uppmaningarna att vi svenskspråkiga finländare borde flytta till Sverige.
Finland är vårt fosterland och finlandssvenska är vårt språk.
Vi har lika stor rätt som finskspråkiga att födas, leva, dö och använda vårt eget modersmål här.
Finland är vårt fosterland och finlandssvenska är vårt språk.
Vi har lika stor rätt som finskspråkiga att födas, leva, dö och använda vårt eget modersmål här.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vi har ingen längtan efter att bli rikssvenskar, vi är födda här och här vill vi dö också.
Fennon+kohtalo+on+120%:nen+junttaantuminen+Suomeen+.+Poikkeuksia+on+mutta+he+ovat+oppineet+vieraita+kieliä+eikä+heitä+voi+kutsua+enää+fennoiksi.
Flyttade ifrån ankdammen på Kekkonens tid, jag vill leva jag vill dö i Norden.- Om jag dör i Sverige eller Finland har jag ingen aning om, men nån flytt till Finland blir det definitivt inte !
Alldeles som om vi skulle vara sämre människor.
Fennor håller sig som elitbefolkning, de anser att de har rätt att bestämma vem som får vistas här i Finland.
Vem som nu har gett fullmakt åt dem ?
Me tavalliset suomenkieliset suomalaiset emme tunnista suomalaisuutta, jota nämä törkyviestejä lähettävät edustavat. He edustavat siksi vain itseään, eivät suomalaisuutta.
Pitää muistaa nyt kuitenkin, et näitä häirikköjä, vähemmistön kimpussa riehuvia ei ole Suomessa, kuin muutama, alle 10, ja kaikki tällä palstalla. Hieman reppanoita, toivotaan et pääsevät irti touhustaan, nehän tekee vain itselleen hallaa jatkuvalla sekoilullaan täällä.
Det vet vi nog att vanliga finskspråkiga människor inte ställer upp med det här svenskhatarna, men man blir bara så ledsen fastän man inte borde bry sig.
Ids inte vara sårad, dessa svenskhatande klantskallar som härjar här på spalten är så obildade och har så vrickade åsikter om det mesta, att det snarare är en komplimang att de tycker illa om en.
Så borde man ju ta det förstås.
-nämä häiriköt voisivat itse kylläkin muuttaa johonkin Uralille.
Varför skulle någon frivilligt flytta till Sverige, där talas ju inte ens svenska mera enligt fennornas notisbyrå.
Och finska är förbjudet enligt samma källa.