Hei, Onko kellään kokemuksia synteettisestä tiikistä? FLEXITEEK. Lähinnä kiinnostaa asennus ja käyttökokemukset niin veneen sisällä kuin ulkonakin.
Synteettinen tiikki
cuccaro
73021
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä pyysin tarjouksen sähköpostilla Tarmarinista vuosi sitten, ei ole vielä tullut... No, kokemuksia ei ole mutta ainakin se tulee melkein yhtä kalliksi kuin oikea tiikkikansi. Lisäksi läheltä katsottuna ihan selvästi feikkiä.
Minä piirsin tarjouspyyntöön mitat ja niiden piti leikata kaikki palat valmiiksi. Jos haluaa enemmän askarrella ja päästä vähän halvemmalla, voi ostaa suikaleita ja suunnitella itse layoutin.
Itse tein takakannet sitten viime keväänä tiikkikuvioisesta muovilevystä (mitähän lienee tarkemmin), vähän kun laminaattilattia kotona. Katso Nord Star veneiden nettisivuilta, ne käyttävät samaa tavaraa. Se on kovaa muttei kovinkaan liukasta. Ei tietenkään pärjää näille muille mutta oli joku xx kertaa halvempaa. Turussa myy Levy-Jaati Oy.
Tällainen sähköposti kyllä vastaa kuin:
[email protected].
Se näillä pienillä firmoilla tahtoo olla, että aina ei ole www-sivut ajan tasalla.
katsoppa myös http://www.flexiteek.no/
Selasin vanhat sähköpostini ja olin lähettänyt pyyntöni vuosi sitten juuri tähän osoitteeseen !
Eikä sillä niin väliä enää, mullahan on veneessä jo eri tavaraa.
Omistin tässä taannoin 20 vuotta vanhan puuveneen, jossa oli aito teak-kansi alkuperäisestä lähtien.
Hioin sen ja tuli kuin uusi.
Nyt kysynkin, tai laitan harkintaan teille, miten on testattu nämä "synteettiset kansimateriaali??
Väittäisin, että yksikään valmistaja ei uskalla antaa 20 vuoden takuuta esim. auringon UV-säteilyn suhteen näin pitkäksi ajaksi.
Aito Teak kestää ainakin sen ajan.
Tarkoitukseni oli päällystää tällä synteettisellä tiikillä lasikuituisen veneen kajuuttojen lattiat, sekä avotilan lattian, joka on suurimman osan aikaa kuomun alla.
mulla jäi omasta venerempasta jonkun verran Flexiteekiä yli. Olisko ehkä 3m2? Liimaa löytyy myös. Tsekkaa Tarmarilta hinta (muistaakseni noin 220euroa/m2), saat multa esim. puoleen hintaan. Viesti tänne jos kiinnostaa.
Niin, ja mulla sitä on veneen sisällä, on toiminut tosi hyvin. Mukava kävellä, helppo pitää puhtaana. Ulkokäytöstä ei kokemusta.
.. asiaan sähköpostissa: [email protected]