Syyrian lapset

Olemme aikamme taivastelleet, miten saattoi tapahtua kaikki se paha Saksassa ja Puolassa, siis juutalaisten joukkotuho. Miksi kukaan ei siihen puuttunut? Sitä etenkin nuorena paljon mietin ja vanhemmiltani kyselin.

Nyt sydämeni särkyy, kun näen kuvia Syyriasta, perheiden ja etenkin lasten hädästä. Tämän päivän "sivistyneessä" maailmassa. Miten se on mahdollista? Miksi ei siihen massiivisesti puututa?

9

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukea-voi-säästeliäästi

      Olisiko kuitenkin aina ja ikuinen eri valtioiden rikkauksien tavoittelu, siis Syyriankin sota tuottaa joillekin aseiden viennistä, viis ihmishengistä, koska ei tuota voi muutoin ymmärtää.

      Minä en viitsi/uskalla edes katsella moista hävitystä, koska sain melkoisen trauman, kun katselin salaa kuvattua vanhusten hoitoa, jossa mieshoitaja työnsi kakkavaippaa naisvanhuksen naaman eteen ja käsitteli muutoinkin inhottavasti.

      Ei kai se ole oikein, että haluan sulkea silmäni moisista kauheuksista, mutta koska en voi asioille mitään, niin oman mielenrauhani vuoksi en halua nähdä tuota hävitystä, kuten kirjoitit;"Tämän päivän "sivistyneessä" maailmassa. Miten se on mahdollista?"

      Onhan nyt paljon esillä Suomessa tapahtunut v-1918 , sanoisinko kansanmurha, jonka jälkiseuraukset eivät ole unohtuneet nykyisellä paikkakunnallani. Siitä joskus kyselin isältäni, mutta ei se Itäsuomessa ilmeisesti ollut niin kamalaa.

      • Niiltä kuvilta ei voi välttyä, jos katsoo TV-uutisia.


    • Itäinen suurvalta, jota nyt Venäjäksi kutsutaan, on tällä hetkellä niin vahva sotilaallisesti, ettei sen tekemisiin ole Euroopan mailla paljon sanomista.
      Ainoa maa, joka voi teurastukselle panna hanttiin on valtameren takana.
      Jos se lähtee enemmän mukaan, niin sen maan kansalaisia kuolee enemmän kun nyt Syyrian raunioissa.
      YK, n nimiin Suomessa vannotaan, mutta se on tyhjänpäiväinen keskustelukerho, samoin kun EU, n yhteinen sotilaallinentoiminta.

      • Kanssasi samaa mieltä siitä, että YK on tämän päivän maailmassa aivan voimaton, keskustelukerho, kuten sanoit. Venäjä pois sieltä, kyllä Assadin joukot ja kapinalliset tekevät sitten selvää toisistaan.


    • pirremiinapas

      Eikö rauhan turvajoukkojen laitto sinne jo kannattaisi, vai onko se vielä niin vaarallinen paikka ettei siinne vielä voi mennä "rauhaa" turvaamaan..

      Venäjänkin pitää olla joka paikassa tappelemassa, jo siksikin ettei oma kansa huomaisi maassa olevia epäkohtia ja yhden diktaattorin huseeraamista ja ruoan (rahan) kahmimista kansan suusta, hoitas omat köyhänsä vaan ensin, eli esim. ne luutamummot jotka siivoaa katuja leivän jatkoksi ja juopot ukot töihin äiti mummojen nurkista.
      Geopolitiikkaahan tässäkin sodassa toteutetaan.

      • Täyden sodan keskelle ei voi YK:n joukkoja lähettää, en usko että mikään maa suostuisi lähettämään sinne sotilaitaan. Jos sinne saataisiin oikea tulitauko, silloin siellä voisi olla YK:n joukkoja valvomassa siviilien siirtoa. Kyllä siellä on meneillään inhimillinen katastrofi. En ymmärrä, että ne joilla olisi valtaa voivat ummistaa silmänsä ja nukkua yönsä rauhassa.



    • eppukirjhävisi

      Varmaankin massiivinen puuttuminen saattaisi tietää maailmansotaa.
      On nähty, miten pienestäkin alkava levottomuus saattaa levitä kulovalkean tavoin.
      Suurvalloilla on myös aina omat intressinsä öljystä-asekauppaan ja siltä väliltä, riippuen tietysti siitä, missäpäin soditaan.
      Jos taas kurkistamme historiaan, niin se tie sivistykseen on kaikilla kansoilla kulkenut sotien ja kaaosten kautta.
      Eikä täydellisyyttä ole missään.

      • Sinne pitäisi saada sellainen tulitauko, että naiset, lapset, vanhukset ja sairaat siirrettäisiin sieltä pois. Sotilailla ja kapinallisilla on aseet, tappakoot toisensa vaikka viimeiseen mieheen. Ja Assad Haagiin oikeuden eteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      120
      7051
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      116
      4821
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      63
      4076
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      14
      3404
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      693
      2143
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      247
      1545
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1395
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1378
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      53
      1326
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      20
      1007
    Aihe