Suomen kieltä kielletään puhumasta!

Ahvenanmaa on kieltänyt jo vuosikymmeniä käyttämästä suomea. uutisista saimme lukea, että Turussa ruotsinkielisissä kouluissa opettajat kieltävät heti suomen puhumisen, jos pystyvät.
He kokivat vaikeaksi juosta välitunneilla kuuntelemassa kaksikielisten oppilaiden keskinäistä viestintää, mutta puuttuvat siihen heti, jos pystyvät.
The Guardian kirjoittaa, että Ruotsissa opettajat kieltävät suomen puhumisen järjestelmälisesti.

Suomessa hallitus tekee hartiavoimin töitä ruotsin kielen eteen. Oppilaat pakotetaan opiskelemaan ruotsia. Rahaa aiotaan syytää lisää Svenska Teaterin toimintaan.
Pääministeri ja Presidentti ovat ryhtyneet erityistoimiin, jotta sairaanhoito hoituu ruotsiksi.
Helsingissä on jo yksityiset hoitajat kotihoidossa ruotsiksi.

Hanasaaren kulttuurikeskeskus ei tee työtä suomenkielen hyväksi. Hanasaaren luksus tiloissa häärää suomeruotsalaiset ja Svenska Nu verkosto. Sampo Terhon pitää hoitaa, etää Suomessa hoidetaan suomenkielen asioita, koska Ruotsissa tehdään töitä ruotsin hyväksi.
Hanasaareen pitää saada töihin suomalaisen kulttuuriin tuntijoita. Miksi se on suomenruotsalaisten hallitsema palatsi?

14

272

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perusnuori

      Siniset ovat hallituksessa ilman päätösvaltaa!!!!

    • Supi_Suomalainen

      Koskahan Parainen kieltää suomenkielisten palvelut

    • Turun ruotsinkielisessä koulussa opettajat kieltävät kaksikielisiä oppilaita puhumasta suomea keskenään. Kysymyksessä on selkeästi koulukiusaaminen ja törkeä puuttuminen ihmisen oikeuteen käyttää omaa äidinkieltään. Pitääkö vanhempien tehdä rikosilmoitus, vai kuuluuko asia poliieien virkavelvollisuuksiin. Varmasti tarvittaisiin selvitys onko kiusaaminen vain turkulainen asia vai onko se laajemmalti käytäntö?

    • Toivottavasti Sampo Terho hoitaa suomenkielisiä ihmisiä Hanasaaren kultturikeskukseen, jonka tehtävänä on vaalia suomenkieltä Ruotsissa. Saamme lukea hälyttäviä uutisia, kuinka suomalaisia lapsia kielletään koulussa puhumasta suomea keskenään. Häätäkää Lipponen ja Sasi Hanasaaresta gourmet aterioiden äärestä.

    • ViherVassuMamuHomoSvedu

      Halla- ja tuhnupersuilla on rasismissa työnjako. Hallat haukkuvat maahanmuutajia ja tuhnut ruotsinkielisiä. Ja paskaa tulee molemmista tuuteista.

      • Kumpiakaan ei pysty kehumaan, mutta heidät voidaan liittää yhteen. Integroidaan kaikki maahanmuuttajat ruotsiksi.


      • ViherVassuMamuHomoSvedu
        DonaldTruth kirjoitti:

        Kumpiakaan ei pysty kehumaan, mutta heidät voidaan liittää yhteen. Integroidaan kaikki maahanmuuttajat ruotsiksi.

        Siinä onkin halloille ja tuhnuille intgraatio-ohjelma. Yhdessä olette taas vahvoja!


    • Häirikkö.tehtailija

      Tässä ketjussa näyttää lähes kaikki viestit olevan saman kirjoittajan käsialaa - nimimerkit vain vaihtuu.

      • RKP_valvoo_taas

        Taas joku nettisveko tuli itse häiriköimään asiallista keskustelua! Nuo mokomat pitävät itseään jo koko foorumin valvojina, kun moderointi tottelee heidän käskyjään.


      • Tarkkasilmäinen
        RKP_valvoo_taas kirjoitti:

        Taas joku nettisveko tuli itse häiriköimään asiallista keskustelua! Nuo mokomat pitävät itseään jo koko foorumin valvojina, kun moderointi tottelee heidän käskyjään.

        Häh? Mistä se asiallisuus löytyy?


      • sitä.odotellessa
        Tarkkasilmäinen kirjoitti:

        Häh? Mistä se asiallisuus löytyy?

        Sepä se, kun joku näistä häiriköistä kerrankin kirjoittaisi asiallisen viestin....


    • Itsehallinto

      Ahvenanmaa on yksikielinen itsehallintoalue. Suomea voi saarella opiskella vapaasti niin halutessaan. Saarelle muuttavat ymmärtävät kuitenkin hyvin, että ruotsi on se kieli, jolla saarella kommunikoidaan.

      • monikulttuurinen-

        Oolanti itse väittää kärkkäästi olevansa monikulttuurinen - ainoastaan suomen kieli on heille uhka


      • Häpellistä

        Vaalimateriaalikin julkaistiin kahdeksalla kielellä mutta yllätys yllätys ei suomeksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      196
      666
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      97
      599
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      57
      586
    7. 41
      529
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      505
    Aihe