Osatyökyvyttömyyseläkkeeltä työkyvyttömyyseläkkeel

ttrat

Puhutaan että osatyökyvyttömyyseläkkeeltä on 60 vuotiaana" matalempi kynnys" ja katsotaan vain soveltuvuutta omaan ammattiin , päästä työkyvyttömyyseläkkeelle.
Minä olen osatyökyvyttömyyseläkkeellä ja täytän ensivuonna 60 v... kysymys: Pitääkö olla 60 vuotta täyttänyt kun hakee työkyvyttömyyseläkettä , vai voiko sitä hakea esim 2-4 kk etukäteen, vaikka mahdollinen eläkkeen maksaminen alkaisi sen jälkeen kun olen 60 vuotta täyttänyt.
olisi rahallisesti minulle tärkeää, että saisin eläkkeen heti 60 vuotta täytettyäni, seuraavan kuukauden alusta.

11

564

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ChristofferToffell

      Mitä se muille kuuluu. Haet jos haet eläkettä.
      Hakevalle annetaan?

    • Lindströminpihvi

      Kannattaa hakea, säästät vielä aktiivimallin sanktion etuusosuudesta. Minä pääsin 60 täytettyäni täydelle eläkkeelle.

      • Anonyymi

        Jep...Sama täällä 60v ja nyt ihailen komeaa työeläkekorttiani :-)


    • purkka

      Lindströmin pihvi, olitko siis sitä ennen osatyökyvyttömyyseläkkellä? Tarvitsiko ennen täyttä eläkettä olle vuosi sairaslomalla? Itsellä sellainen tilanne,että olen osaeläkkeellä ollut jo liki 10 vuotta ja nyt jäämässä työttömäksi ja työ vaatii ajokortin jota en ehkä saa enään 60-vuotis tarkastuksessa. 60 täytän maaliskuussa 2019. Lääkärihän sen kortin päättää, mutta enhän minä mitään osaa tehdä kuin ajaa autoa ja kortiton tuskin autonkuljettajaksi pääsee ja miten sitten ansiosidonnainen, kun ei voi työtä ottaa vastaan ja sairaslomalla ei taida tässä tilanteessa juuri euroja tulla

      • Ajokortti

        Mistä revit tuon 60-vuotta ajokorttiasiassa?

        "Auton ajo-oikeus on voimassa vain siihen saakka, kunnes ajokortin haltija täyttää 70 vuotta. Jos lääkärintodistus osoittaa, että mitään estettä ajamiselle ei ole, poliisi uusii ajo-oikeuden enintään viideksi vuodeksi kerrallaan."

        Vai onko sinulla jokin muu, kuin B-kortti?


      • TimoSimilä
        Ajokortti kirjoitti:

        Mistä revit tuon 60-vuotta ajokorttiasiassa?

        "Auton ajo-oikeus on voimassa vain siihen saakka, kunnes ajokortin haltija täyttää 70 vuotta. Jos lääkärintodistus osoittaa, että mitään estettä ajamiselle ei ole, poliisi uusii ajo-oikeuden enintään viideksi vuodeksi kerrallaan."

        Vai onko sinulla jokin muu, kuin B-kortti?

        Vanha viesti, mutta osaisiko joku vastata kysymykseen, joka liittyy edelliseen kommenttiin.

        Aikoinaan sain lääkäriltä todistuksen, ettei ajokortin hallinnalle ole estettä. Onko minun korttini siis ollut vain 5 vuotta voimassa? Vai tarkoittaako tämä vain 70 vuotta täyttäneitä?

        Mikäli näin on, niin mielestäni ikäihmisiä syrjitään. Olenko vammautuneena parempi kuski kuin 70 vuotias, kuntoileva sekä terve ja valpas ikä-ihminen? Ja tämä ihan vain iän perusteella.


    • entinenkonttorirotta

      hei,
      tässä yksi kokemus työkyvyttömyyseläkeasioita miettiville.
      Minä olin hieman alle 60-vuotiaana muutaman vuoden työttömänä ansiosidonnaisella, ja osan ajasta sairauspäivärahalla (alle 300pv). Sain ohjeeksi lääkäriltä hakea työkyvyttömyyseläkettä aikaisintaan muutamaa kuukautta ennen kuin täytän 60, (hänen mukaansa yli 60-v. hakemuksilla on eri käsittelijät, niin hakemus menee heti oikeaan pinoon.) Olin jo täyttänyt 60 kun hain, ensin tuli aika ylimalkaisen tuntuinen hylkypäätös, josta sitten valitin ohjeiden mukaisesti ja tuloksena eläkelaitoksen uusintakäsittelyssä oma myönteinen päätös jossa minut todettiin työkyvyttömäksi 60 v. syntymäpäivästäni alkaen ja sain eläkkeen takautuvasti puolelta vuodelta. Itse laitoin kaikki oleelliset lääkärintodistukset uudelleen mukaan ja selkeän kertomuksen arjestani ja sairauteni vaikutuksesta siihen. (esim. yksi A4 ja ilman vaikerrusta)
      Tulin siihen tulokseen että puoliaan on pidettävä ja tuo valitusprosessi tavallaan kuuluukin prosessiin, ainakin jos et ole täysin selkeä tapaus.

      • Anonyymi

        Minä tein vaan uusia hakemuksia en valittanut hylsyistä,koska valitusajat on niin pitkiä ja työttömän aktiivimalli olisi puraissut sen aikana, ketjutin hakuja sen takia.Hain kesäkuussa ja täytin 60 heinäkuussa,myönteisen päätöksen sain elokuussa.Minusta kannattaa viimeisin hakemus laittaa pari kuukauta ennen 60v,niin päätös valmistuu synttäreiden jälkeen sopivasti.Tarpeeseen tuli koska töihin ei kykene enään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Minä tein vaan uusia hakemuksia en valittanut hylsyistä,koska valitusajat on niin pitkiä ja työttömän aktiivimalli olisi puraissut sen aikana, ketjutin hakuja sen takia.Hain kesäkuussa ja täytin 60 heinäkuussa,myönteisen päätöksen sain elokuussa.Minusta kannattaa viimeisin hakemus laittaa pari kuukauta ennen 60v,niin päätös valmistuu synttäreiden jälkeen sopivasti.Tarpeeseen tuli koska töihin ei kykene enään.

        Kannattaa nostaa kytkintä työelämästä heti 60v tienoilla jos vaan on mitenkään mahdollista.Viikatemies ei kysele "joko kerkesit olla eläkkeellä",vaan se hoitaa tehtävänsä joka tapauksessa vaikka olisit jo eläkeiän kynnyksellä ja sehän pakenee kokoajan edellä.


    • Anonyymi

      Ei ole enään ollenkaan osatyökyvyttömyyseläkettä.Se lopetettu eli vain työkyvyttömyyseläke tai sitten on kuntoutustuella työttömänä.

      • Rakas anonyymi. Kyllä, olet oikeassa. KELA ei enään aikoihin ole tuntenut osatyökyvyttömyyseläkettä. Olet myös väärässä. Työeläkeyhtiöiden arsenaaliin kuuluu vieläkin osatyökyvyttömyys. Tämä siksi, että säästää omaan perseeseen niitä eläkemaksuja.

        Minä olen nykyään hakenut täyttä työkyvyttömyyttä, mutta aina on hylätty. Alunperin kuvittelin itsestäni liikoja ja hain osa-aika... Päätös tuli viikossa myönnettynä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      297
      2696
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1409
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1261
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1251
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1235
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1195
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      45
      1073
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      976
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      23
      911
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      807
    Aihe