Muistaako kukaan sitä että venäläisiä sotavankeja

Olen-vain-utelias

asui Vallan riihessä tuon riihi oli tien vieressä ja myös paja tuon riihen edessä.
Vähän matkan päässä oli myös Lotta Rajalan mökki.

8

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karjalantyttölöi

      Ka, kylhä mie muistan tok, kas miullaki oli vain tuohesta tehdyt kenkärisat, toisesta ol pohja rikki voe voe kovia aikoja elettiin silloin, liepuskaa oli vähän mutta sotavangeille met veimme liepuskaa, poikapoloset nälkää kärsivät, laihojakin olivat.

    • kuka-tietänee

      Tuo aika oli todella poikkeuksellinen ja vaikea koska kaikesta oli puutetta. Nuo vangit kuitenkin oli kunnanhallituksen toimesta sijoitettu helpottamaan myös sotavankien huoltoa, koska vangit saivat tehdä vapaasti työtä maatiloilla. Mutta pienillä tiloilla, ei noita töitä tainut olla oikein edes tarjolla. Niin kaikki apu oli varmasti tarpeen ja on ihanaa huomata että puutteellisista oloista huolimatta halusit auttaa vielä sotavankeja. Noita vankeja tuossa riihessä on kuulemani mukaan ollut 15- 20

    • Miksi.salataan

      Näistä asioista ei Pielavedellä ole puhuttu. Se on vieläkin hyvin arka asia kaikille kuntalaisille.

    • edesruokaeiriittänyt

      Hienostihan Suomipoika vartio ja kohteli punaisia vankeja vapaussodan päätteeksi esim. Tammisaaren leirillä! Hyvin moni kuoli ja hyvin moni sai kivääriperästä, kyllä ihminen on julma kun saa vallan. Jopa vankien joukosta ns. luottovangit pääsivät vartioimaan toisia vankeja ja ehkä miellyttääkseen valkoisia pieksivät vankikavereitaan.

      • Hyvinhän-meille-kävi

        En sanoisi heitä puna-vangeiksi vaan suomen Äiti venäläinen pataljoona.


      • Kauheaa-aikaa

        Oli Suomen onni ettei tuolloin ollut voimassa Breesnefin oppi.


      • KukaKutsunAntoi
        Hyvinhän-meille-kävi kirjoitti:

        En sanoisi heitä puna-vangeiksi vaan suomen Äiti venäläinen pataljoona.

        Kuka kutsui turhiin murhiin: Oliko se Leenin.


    • suuritöistä-valvoa

      Muuten tuon riihen omistaja "poltti" pajalleeen aika usein puuhiiliä suhteellisen isoissa hiili miiluissa. Seurasin ohikulkiessa sen eri vaiheita tieltä käsin, sillä ei meistä kukaan uskaltanut Vallan pihassakaan käydä.
      Vieläkö siellä puumiiluissa Grilli ja paja hiiliä poltetaan? No eipä tietenkään- kukas niitä enään viitsisi polttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6107
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      60
      4660
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4410
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2652
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2162
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      129
      1504
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1443
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1308
    Aihe