Lammaisten Energia Oy rikkonut...

MagnusVonLagerbom1

Lammaisten Energia Oy katkaisi sähköt eräältä henkilöltä 18.3.2014 sähköntoimituksen. Tätä ennen hänelle lähetettiin vakuusvaatimus 500e ja kun vaihtoi toiseen sähköyhtiöön, vakuus laski 250 euroon. Vakuus oli kuitenkin määritelty siten, että rikottiin sähköntoimitusehtojen 3.7 kohtaa. Uuden asiakkaan vakuus tuli määritellä laskutuskauden alun ja sähköntoimituksen katkaisemisen välisen ajan myyntilaskun suuruiseksi, jota se ei saisi ylittää. Helmikuun sähkölasku siirtomaksuineen oli vain 52,32e ja näin ollen vakuusmaksu olisi saanut olla enintään n.75e.Sähköyhtiö määritteli vakuusmaksun KÄYTTÖPAIKAN aiemman suurimman kulutuksen mukaan ko. myyntiehtojen vastaisesti. Vakuusvaatimuksen olisi saanut laskea KÄYTTÄJÄN aiemman suurimman kulutuksen mukaisena, ei siis KÄYTTÖPAIKAN. Vakuusvaatimus oli voimassa 31.3.2015 asti ja tehdä uusi vaatimus tai alkaa siirtämään sähköä kuten sähkömarkkinalain 13 luvun 18-ja 21§;ä määrää. Sähköä ei alettu kuitenkaan siirtämään ja uusi sopimus tehtiin sitten sähköyhtiö Helenin kanssa 11.4.2017 mutta tällöinkään ei sähköä alettu siirtämään eikä uutta vakuusvaatimusta esitetty. Asiassa rikotaan myös ihmisoikeuksia ja asiassa onkin tehty myös rikosilmoitus kahta toimihenkilöä vastaan. Nyt 18.3 tulee kuluneeksi jo neljä vuotta kun sähköntoimitus katkaistiin. Enää ei yhtiö voi vaatia edes vakuutta koska vakuusvaatimukselle ei ole perusteita elikä henkilöllä ei ole ulosotto tai muutakaan velkaa. Outoa on ettei sähköyhtiön mielivaltaan mikään taho puutu koska sähkö kuuluu kansalaisten perusoikeuksiin kuten totesi asiasta kuluttajaoikeusneuvojakin.

4

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkijäässä

      Eikö olisi ollut yksinkertainen maksaa tuo vakuus, niin olisi jäänyt nämäkin valitukset tekemättä. Olisit saanut nukkua yösi rauhassa ilman agrikaatin melua. Se agrikaatin hankkiminen ja polttoaine varmaan on maksanut monin kerroin vakuusmaksuun verraten.

      • MagnusVonLagerbom1

        Ei pidä taipua vääryyden edessä..


      • MagnusVonLagerbom1

        joutui viimein antamaan periksi ja kytki sähköt 29.1.2019. Melkein viisi vuotta se kesti mutta viimein sähköntoimitus aloitetiin ja vieläpä ilman vakuusmaksua. Periksihän se yhtiö tavallaan antoi jo aikoja sitten sinänsä, että tarjosi asiassa korvauksia mutta kun vaati samalla että maksaessaan viisisataa euroa korvauksia, olisi perinyt siitä summasta vakuusmaksuna 250e eikä tuohon suostuttu. Viimeisin tarjous oli tuhannen euron korvaus ja olisi sähköt kytketty saman tien mutta yhtiö vaati että asian hovioikeuskäsittelystä olisi pitänyt luopua. Periksi asiassa ei asiakas antanut ja nyt viimein sitten voitti kamppailun isoa yhtiötä vastaan. Merkillisintä asiassa oli se, että kun sähköä ei annettu, hävisi yhtiö sähkömaksuissa useita tuhansia euroja. Outoa liiketoimintaa..


    • Sähköäsaarahalla

      Ketä kiinnostaa jonkun mökkihöperön jorinat??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe