Suomen Keskustan Nuorisosäätiössä kuohuu. Toimiva johto on erotettu ja poliisitutkinnat ovat jälleen menossa. Muistissahan on kuinka Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Samuli Kaikkonen tuomittiin vankeuteen luottamusmiesaseman väärinkäytöstä Nuorisosäätiössä.
Nyt tutkitaan myös Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilän roolia Nuorisosäätiön päätöksenteossa. Sipilä on itse tapansa mukaan kiistänyt kytkökset, mutta tosiassa Sipilän rooli on ollut merkittävä.
Tässä on samoja piirteitä kuin Venäjän sekaantumisessa USA:n presidentinvaaleihin.
Nyt tutkitaan myös Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilän roolia Nuorisosäätiön päätöksenteossa. Sipilä on itse tapansa mukaan kiistänyt kytkökset, mutta tosiassa Sipilän rooli on ollut merkittävä.
Tässä on samoja piirteitä kuin Venäjän sekaantumisessa USA:n presidentinvaaleihin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nuorisosäätiö on kepun konnakoulu. Kaikkonen saatiin tuomittua, mutta vanhasta ei voitu enää haasataa, kun ilmi tulleet tekoset olivat rikoisoikeudellisesti vanhentuneet. Jalkaan tosin tuli niin paha pipi, että pääministerin ja kansanedustajan homma oli jätettävä.
Se on vain sitä, että Sipilä antaa hyväksynnän poliittiselle korruptiolle.
Summat vain niin pieniä, muutama tonni tai kymppitonni. Näiden parin parinkuukauden palkankorotus
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005448047.html
Harrastelijoiden puuhastelua verrattuna EK:n Häkämiehelle tehtyyn korotukseen 2015. Lisäksi Kepun Vehviläinen on näyttänyt valtavaa osaamista siitä, kuinka helppoa on polttaa rahaa taivaan tuuliin.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vehvilaisen-kallis-korpirata-purku-uhan-alla/bnwDPQkR
https://www.iltalehti.fi/politiikka/201708252200348182_pi.shtml
Melkoista kähmintää ja kepulipeliä Sipilällä...
Aina vilppi ja Sipilä??
Tällainen toisinto, sanoisiko jatkumo epäselvyyksissä kyllä herättää kysymyksiä?
Miksi herättää?? Se on kepusäätiö!
Kepunnuorisosäätiö ei ole pelkästään kepun konnakoulu vaan ilmeisesti pimeän puoluerahoituksen ydinlonkero.
Kepukonnien nuorisosäätiö ei vaan pääse kuiville!
Kepun Nuorisosäätiön konnakööri saatiin tuomiolle. mutta siihenkös rötöstely loppuisi....
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000002905025.html