Hei, toivon saavani apua täältä lähetteen pyytämiseeni yleislääkäriltä johonkin osaavammalle.
Tiivistän tarinani. Vajaa 10 v on ollut kipuja isoissa nivelissä, alkoi alaselästä ja kantapäistä jolloin luulin vain käyttäväni vääränlaisia kenkiä.. Tämän jälkeen kipu alkoi liikkua ja itse epäilin ensin borrelioosia koska verikoe näytti kohonneita arvoja. Ei kuulemma aihetta hätään sanoi kääkäri, tälläkin kertaa.
Kipu liikkuu , vaihtaa niveliä ja aaltoilee. Kaikki veritestit ovat ok, olen terve ja vahva kuin ammattihiihtäjä lääkäreiden mukaan.
Kolmisen vuotta sitten kunto romahti tätdellisesti, väsyin valtavasti ja kivut melkein lamaannuttivat. En ensin mennyt lääkäriin koska en aikaisemminkaan ole saanut apua näihin kipuihin muuta kun arkoksiaa viikoksi. Kun mieheni lopuksi ”pakotti” kävin näyttäytymässä ja diagnoosiksi sain fibromyalgian ja masennuslääkettä jota väsymyksen lisäyksestä en voinut käyttää. Pati kolme kertaa olen tämän jälkeen käynyt arvuuttamassa tilannettani ja pari kertaa saanut lähetteet jotka käännytetääb takaisin ”ei syytä huoleen”- lausunnoilla. Kütenkin tämä kipu ei ole todellista, polvet, kyynärpäät, yläselkä, lonkat mm nyt semmoisen kivun vallassa että itkettää ettei kukaan osaava ota vastaan.
Lisäyksenä että hormooneja syön ja kuukautiset olleet poissa n pari v.uotta joten tasapaino täällä ok.
Miten saada apua, pyydän neuvojanne? Mistä etenen, miten saada apua kun terkkarin lääkäri vaihtuu joka tapaamisessa? Valutettavasti ei ole varaa yksityiseen lääkärihoitoon, eikä ole vakuutustakaan.
Apua lähetteen pyytämiseelle, nivelkivut kovat
9
541
Vastaukset 9
- Kuivunutruusu
Ei kellään mitään apua annettavana, edes bähän kokemuksia??
- Psorikka
Pyydä terveyskeskuslääkäriltä lähete sairaalan reumatautien poliklinikalle.
- Kuivunutruus
Kiitos vastauksesta. Kahdesti on nyt lähete jo palautunut, joten reumapolille en meidän kylässä pääse, todettu. Nyt hain taas yleislääkäriltä apua toivekkaana, mutta jopa kanta.fihin oli kirjattu väärien asioiden lisäksi, huuhaata. Ihan virheitä. Ei kuulemma hänkään /yleislääkäi voi auttaa. En pääse kohta kävelemään enään kipujen takia, mutta sairas en ole. Ihanaa.
- Anonyymi
Miten menee kipujen kanssa? Oletko saanut apua?
- Anonyymi
Huomasin kysymyksesi vasta nyt. Ei, en ole saanut apua ja olen aivan täydellisen uupunut kipujeni kanssa. Maha reistailee kun syön panadolia liian paljon, muuta en saa. En näe valoa tunnelissa, jos kivut eivät kohta lopu en tiedä mitä teen. Ne vain pahenee.hirvittävä olo. Olen jo pohtinut onnettomuutta autolla, pääsisikö sillä tavalla sairaalaan? Kuuntelisiko lääkärit silloin.
- Anonyymi
Auttoiko se arcoxia niihin kipuihin, ja onko sulla siis psoriasis tiedossa?
- Anonyymi
Ramppasin yksityisellä psoriaksen takia saamatta apua, kun äityi tosi pahaksi en meinanut saada terveyskeskuksen erikoislääkärille heti vaan yleislääkäri kysyi neuvoa erikoislääkäriltä muttei toiminu ennenkuin älähdin kunnolla, kun pääsin erikois hoidon piiriin on hoito löytynyt yllättävän hyvin ja toimii, psoriasin on melkein poissa, oikea lääkitys ei heti löytynyt mutta löytyi kuitenkin, vähän kallista mutta lääkekatto tulee vastaan aika pian, onneksi.
- Anonyymi
Itse olen sairastanut psoriasista lapsesta asti ja nyt ikää on jo 36v. Nivelkipuja on ollut vuosia mutta nyt vasta sain lähetteen verikokeisiin ja röntgeniin. Röntgen oli ok mutta tulehdus arvot on koholla ja väsymys ylitsepääsemätöntä. Lääkäri määräsi Buranaa ja aikoi konsultoida reumalääkäriä. Kipujen takia ei huvita enää edes ulkoilla. Pettynyt olen ja huolissani jollei särkyihin saa kunnon lääkettä. Olisko neuvoja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse olen sairastanut psoriasista lapsesta asti ja nyt ikää on jo 36v. Nivelkipuja on ollut vuosia mutta nyt vasta sain lähetteen verikokeisiin ja röntgeniin. Röntgen oli ok mutta tulehdus arvot on koholla ja väsymys ylitsepääsemätöntä. Lääkäri määräsi Buranaa ja aikoi konsultoida reumalääkäriä. Kipujen takia ei huvita enää edes ulkoilla. Pettynyt olen ja huolissani jollei särkyihin saa kunnon lääkettä. Olisko neuvoja?
Kokeile K2 D3 vitamiinin yhdistelmää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 681330
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123612- 67586
- 52574