Voiko isäni siirtää minulle rahaa Nordnettiin?

Markku77____

Isäni sanoi että hän voisi alkaa nyt eläkkeelle päästyään antamaan minulle ennakkoperintönä sijoitusrahaa 1000e/kk, mutta Kelan takia en voi sitä suoraan omalle tililleni ottaa.

Voiko isäni siirtää rahat suoraan pankkisiirtona minun Nordnetin tililleni jotta voisin niitä alkaa sijoittamaan?

8

4667

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kg590FF

      "Kelan takia en voi sitä suoraan omalle tililleni ottaa."

      Ihan "suoraan" se tulisi omalle tilillesi Nordnetiinkin. Jos avaat siellä tilin, se tulee omalla nimelläsi ja joudut tietysti antamaan Nordnetille postiosoitteesi ja henkilötunnuksesi. Lisäksi Nordnet kysyy, mistä sijoittamasi rahat tulevat ja sitoudut olemaan luovuttamatta henkilökohtaista salasanaasi kenellekään. Voit ITSE siirtää tilillesi rahaa Nordentille ilmoittamaltasi vastatililtä, jonka pitää tietysti olle omissa nimissäsi. Kukaan muu ei voi tilillesi rahaa panna.

      Verottaja saa halutessaan Nordnetiltä kaikki samat tiedot kuin muiltakin rahalaitoksilta.

      • Tietääxeni

        Kyllä Nordnetin tilille voi siirtää rahaa kuka vaan ja miltä tililtä vaan.
        Nordnetin tililtä ulos ei voi siirtää kun ilmoitetulle vastatilille.


      • Anonyymi

        Itse asiassa Nordnet toimittaa vuosittain suomalaisten asiakkaiden tilien tapahtumat Suomen verottajalle ihan automaattisesti. Ei siis tarvitse täyttää 9A lomaketta, eikä toisaalta verojen kiertäminen onnistu, kuten joissain muissa palveluissa...


    • 9898898989

      Hyvin onnistuu sillä tavalla että isäsi tekee nordnetin tilille tilisiirron käyttämällä sinun viitekoodiasi, kestää 1-2 pankkipäivää mutta hyvin toimii

      Toki verottaja saa tietoon sijoitusomaisuutesi ja ehkä sitä kautta Kelakin, mutta toki viiveellä

    • Näinopastan

      Ehkä aivan ensimmäiseksi kannattaisi hommata se työpaikka, niin ei tarvitse miettiä niitä kelan tukiaisia. Täytyy myös muistaa, että jos saat ennakkoperintöä enemmän kuin 4999 euroa vuodessa, siitä täytyy maksaa lahjavero.

      • lahjaverottomuus

        > enemmän kuin 4999 euroa vuodessa, siitä täytyy maksaa lahjavero

        Minun tietääkseni saa olla 4999€ KOLMESSA vuodessa


      • loposenjeejee
        lahjaverottomuus kirjoitti:

        > enemmän kuin 4999 euroa vuodessa, siitä täytyy maksaa lahjavero

        Minun tietääkseni saa olla 4999€ KOLMESSA vuodessa

        Kolmessa vuodessa tuo on, taisi siinä käydä kirjoittajalla ajatuskatkos.

        Mutta tuli itsellä mieleen sekin, että kumpikin vanhemmista voi lahjoittaa verottomasti tuon 4999€ kolmessa vuodessa, joten jos he asuvat samassa taloudessa... lienee sama kumman tililtä tuo siirto tapahtuu.

        En kannusta veropetoksiin kuitenkaan...


      • Anonyymi

        Korjaan, kolmessa vuodessa 4999 eli isot verot maksettava


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe