Jos Vapaavuori olisi valittu puheenjohtajaksi maa ei olisi nyt argraarin poliittisen hämärän peitossa.
Maalaispoika Orpo on liian kevyttä kauraa maalaisliiton myllytyksessä.
Maalaispoika Orpo on liian kevyttä kauraa maalaisliiton myllytyksessä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eiköhän sitä Jalullekin valta maistu. Sipilä olisi hieronut pikkumiehen egoa bysanttilaiseen tyylliin saaden sen polvistumaan.
Jan Vapaavuoren puheenjohtajakampanja kesällä 2014 kaatui kahteen asiaan. Janin katsottiin olevan liikaa pääkaupunkiseudun asialla. Maakuntien miehet ja naiset ottivat tuosta herneen nenäänsä. Toinen syy oli hänen tylyytensä. Kun hän oli ollut ministerinä, niin hänen luokseen oli tullut useita karvalakkilähetystäjä maakunnista. Jan oli vastannut heille rehellisesti, mutta sangen epädiplomaattisesti. Tämä oli herättänyt katkeruutta. En usko, että Jan Vapaavuorella on käytännössä mahdollisuutta koskaan nousta Kokoomuksen puheenjohtajaksi. Kylläkin vahvaksi vaikuttajaksi ja tulevaisuuden ministeriksi, muttei ykkösmieheksi. Porukka ei yksinkertaisesti niele sitä.
sääli että maalaisilla on niin paljon valtaa puolueessa... se jarruttaa eteenpäinmenoa ja aiheuttaa nöyristelyä kepulien suuntaan
jos maakuntahallinto toteutuu esillä olevan kepumallin mukaan orpon on aika mennä...
Orpo on sätkynukke.
Miksi suurinta gallup- suosiota nauttiva puolue
alentuu maalaisliiton maakunta-tavoitteiden takuumieheksi????
Onko järkee vai ei?
18 maakuntaa joista yhdessä on enemmän lehmiä kuin ihmisiä !!!
ja tämänkin kokoomus on hyväksymässä
Saa veronkiertovoitot terveysmiljardeista!
Eiköhän ne veronkiertovoitot valu lämpimimpiin maihin. Mutta jotain hyötyä niistä lehmäkaupoista täytyy olla myös puolueelle tai joillekin kokoomusedustajille. Ei kai sitä muuten niin härskillä tavalla tungettaisi kansalaisten vahingoksi.