Crdi:n käynnistyshäikkä

Avuntarveolisi

Hei! Kyselisin asiallisia vastauksia, että onkos kellään samankaltaisia kokemuksia oman dieselinsä kanssa kuin itsellä. Oma auto siis -11 crdi koneella, joka siis nyt nollakeleillä alkanut ääntämään käynnistäessä "putputuksella".

Auto siis huollettu kattavasti, ja hehkut vaihdettu keskiviikkona. Torstai aamuna kokeilin miten ne uudet hehkut toimii ja -8 lämpötilassa lähti käymään hienosti perus diisselin kotkotuksella hehkutuksen jälkeen. Perjantai sekä lauantaipäivinä kelit ollut nollassa, jolloin käynnistäessä tullut sivuääni jota voisi kuvailla jotenkin putputtavaksi. Kuin jokin suihkisi ilmaa tai nestettä. Tätä kestää tyhjäköynnillä n pari minuuttia tahi pari kilsaa ajoa. Auton alla ei ole vuotoja, eikä konehuoneessa näkyvillä. Ajaessa tehot tallella eikä meno ole nykivää missään vaiheessa.
Tänään auto oli roikanpäässä, eikä sitä poikkeavaa ääntä kuulunut.

Tietäjät, onko tässä nyt kyse mistä? Voiko asia olla niinkin yksinkertainen, että hehkut ei hehkuta näillä lämpötiloilla vaikkakin ehkä tarve olisi. Jolloin nesteet vaan odottaa lämpenemistä muutoin.

Kiitän etukäteen!

5

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valtuutettuhuolto

      Tuo suhina ja ähinä on ominaisuus, KIA-kärsii ikuisesti astmasta.

      • Avuntarveolisi

        Tähän tulokseen melkein itsekin tullut, ettei ole sen kummasempia. Itse ei ymmarra näistä tuon taivaallista, ne ketkä jotain ymmärtää sanoneet, että antaisivat olla ja odottaa lämpimämpiä kelejä kerta häviää lohkossa olleena.


    • nopoints

      Turbo siellä vain pihisee ja suhisee, onkohan hukkaportti kunnossa kera egr venttiilin?

      • Avuntarveolisi

        Eikös näin uusissa se herjais melkein välittömästi jos egr temppuilisi? Mitään vikakoodia ei anna, eikä mitään vikavaloja missään vaiheessa palanut.


    • DDWWW

      Vaihda automerkkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe