Ukilaisten kuvia uusnatsien propagandassa

Tarttistehdäjotain

Viime kuukausina Uudenkaupungin katukuvaa ovat rumentaneet uusnatsistisen Vastarintaliikkeen tarrat ja muut töhryt. Asia on huomioitu myös paikallisessa lehdessä. Vakavamman ilkivallan kohteeksi on joutunut mm. maahanmuuttajatilaisuuksia järjestänyt ev. lut. seurakunta ja Spr:n julkisivu.

Vastarintaliikkeen nettisivuilla uusikaupunkilaiset aktiivit esiintyvät omilla kasvoillaan. Samassa yhteydessä he kertovat ”harjoittaneensa aktivismia” mm. tarroja liimaamalla. Näin ollen ilkivallan tekijöiden saattaminen edesvastuuseen ei olisi virkavallalle mahdoton tehtävä.

Kaiken huipuksi paikalliset ”aktivistit” ovat valjastaneet propagandansa välineiksi tavallisia uusikaupunkilaisia. Vastarinnan kotisivuilla olevissa valokuvissa näkyy täysin tunnistettavasti paikallisia, jotka ovat ottaneet (useimmiten) tietämättään vastaan vastarintaliikkeen kannatusmateriaalia. Vaikka julkisella paikalla onkin luvallista kuvata, ei monikaan varmasti toivo löytävänsä kasvojaan uusnatsien verkkosivuilta.

Näihin kannattaa ainakin tutustua:

https://www.vastarinta.com/katuaktivismia-uudessakaupungissa/

https://www.vastarinta.com/aktivismia-uudessakaupungissa-19/

0

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        52
        1727
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        62
        1662
      3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        10
        1228
      4. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        61
        1031
      5. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        994
      6. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        765
      7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        627
      8. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        86
        620
      9. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        32
        607
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        38
        566
      Aihe