Suomen kieltä kielletään puhumasta!

Ahvenanmaa on kieltänyt jo vuosikymmeniä käyttämästä suomea. uutisista saimme lukea, että Turussa ruotsinkielisissä kouluissa opettajat kieltävät heti suomen puhumisen, jos pystyvät.
He kokivat vaikeaksi juosta välitunneilla kuuntelemassa kaksikielisten oppilaiden keskinäistä viestintää, mutta puuttuvat siihen heti, jos pystyvät.
The Guardian kirjoittaa, että Ruotsissa opettajat kieltävät suomen puhumisen järjestelmälisesti.

Suomessa hallitus tekee hartiavoimin töitä ruotsin kielen eteen. Oppilaat pakotetaan opiskelemaan ruotsia. Rahaa aiotaan syytää lisää Svenska Teaterin toimintaan.
Pääministeri ja Presidentti ovat ryhtyneet erityistoimiin, jotta sairaanhoito hoituu ruotsiksi.
Helsingissä on jo yksityiset hoitajat kotihoidossa ruotsiksi.

Hanasaaren kulttuurikeskeskus ei tee työtä suomenkielen hyväksi. Hanasaaren luksus tiloissa häärää suomeruotsalaiset ja Svenska Nu verkosto. Sampo Terhon pitää hoitaa, etää Suomessa hoidetaan suomenkielen asioita, koska Ruotsissa tehdään töitä ruotsin hyväksi.
Hanasaareen pitää saada töihin suomalaisen kulttuuriin tuntijoita. Miksi se on suomenruotsalaisten hallitsema palatsi?

14

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perusnuori

      Siniset ovat hallituksessa ilman päätösvaltaa!!!!

    • Supi_Suomalainen

      Koskahan Parainen kieltää suomenkielisten palvelut

    • Turun ruotsinkielisessä koulussa opettajat kieltävät kaksikielisiä oppilaita puhumasta suomea keskenään. Kysymyksessä on selkeästi koulukiusaaminen ja törkeä puuttuminen ihmisen oikeuteen käyttää omaa äidinkieltään. Pitääkö vanhempien tehdä rikosilmoitus, vai kuuluuko asia poliieien virkavelvollisuuksiin. Varmasti tarvittaisiin selvitys onko kiusaaminen vain turkulainen asia vai onko se laajemmalti käytäntö?

    • Toivottavasti Sampo Terho hoitaa suomenkielisiä ihmisiä Hanasaaren kultturikeskukseen, jonka tehtävänä on vaalia suomenkieltä Ruotsissa. Saamme lukea hälyttäviä uutisia, kuinka suomalaisia lapsia kielletään koulussa puhumasta suomea keskenään. Häätäkää Lipponen ja Sasi Hanasaaresta gourmet aterioiden äärestä.

    • ViherVassuMamuHomoSvedu

      Halla- ja tuhnupersuilla on rasismissa työnjako. Hallat haukkuvat maahanmuutajia ja tuhnut ruotsinkielisiä. Ja paskaa tulee molemmista tuuteista.

      • DonaldTruth

        Kumpiakaan ei pysty kehumaan, mutta heidät voidaan liittää yhteen. Integroidaan kaikki maahanmuuttajat ruotsiksi.


      • ViherVassuMamuHomoSvedu
        DonaldTruth kirjoitti:

        Kumpiakaan ei pysty kehumaan, mutta heidät voidaan liittää yhteen. Integroidaan kaikki maahanmuuttajat ruotsiksi.

        Siinä onkin halloille ja tuhnuille intgraatio-ohjelma. Yhdessä olette taas vahvoja!


    • Häirikkö.tehtailija

      Tässä ketjussa näyttää lähes kaikki viestit olevan saman kirjoittajan käsialaa - nimimerkit vain vaihtuu.

      • RKP_valvoo_taas

        Taas joku nettisveko tuli itse häiriköimään asiallista keskustelua! Nuo mokomat pitävät itseään jo koko foorumin valvojina, kun moderointi tottelee heidän käskyjään.


      • Tarkkasilmäinen
        RKP_valvoo_taas kirjoitti:

        Taas joku nettisveko tuli itse häiriköimään asiallista keskustelua! Nuo mokomat pitävät itseään jo koko foorumin valvojina, kun moderointi tottelee heidän käskyjään.

        Häh? Mistä se asiallisuus löytyy?


      • sitä.odotellessa
        Tarkkasilmäinen kirjoitti:

        Häh? Mistä se asiallisuus löytyy?

        Sepä se, kun joku näistä häiriköistä kerrankin kirjoittaisi asiallisen viestin....


    • Itsehallinto

      Ahvenanmaa on yksikielinen itsehallintoalue. Suomea voi saarella opiskella vapaasti niin halutessaan. Saarelle muuttavat ymmärtävät kuitenkin hyvin, että ruotsi on se kieli, jolla saarella kommunikoidaan.

      • monikulttuurinen-

        Oolanti itse väittää kärkkäästi olevansa monikulttuurinen - ainoastaan suomen kieli on heille uhka


      • Häpellistä

        Vaalimateriaalikin julkaistiin kahdeksalla kielellä mutta yllätys yllätys ei suomeksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1998
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1417
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      207
      1252
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      56
      1152
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      78
      1102
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      39
      1049
    7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      67
      957
    8. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      62
      946
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      218
      904
    10. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      102
      894
    Aihe