Hallitus on lähtenyt tsemppaamaan keskuudessaan sotemallia. Hyvä tästä tulee. Vaikutelma on pitkälti samanlainen kuin Suomen mäkihyppyjoukkueen tsemppaaminen olympialaisessa. Hyvä tästä tulee, kun todellisuus on ollut sitä, että se hyvä on sijoittuminen 30 parhaan joukkoon, kun vuosikymmen pari sitten sijoittuminen kolmen parhaan joukon ulkopuolelle olisi ollut jo jonkinlainen katastrofi. Hallituksen tsemppi on toiveunta, uskotaan uskotaan menttaliteetillä.
Mikael Jungner otti esiin tärkeän pointin arvioidessaan Pressiklubissa soten menestymismahdollisuuksia tällä hallituskaudella. Hän arveli kansalaisten epävarmuuden kasvaneen. Mäkimiesten ei uskota pääsevän palkintopallille vaan realismia on sijoittuminen 30 parhaan huonommalle puolelle. Kansa on näkemässä soten osalta tämän saman realismin. Hallituksen toiveunien uskotaan yhä vähemmän toteutuvan. Vaalit lähestyvät ja hallituspuolueidenkaan kansanedustajat eivät voi niiden lähestyessä enää nojata toiveuniin. Sotesta on tulossa euroimuri esim. pääkaupunkiseudulla jo heti ensimmäisinä vuosina ja luvut tulevat olemaan rumia. Kansanedustaja ottaa suuren riskin, jos hän nyt lataa kaiken soten puolesta. Lupaukset jäävät tallenteille ja kun elämää on vielä varmaan neljänkin vuoden päästä, näitä tallenteita tullaan näyttämään.
Kokoomuksen rivien laajempi repeäminen on sitä todennäköisempää, mitä kauemmas sotesta päättäminen liukuu. Jos se menee kesälomien yli, maakuntavaalit joudutaan ensimmäisinä siirtämään tuonnemmas. Kaikki nämä aikataulukysymykset kasvattavat epävarmuuden tunnetta. Poliitikot alkavat aistia myös tällaisen epävarmuuden kasvun, jolloin oma kanta on altis muutoksille. Päätöksenteko on luottamusmiesjärjestelmässä myös psykologiaa. Ja tässä kohdin tuuli on hallituksen suhteen vastainen.
Miksi sote kaatuisi?
10
137
Vastaukset
- S24uomlaineN
Kaksi asiaa:
1. Asiantuntijat kääntyvät Soten kannalle.
2. Zysse (Helsinki) ja Sarkomaa (Uusimaa) ovat sanoneet Selkeät Sanat Soten puolesta.
Vapaavuori ja Hjallis eivät Sotea kaada.
=Homma on hallussa.- mitenkälienee
Entäs perustuslakivaliokunta, onko jarrumiehiä? Muistelen edellisen hallitukseen törmänneen samalla lailla koko ajan perustuslakiin, kun oppositiossa istui kepu ja persut, sitten aika loppui. Ettei vaan "kosto eläisi"?
- mitenkälienee
mitenkälienee kirjoitti:
Entäs perustuslakivaliokunta, onko jarrumiehiä? Muistelen edellisen hallitukseen törmänneen samalla lailla koko ajan perustuslakiin, kun oppositiossa istui kepu ja persut, sitten aika loppui. Ettei vaan "kosto eläisi"?
Lisään vielä tuohon että: "Keskustan ja perussuomalaisten edustajat puolestaan vaativat eriävässä mielipiteessään, että kuntarakennelaki tulisi säätää perustuslain säätämisjärjestyksessä, koska laissa kajotaan oleellisesti kunnalliseen itsehallintoon."
Eikös sote nyt sitten vaatisi perustuslain säätämisjärjestystä? 2/3 enemmistöä eduskunnassa?
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/perustuslakivaliokunta-naytti-valtansa-kuntauudistus-viivastyy-reilusti/
Ei ollut edelliselläkään hallituksella helppoa soten kanssa, oppositio osasi yhden sanan, EI? - Urhonpubi1979
Homma hoidossa?
mitenkälienee kirjoitti:
Entäs perustuslakivaliokunta, onko jarrumiehiä? Muistelen edellisen hallitukseen törmänneen samalla lailla koko ajan perustuslakiin, kun oppositiossa istui kepu ja persut, sitten aika loppui. Ettei vaan "kosto eläisi"?
Maakuntamalli on jo saanut perustuslakivaliokunnan siunauksen. Valinnanvapauden alkuperäisessä muodossa se hylkäsi, mutta käsittääkseni hallitus on tehnyt siihen nyt valiokunnan esittämät muutokset, joten valinnanvapaudella pitäisi olla hyvät läpimenomahdollisuudet.
- virkamiestyönä
Sotea ei pysty politikot tekemään.. Aina omalehmä ojassa.
- TäystuhoSote
"Ennen kaikkea leikkausprojekti"
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201803142200810215_pi.shtml
HUS:n hallintoylilääkäri Lasse Lehtonen, Lapin yliopiston sosiaalityön professori Anneli Pohjola ja Kuntaliiton varatoimitusjohtaja Hanna Tainio katsovat, ettei hallituksen malli saavuta nykymuodossaan mitään uudistuksen alkuperäisistä tavoitteista.
- Sipilän hallituksen sotesta on muodostunut ennen kaikkea palvelujen rahoituksen leikkausprojekti. Hallitus myöntää, että palvelujen tarve kasvaa, mutta leikkaa silti kymmenen prosenttia terveydenhuollon tarveperusteisesta rahoituksesta, terveysoikeuden professorinakin toimiva Lehtonen ihmettelee.
Lehtosen mukaan hoitoketjut katkeavat, kustannukset nousevat ja järjestelmän tehokkuutta tuottava koordinaatio vaikeutuu, kun sote-keskukset erotetaan muusta toiminnasta.
- Potilaiden itse maksama osuus lisääntyy ja palveluja suunnataan aiempaa enemmän melko terveelle väestölle, jolloin myös terveyserot lisääntyvät, Lehtonen ennustaa.
Lehtonen katsoo, että aika on ajanut sote-uudistuksen ohi. Hallituksen esittämät mallit ovat vanhentuneita ja niistä ollaan muualla maailmassa jo luopumassa, Lehtonen lisää.
- Suomeen on uudistusta odotellessa syntynyt jo kymmenen hyvinvointikuntayhtymää ja suuret kaupungit eivät tällaista uudistusta koskaan ole tarvinneet. Hyvinvointikuntayhtymämalli, kuten Eksote, on ehdotettua sotea yksinkertaisempi.
Kertoi kyllä kaiken oleellisen.
Tehdään vaikka täyttä sutta ja sekundaa kunhan jotain tehdään. Tämähän on ollut porvarihallituksen resepti kaikissa aloitteissa.
Muistakaa myös nämä:
Suomessa terveydenhuolto pyörii alhaisilla kustannuksilla (5.2.2017)
https://www.aamulehti.fi/paakirjoitukset/suomessa-terveydenhuolto-pyorii-alhaisilla-kustannuksilla-24252537/
Pääkirjoitus: Suomi saa kiitosta erityisestä terveydenhoitojärjestelmän pyörittämisestä kustannustehokkaasti, mutta jonotusajat ovat pitkiä.
Suomen terveydenhuolto on erityisen tehokasta hintaansa nähden, kehuu EU-vertailu – ”Inspiraation lähde muillekin” (30.1.2017)
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005067016.html
Vertailu: Suomen terveydenhuolto Euroopan kärjessä (26.1.2016)
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000002882198.html
Hollannin terveydenhuolto edelleen Euroopan ykkönen
Suomessa Euroopan neljänneksi paras terveydenhuolto (30.1.2015)
https://yle.fi/tekstitv/arkisto/kalenteri/suomen_terveydenhuolto_eu-karkea_9319.html
Euroopan yhdet kilpailukykyisimmistä ja edullisimmista terveydenhuoltopalveluista on tuhottava kokoomuksen ja kepun bisnesten takia. Uskomatonta. - IKävätotuus
Sote tulee kaatumaan siksi että se ei toimi. Jos sote oikeasti tulee niin ensin kaatuu kunnaliset terveysasemat, sairaalat ja mielisairaalat ym. ja irtisanotaan henkilöstö. Saman aikaisesti pitäisi ottaa heti käyttöön yksityiset asemat henkilökuntineen vastaamaan terveysasemien asiakkaiden tarpeeseen. Kun mietitte tätä, tajuatte ettei tuo vain tule toimimaan. Potilaita jää hoidon ulkopuolelle pahimmillaan tulee kuolemantapauksia ja väkivaltaisuuksia hoidonpuutteen vuoksi.
Se olisi liian kallis hinta "uudistamisesta" jolle oikeasti EI OLE MITÄÄN TARVETTA. Suomessa on jo nykyisellään kattava terveysasema ja sairaalaverkosto huippuammattilaisineen ja pelastusjärjestelmä sekä sosiaalijärjestelmä. Jos näitä lähdetään Sipilän tyyliin RATIONALISOIMAAN eli SANEERATAAN uudeksi kokonaisuudeksi on se oikeasti mahdoton tehtävä ja välissä killuisi MILJARDEJA VALTION (LUE KANSAN OMAISUUTTA) jota sitten liikuteltaisiin kiinteistökaupassa ja niistä REALISOIDUT MILJOONAT ei koskaan päätyisi takaisin kansan hyödyksi vaan ne menisivät OSTOPALVELUTUOTTAJIEN TASKUUN heidän määräämällään hinnalla.
Sote aiheuttaisi pelkästään Pääkaupunkiseudulle ja Uudellemaalle sellaisen potilaskuplan, että siitä seuraisi ISOJA ongelmia.Puhumattakaan sitten haja-asutusalueiden ihmisistä, joiden hoito jäisi kokonaan heidän oman MAKSUKYKYNSÄ varaan. Vanhusten ja mentaalipotilaiden hoito menisi pääasiallisesti AVOHOIDOKSI mikä toisi lisäongelmia näille ihmisille ja HOITOTAKUU olisi pelkkä kaunis sana menneeltä ajalta. Onko sinulla varaa maksaa koko sairaanhoitosi? Jos joudut tapaturmaan ja leikkaukseen, joutuisit maksamaan itse valtaosan kuluista. Joka on tuhansia euroja! Nyt ei tarvitse maksaa kuin omavastuuosuus -
Sote on siis pelkkää markkinajohtajien huuhaata. Jolla putsataan valtion kassa eli omaisuus otetaan kansalta pois ennen kuin maa liitetään liittovaltioksi.
Tällaista ajava poliitikko EI OLE KANSAN ASIALLA. - NoSoTe
Tässä miettimistä:
https://www.hs.fi/ilta/art-2000002868364.html
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sote-uudistus-voi-tyhjentaa-satoja-terveyskeskuksia-vain-osa-kelpaa/5861170#gs.2zFZCuE
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kuntaliiton-kietavainen-soten-takia-tyhjentyvat-terveyskeskukset-iso-riski-kunnille/5861292#gs._FhjMDw
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000002703398.html
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014120418892208_uu.shtml
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005145680.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621208- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 99613
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56574