Hpk lopettaa jääkiekon ja naisten puolella keskitytään vaan lentopalloon ensi kaudella.
No ilvekselle ja bluesille uusia pelaaja ja Mestiksestä sitten varmaan kolme nousee liigaan.
Hpk loppuu?
13
1548
Vastaukset
- harmisinänsä
Pirkka Antila on ainakin tyytyväinen jos pääsee manageri Hassisesta eroon.
- Jaajaajaajaa
Miksi?
- näinkäy
Koska lentopallo vetää katsojia paremmin ja kiekko tuottaa yhdistykselle tappiota.
- totuustaitehtävä
Alkaa hiljalleen selviämään mm. Bluesin ja HPK:n imu ja mistä se on johtunut. Miinusta jää jäljelle tämän mukaan seuralle.
https://urly.fi/Veg
Jos seura tekee jutun mukaisesti kymmeniätuhansia miinusta kaudessa naisten joukkueesta, niin joko rahaa on käytetty joukkueen pelaajiin tai vastaavasti pelaajilta ei ole juuri rahaa toimintaan kerätty tai mitään suurempia talkootöitä tai vastaavia ei ole joukkueen eteen tehty. Kun koko kauden budjetti ei kuitenkaan ole kuin juuri kymmeniätuhansia.- naiskiekkofani
Niin tässä näkyy myös hyvin se ikivanha tilanne jossa omaan junioritoimintaan ei ole panostettu ollenkaan vaan on haalittu pelaajia ympäri suomen lupaamalla pelaajille ilmaisen kauden ja lopputulos nähdään. Sinällään eihän se pelaajan vika ole jos joukkue tarjoaa ilmaista kautta. No onneksi viimein edes muutamassa seurassa on ruvettu panostamaan myös junioritoimintaan. Muistan kun Hpk voitti Suomen mestaruuden niin sen jälkeen eräs seuran silloinen johtohenkilö totesi että eivät tarvitse junioreja ollenkaan kun seuraan on imua muutenkin.... No onneksi nykyään myös Hämeenlinnassa löytyy tyttöjoukkue ja toivottavasti saavat asiat jotenkin järjestettyä ettei Mestiksestä tarvitse nostaa kolmea joukkuetta ja kenties muutenkin kannattaisi vielä miettiä kannattaako sarjaa edes laajentaa kun näyttää olevan aika isot tasoerot sarjassa nytkin.
- bluesrules
Mitä tarkoitat tuolla vihjailulla Bluesia kohtaan? Blues on Suomen menestynein seura ja hoitanut asiansa hyvin ja sen takia sinne Bluesiin halutaan. Se että viime kauden jälkeen tapahtui mitä tapahtui johtui vain ja ainoastaan Jussi Salonojasta. Salonoja on onnistunut tuhoamaan koko espoolaisen edustuskiekon myös miesten puolella.
- mistärahat
"Liigassa TPS tarvitsee ensi kaudella vahvistuksia.
– Selvää on, että tarvitsemme uusia SM-tason pelaajia vähintään yhden kentällisen ja toisen maalivahdin, Karelius sanoi.
– Ensin meidän pitää kuitenkin saada seuran tuki taaksemme. Tytöt joutuivat maksamaan Mestiksessä pelaamisesta 250 euroa kuussa ja selvää on, että sellaisilla maksuilla emme joukkueeseen SM-tason pelaajia houkuttele."
Yllä oleva sitaatti on turun sanomista. Tälläistä tämä on ja pelaajia värvätään lupaamalla ilmaisia kausia ym ja sitten välillä käy niin kuin jypille tai nyt hpk:lle. Toivottavasti saavat turussa rahoituksen kuntoon ja hyvän joukkueen kasaan.
- ulpukais
Eiköhän siellä jo haaskalla olla ja yksi sun toinenkin seura on värväämässä pelaajia hpk rauniosta ja taas on kierre valmis. Kuka on seuraava hpk?
- seuraaja3211
Mitä uskotte tapahtuvan jos hpk luopuu sarjapaikasta? Pelataanko liiga ensi kaudella 9 joukkueella vai nostetaan vain yksi jotta joukkuemäärä pysyy kahdeksassa vai nostetaan kolme joukkuetta ja toivotaan hpk:n pelaajat hakeutuisi tasaisesti eri seuroihin niin tasoerot ei kasvaisi ihan älyttömästi?
- toivottavastikerhojatkaa
Jos Hpk ei pelaa ensi kaudella niin silloin mentäneen 9 joukkueen sarja. Kaksi joukkuetta nousee joka tapauksessa ja tuskinpa sarjapaikkaa tarjotaan enää muille. Jypin luopumisen yhteydessä tilanne oli toinen kun joukkuemäärä olisi tippunut silloin seitsemään ja se on liian vähän.
- mitenhpknkäy
Huhun mukaan Hassinen olisi puuhamiehenä jälleen jotta Hpk pystyisi pelaamaan ja liittyisivät juniori-hpk:n alaisuuteen. Onko kellään tietoa?
- hämeenlinnassapelataan
Ei lopu. Toiminta jatkuu joko juniori tai liiga Hpk:n alaisuudessa ja liiga Hpk lähtee tukemaan jollain tavalla naisten joukkuetta.
- liinusa
Juniorihpk:n alaisuudessa pelaa ja maksaa itse kaikki kulunsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii244589Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1273964Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta323698Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462689Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862563Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom122446Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole272425Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652297Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1421757