Ex-vakoojan myrkytys Englannissa

Englannin hallitus on syyttänyt Venäjää entisen venäläisen kaksoisagentin Sergei Skripalin ja hänen tyttärensä myrkyttämisestä, vaikka ainoana todisteena on se, että hermokaasu olisi peräisin Venäjältä.

Tuntuu aika oudolta, että joku olisi Venäjältä tullut ja päässyt juuri silloin sen ravintolan keittiöön, jossa Sergei oli tyttärensä kanssa ruokailemassa ja päässyt kokin huomaamatta sujauttamaan uhrien ruoka-annoksiin hermomyrkkyä.

Paljon todennäköisemmältä näyttääkin se, että myrkytyksen takana on Britannian oma tiedustelupalvelu MI6.
Näin Britannian hallitus sai tekosyyn syyttää Venäjää tapahtumasta. Länsimaissahan on kova tarve etsiä syitä Venäjän vastaiseen propagandaan, Venäjän syrjimiseksi ja eristämiseksi. Länsimaat ja Nato eivät kaihda keinoja tässä informaatiosodassa.

18

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abrahamm

      Venäjä oli sen vaihtanut vankienvaidossa, eikä hyötyä sen raukan myrkyttämisessä ole, toivottavasti itse pääsevät kertomaan tapauksesta, lännen elättinä !?

    • Huomiota herättää myös se, että myrkytys tapahtui samaan aikaan, kun Sergein tytär oli käymässä Englannissa isänsä luona ja että tämä tytärkin myrkytettiin.
      Britannian tiedustelupalvelu varmaan pelkäsi tai tiesi, että Skripalinilla on hallussaan salaista tietoa, jota ei voi välittään julkisia tiedotuskanavia pitkin Venäjälle, mutta hän voi luovuttaa nämä tiedot tyttärelleen, joka vie ne mukanaan Venäjälle. Siksi tytärkin piti myrkyttää.
      Näin myrkytyksen taustalla olevat palikat asettuvat kohdalleen.

    • Niinistö_itse

      Venäjä teki murhan. Todisteita on paljon.

      • TodisteetPuuttuu

        Eipä niitä todisteita tunnu olevan


    • Riidaton

      Ihmetyttää kun kaikki perustelevat Venäjän syyllisyyttä uskon -asiana , eli Usa:n entinen ulkoministeri , Usan YK:n edustaja ym. käyttävät sanaa uskoa Venäjän myrkyttäneen ... ,EI se kai voi olla uskon asia , kyllä ns. oikeusvaltioissa täytyy tuomion perustua totuudenmukaisiin faktoihin . Yhtä hyvin voisin sanoa että uskon hänen myrkyttäneen itse itsensä ja tyttärensä .

    • PutininPiikkiin

      Uusi myrkytys pannaan varmaan putinin piikkiin ainakin may päätuomari eikun -ministeri panee

    • mokailmi

      Nyt kyrvähti Englannin pääministeri?

      • SyyllinenAlkaaSelvitä

        Sveitsiläinen labra oli raportoinut että myrkky oli bz myrkkyä ja heti tulokset julistettiin salaisiksi. Venäjä ei ole valmistanut bz myrkkyä. mutta Englanti ja USA ovat.


      • kärysit.heti
        SyyllinenAlkaaSelvitä kirjoitti:

        Sveitsiläinen labra oli raportoinut että myrkky oli bz myrkkyä ja heti tulokset julistettiin salaisiksi. Venäjä ei ole valmistanut bz myrkkyä. mutta Englanti ja USA ovat.

        Älä valehtele.


      • SyyllinenAlkaaSelvitä
        kärysit.heti kirjoitti:

        Älä valehtele.

        Näin media on kirjoittanut tapahtuneen


    • Sergei ja Julia Skripal ovat jo aikoja sitten päässeet pois sairaalasta (jos he ovat edes siellä koskaan edes olleet).

      Heitä ei ole kuitenkaan päästetty vapaaksi, vaan Britannian viranomaiset kaappasit heidät ja pitävät heitä vangittuina ja eristettyinä muusta maailmasta, ilmeisesti todennäköisesti siksi, etteivät he pääsisi todistamaan kuka heidät todellisuudessa myrkytti.
      On myös aiheellisesti esitetty väite, että he ovat käymässä läpi psykologista manipulointia eli aivopesua, jotta heidät saataisiin hyväksymään Britannian väite, että Venäjä on myrkytyksen takana.

      Ihmisten ryöstöt ja vankeudessa pitäminen ilman oikeudenkäyntiä on vastoin YK:n ihmisoikeuksien julistusta.
      Ihmisoikeusjärjestöjen pitäisikin puuttua Britannian ihmisoikeusrikkomuksiin ja vaatia Sergei ja Julia Skripalin pikaista vapauttamista.

    • Sakari52

      Sakari42 on sellainen kauko-ohjattu vai sanoisinko - kepillä ohjattava.
      Jutut ovat kuin kolmasluokkalaisen salapoliisitarinoista. No sattuuhan sitä ja sekin kelpaa paremman puuttuessa. Joskus riittää kun on poliittisesti hölmö, kuten esim. Trump, ja venäjämielinen.
      Kyllä agitointi on ollut yleensä enempi keskitasoa älykkäämpien hommaa, mutta aina ei saa kunnollista materiaalia ja sitten syntyy tuollaisia tarinoita.

    • Kyykkääjä

      Yle ei ottanut missöön kommenteissaan esille myrkytystapauksia Englannissa. Mistä johtu? On sellaista tietoa jota ei anneta kansalle.

    • SyyllinenAlkaaSelvitä

      Skripalit ovat olleet hyvin vähän julkisuudessa myrkytyksen. Myrkytyksestä selviytyneen luulisi antavan täydeltä laidalta julkisuudessa ja julkisen esiintymisen puute saa epäilemään heidän asemaansa nykytilassa, että mikä se on. Sveitsiläinen labra oli raportoinut että myrkky oli bz myrkkyä ja heti tulokset julistettiin salaisiksi. Venäjä ei ole valmistanut bz myrkkyä, mutta Englanti ja USA ovat. Vaikuttaakohan em. Skripalien asemaan?

    • MitäOliMielessä

      Nyt on selvinnyt että lontoon trolli tehtaalla kokoontuivat ennen skripslien myrkytystä porton downin kemiallisten aseiden laitoksen johtaja, mi6 agentti, yhdyvaltain suurlähettiläs, irakin aseista väärän todistuksen antanut tutkija.

      • muuli

        Olikos FIA tälläkertaa myös mukana,unohditko kenties sen?


      • EiFiaVaanFoa
        muuli kirjoitti:

        Olikos FIA tälläkertaa myös mukana,unohditko kenties sen?

        Joo foan tutkija oli


    • toinäpertelyä

      Kait venäjä olisi ton hoitanut tehokkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      61
      920
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      833
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      263
      785
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      55
      722
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      50
      638
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      580
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      566
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      93
      566
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      546
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      77
      544
    Aihe