Voiko raskauden oireet näkyä jo 2-3 päivää munasolun hedelmöittymisestä??
Oon vasta 15 ja perjantaina tuli satuttua kaikenlaista,ja tyyppiä en varmaan ikinä enää näe.
Apuva!!
Mul on ollu jo kaks päivää tosi paha olo,ja alavatsa aristaa.
Oon vasta 15 ja perjantaina tuli satuttua kaikenlaista,ja tyyppiä en varmaan ikinä enää näe.
Apuva!!
Mul on ollu jo kaks päivää tosi paha olo,ja alavatsa aristaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei oireet voi näkyä vielä silloin koska munasolu ei ehkä ole vielä edes kiinnittynyt kohtuun jos se on hedelmöittynyt.. Yleensä rakauden oireet alkavat tulla pikkuhiljaa sen jälkeen kun kuukautisten pitäisi alkaa. Luultavasti paha olosi johtuu siitä kun pelkäät jos oletkin raskaana ja jännität sitä, tai sitten sinulla on mahatauti, sitä kun on liikkeellä todella paljon taas. Ihan vain tulevaisuutta varten: MUISTA EHKÄISY!!!!
mene kipin kapin vaikkapa koulusi terveydenhoitajan juttusille. Ota huomioon, että suojaamattomassa yhdynnässä voit saada sukupuolitaudinkin ja siihen kuuluu myös erilaisia oireita, kuten vatsakipua ja pahoinvointia. Älä jää enää paikallesi istuskelemaan vaan mene nyt heti lääkäriin. Ehkä opit tapauksesta ja käytät seuraavan kerran ehkäisyä. Petihommat kannattaa aloittaa vasta siinä iässä, kun tuntee vastuunsa!
..jos menkkoja ei ala kuulumaan sillon kun niiden pitäis olla, niin oota vielä viikko ja jos ei sittenkää niin sitte käy tekeen raskaustesti.
Muista myös sen raskaustestin tekemisen lisäx, siis jos ne menkat ei alakaan, käydä koulun terkkarin luona tai terveyskeskuksen terkkarin luona teettämässä sukupuolitauti testejä, varmaan ainaki klamydia.Osa taudeista voi olla oireettomia ja parasta tarkistaa, ettei tarvi joskus vuosien päästä katua. Meet vaan rohkeesti!! Turhaa häpeät tms, et ole ainut etkä ensimmäinen siellä ja kaikilla on se vaitiolovelvollisuus. Mun yx kaveri kärsii nyt lapsettomuudesta, saanu joskus nuoruudessaan kalmydia eikä käyny testeissä koskaan eli oli vuosia hoitamattomana. Vasta lapsettomuushoitojen alettia hoidettiin, mutta ehkä liian myöhään. Tsemppiä sulle!!
aloin odottamaan marraskuussa,ja tammikuun puolella aloin miettimään kuukautisia "missäs ne viipyy". Poikaystäväni kävi hakemassa raskaustestin apteekista ja positiivinen tuli.
jotkut sen huomaa,minä en :)
moi! mä en ainakaan huomannut mitään niin aikaisin. eka raskaustesti minkä otin terkkarilla näytti negatiivinen vaikka olinkin raskaana. nyt olen viikolla 16. iloinen oon silti vaikka oon 16 vuotta. mä en huomannut oireita vasta 11 viikon jälkeen. mut jotkut sen huomaa aikaisemmin!!!
toivottavasti kaikki on nyt hyvin ja sait tietää jos oot raskaana tai et. =D