Onnea vaan uudesta lähestulkoon tasakattoisesta koulusta. Kovasti näyttää olevan saumojakin joista saa vesi lorista sisään. Meneeköhän 10 vuottakaan kunnes on homeessa, ja arkkitehdit sekä rakentajat saavat taas tilaisuuden rahastaa. Tätä se on kun veronmaksajien rahoilla rakennellaan.
Kiteellä nousee terveyskeskuksen viereen yksityisen firman hoivakoti/palvelutalo, ja on vähemmän yllättäen normaali harjakatto ilman mitään kiemuroita ja erkkereitä.
Rakennusten muoto tuntuu olevan ilmoitusluontoinen asia, ja jotenkin oli taas paikallislehdessä jätetty mainitsematta tämänkin Kemien koulun suunnitelleen arkkitehtitoimiston nimi.
Kemien uusi koulu
2
421
Vastaukset 2
- lukioko
ja lukiossa kaks henkee mustanaan opiskelemassa
- markku.lievonen
Jotain lie suunnittelijoiden/arkkitehtien mielikuvissa korjattavaa. Erityisesti julkiset,- verovaroin rakennetut kohteet rypevät ongelmissa. Aivan kuin ajan vaikutus on kokonaan unohdettu ja puhumattakaan ilmaston muuttumisen vaikutus rakenteiden kuivumiseen.
Todelllisuus on, miten jo ilmaston muutos tulisi huomioida tämän päivän rakentamisessa. On surkuhupaisaa kuunnella. Panostetaan kuivaan rakennusvaiheeseen ja tällä kuvitellaan estettävän rakenteiden homehtumiset.
Jos tätä talvea ei huomioida, niin maassamme rakennusten rakenteet muhivat kosteassa piiiiitkässä syyssäässä/ ilmastossa lähes koko vuoden ja tulevaisuus lisännee kosteuden määrää / pitkäkestoisuutta. On vain lyhyitä jaksoja, jonka aikana rekenteet tulisivat kuivua. Tuohon liittyen rakenteen tulisi olla erittäin herkästi kuivuva.
Niin, ja vielä nämä tasakattoinen rakennustapa, josta suunnittelija/t eivät ota vastuuta. Liittyy rakennuskulttuuriimme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791110
- 1111110
- 77571
- 47493
- 16460
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8456Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 43428
- 41412
- 15406