Se on tullut selväksi, etten halua sinusta ystävää. Se ei yksinkertaisesti ole edes vaihtoehto. Ei ole tapana valehdella itselle eikä muille ja se ystävyys olisi vain itselleni valehtelua.
Kaksi vaihtoehtoa
selvälinja
281180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
On niin saa....n vaikeaa ymmärtää kuka sinä olet. Eikä sitä ole yhtään auttanut se mitä näen eri tavoilla "kerrottuna". Mutta entuudestaan tuttuja en pysty muuta kuin halaamaan.
Haluan susta ystävän
Nää on niin kivoja viestejä kun noi voi olla ihan kenelle tahansa. Jos olisi edes vähän yritystä, jos tämä henkilö edes sattuisi joskus näitä lukemaan niin viesti ehkä menisi paremmin perille jos siinä olisi jotain tunnisteita. Ihan vaan koskis kaikkia näitä kryptisiä viestejä.
Kyllä sydäntä lämmittää tirto, että jokuvaan ajattelee noin....😵
edes tavattaisiin kahden kesken ja tutustutaan, eikä heti olla jauhamassa tämmöistä. Ei tässä nyt mitään hätiköityjä päätöksiä tehdä.
Eikös, me olla tavattu?
Kaksi vaihtoehtoa: joko ette ole tekemisissä lainkaan vai olette rakastavaisia. Näinkö tarkoitat?
Juuri noin. Tarkoitin aloituksessa siis sitä, että jos toisella on toista kohtaan romanttisia tuntemuksia ja toisella taas ei ole toiseen muuta kuin ystävä-kiinnostusta niin sitten ei kannata alkaa mihinkään. Tietenkin pitää ottaa rauhallisesti silloinkin jos molemmilla on selvästi samankaltaista kiinnostusta, eikä silloinkaan pidä syöksyä liian nopeasti suhteeseen.
No kummalla niitä oli kumpia tunteita? Aloittaja haluaisi enemmän kuin olla vain kaveri, mutta ei uskalla sitä kertoa ihastukselle. Sen sijaan tyrmää sen toisen kokonaan kun hän ei uskalla ehdottaa muuta kuin kaveruutta?
Olen mies ja eräs nainen tietää kyllä minun puoleltani nuo tuntemukset.
Milloin osoitit/kerroit tunteesi hänelle?
Surullista, mutta totta. Tässä tilanteessa ei edes pysty kysymän muuksi, kuin ystäväksi.
Niin.. Mitäs ne on ne vaihtoehdot? Nythän ei ole mitään. Ehdotin, että voitaisiinko olla edes ystäviä, mutta minäkin luulen, että se ei oikeasti olisi mahdollista. Ei ystävät huku toistensa silmiin..
Mä en ainakaan haluu menettää tätä ihmistä elämästäni mistään hinnasta. Taivun vaikka jos muuta ratkaisua ei löydy - taivutan itseni ystävyyteen.
Minäkään en haluaisi menettää häntä elämästäni. Olen ehdottanut jotain ja hän ei ole oikein innostunut. Kun ehdotin, voitaisiinko olla edes ystäviä niin tuli täysi hiljaisuus. Minä olen tulkinnut sen sillä tavalla, että hän ei halua olla missään tekemisissä kanssani. Jos tästä vielä haluaisi tulevan jotain niin pallo on nyt hänellä. En halua häiritä häntä enempää, jos häntä ei oikeasti kiinnosta. Vaikka kyllä se sattuu ja harmittaa..
Juuri näin jos ystävää edes haikailee muuhun kuin ystävyyteen ei hyvään johda. Mutta voisitko silloin kertoa tämän. Se mitä haluat ystävyydestä voit rohkeasti sen sanoa. Tiedän että sinulla on tämän takana muutakin kuin tämä ystävyys. Olen mielestäni antanut sinun päättää milloin otat yhteyttä tai olet ottamatta. En sinusta kärsi sen suuremmin. Otat yhteyttä kun sinusta tuntuu ja oli syysi sitten mikä tahansa minun puolelta puhtaasti ystävyys. Olen mielestäni näyttänyt etten loukkaa tai ole vaatimassa muuta kuin ystävyyttä. Jos sinulla on paha olla jätä silloin rauhaan. En siitä kummoisemmin kärsi tai loukkaanu. Päätä itse sinä se elämäsi hoidat kuten haluat. Annoin sulle mielestäni mahdollisuuden totuuteen ja kertoa se ikävä puoli miksi haluat ystävyyttä minulta. Ei minusta meillä pitäisi olla enään mitään mistä olla katkera tai kostaa jotain. Mukava on kuulla ja nähdä että sulla menee hyvin. Ajanmyötä varmaan teet ratkaisusi miten haluat näyttää ystävyytesi. Jos lopetat kokonaan yhteydenpidon siihenkin tyydyn enkä loukkaannu. Se mitä sinulle kerroin elämästäni toivon ettet muille kerro. Mutta sinunhan sekin on päätettävä. Ja jos kerroit taas niin ei sekään minua haittaa. Tee kuten tahdot ja määritä ystävyytemme kuten haluat ja jos tästä ystävyydestä joudun antamaan raporttia jollekin muulle tiedän silloin mistä kyse.
En kerro. olen luottamuksen arvoinen.
Joku täysin tuntematon oli laittanut minut ystäväksi, tuli viesti että: onnittelut tämä on lisännyt sinut ystäväkseen... pokeripelissä. Kerrassaan huvittavaa lisätä vastustajia ystäviksi, no hyviä pelikavereita voi laittaa ystäviksi, niinkin.
Tykkää tökkäämällä: Paavo Arhinmäki tykkää ihmisistä tökkäämällä niitä sormella, oli aamun uutisista.
Väkisin ei kannata...Parempi esim.pakit kuin epäluulo asioista.Ei se maailmanloppu ole vaikka pikkasen kehtoa heiluttaakin,eteenpäin vaan=)Ps.Maailma täynnä ihania miehiä&naisia,tutustumaan vaan....
Ystävä sä natsien.
Ainoa vaihtoehto minulle on pelkkä ystävyyssuhde. Sitä olen miettinyt että johtuuko oma ajattelutapa niistä vaikeista asioista mitä viime vuosina minulle on tapahtunut, mutta niin se ei ole, koska olen ajatellut samalla tavalla paljon aikaisemmin. Minulle tuntuu olevan tärkeää se, että olisimme aika paljon tekemisissä toistemme kanssa ja mahdollisesti voisimme asua yhdessä jossain vaiheessa, koska yhteinen arki on minulle tärkeä haave.
Mutta jos toinen haluaa enemmän kuin ystävyyttä? Miten sitä edes voisi asua yhdessä ystävinä silloin?
Ei mitenkään.
Mitäs sitten haluat?
Nähdään ja katsotaan onko kipinää. Jätetään homma lopullisesti sikseen jos ei ole. m>n
joihin fyysinen kiinnostus ei riitä, niiden kanssa ollaan ystäviä, joihin myös valtava lataus seksuaalista vetovoimaa, niiden kanssa suhteillaan. mun teeni kanssa en halua vain ystävyyttä, liian vaikeaa. valtava latinki muuta.
Elän sellaista tilannetta, että jopa ystävyys j ja
kaverisuhteet on tuhottu.
Sitten jotenkin taivaan lahjana löysin täältä
ihmisen jonka tunnistin
Hän oli nuoruuden ihastus..
Hän on pitänyt minua elössa.
Se on se sun mielikuvitus 😳😂Ei täällä voi oikeasti tunnistaa ketään! Ellei laita koko nimeänsä tänne.