Keskusta ajaa nuoret ja lapsiperheet aktiivimallin mukaan pois etelään. Sitten keskusta vaatii tänne tehtäväksi useita uusia kouluja. Jäniksillekö ne koulut tehdään, niin kun Soinlahden kevyenliikenteen kestopäällystetyt kulkutiet. Ei tullu kepulaisille öljynjalostamoa. Eikö tässä ole aikamoinen ristiriita. Aivan hullunhommaa. Onneksi tämän puolueen kannatus on laskussa. Ei kestä suomenkansan pitää yllä tämän puoluetta, eikä sen toilauksia.
Väki vähenee Ylä-Savossa.
Väyrynenkinihmettelee
16542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kepulaisten toilaukset ovat ajaneet jo Suomen konkurssin partaalle. Nyt Iisalmi ajetaan lopullisesti bankrottiin, jos kukaan ei pysäytä näitä kepun älyttömyyksiä.
Kyllä se pysäytys tulossa on, vaalit ovat ehkä jo tulevana syksynä. Ja sen on SDP jo ilmoittanut, että ensimmäiseksi lahdataan aktiivikyykytysmalli.
SDP puhuu mitä sylki suuhun tuo ja jakaa olemattomia rahoja kaikille, kunhan vaan tyhmät äänestäisivät heitä.
Muotisana tuo kyykytys, ihme kun se on opittu, muuta ei nähtävästi somekansa osaakaan.
Aktiivimalli on hyvä, kunhan hiukan tiukemmaksi saisivat sen, että edes jotain vastinetta verorahoilla maksettaviin tukiin saisi.
Tekemätöntä työtä riittää, eikun tukia vastaan vain tekemään, jos ei muuten työt kiinnosta...työvoimapulakin kuulostaa olevan monessa paikassa.
Koulutukseen alalle, jossa riittää töitä tulevaisuudessakin, eikä turhiin "unelma-ammatteihin", joissa ei töitä ole mahdollisuutta saada koskaan.
Voi persu kulta, sinun aikasi meni jo.
Erehdyit. Ei täällä ihan kaikki ole persuja, kuten en minäkään. Katsos, kun muitakin puolueita on kuin sdp ja persut.
Minulla on vara antaa periksikin. Käytännössä tosin asia nyt vain on niin että ja jos hampaissa on SDP tai mamu niin todennäköisyys sille, että kirjoittaja on joku muu kuin persu, se on varsin olematon.
Juurikin niin!
En minäkään ole persu mutta olen sitä mieltä että sdp, vassarit ja viheriköt luulevat rahan kasvavan puussa ja ne matut voi ottaa pakolaisleireiltä eikä päästää rajan takaa ketä hyvänsä, eihän meistäkään kukaan voi laittomasti mihin tahansa maahan matkustaa oleskelemaan. Kepu on menettänyt pelinsä tämän hallituskauden aikana keskittämispoliitiikallaan ja kokoomus vie kuin pässiä narussa, heille kun ei taas ole olemassa muuta kuin kehäkolmosen sisäpuoli.
Surkuhupaisaa ensin valittaa väen vähenemisestä ja sitten haukkua maahanmuuttajia. Ainut pelastus Iisalmelle ja myös koko Ylä-Savolle on kymmenkertaistaa pakolaisten otto kaikkiin Ylä-Savon kuntiin. Nämä Noparin ukot ja peräkammarin pojat eivät pysty saamaan syntyvyyttä nousuun. Verevät syyrialaismiehet saisivat minutkin harkitsemaan lapsentekoa! Nämä plösömahaiset persuäijät eivät sytytä😈
Ei täällä ole paljon äitiehdokkaita, minua kiinnostaisi ne syyrialaisneidot!
Yläsavon persejalkaset tanttarat.
vuosikymmenen vitsi tämän kylän houkuttelevuuskampanja rakennusvelan paisutuksella. kaikesta sitä palkan saa.
Iisalmesta on viety liikaa koulutusaloja muualle ja siksi väki vähenee kun opiskelijat lähtevät muualle. Kuka lie suunnitellut noin typerästi?
Yksi väen vähenemisen syy on väestön ikääntyminen , kuolleisuus suurempi kuin syntyvyys.
Ja tämä keskittäminen kasvukeskuksiin . Valtion työpaikkoja Iisalmesta on kadonnut runsaasti ja lisää on katoamassa. Myös media aivopesee ihmisiä , piilomainostamalla kuinka ihanaa kehäkolmosen sisäpuolella on. Helsingin herrat haluaa Hesasta eurooppalaisen metropolialueen, muun Suomen kustannuksella.
Eikös se ollut lehdessä, että punainenristi opettaa nussimaan. Vai joutuko ne opettajat jo lähtemään.
Mitäs jos ihan hiukan miettisit puheitasi?