Soutuvene peräveneenä

TS36

Onko kokemuksia soutuveneestä peräveneenä? Miten hyvin seuraa suht suojaisilla vesillä?

Soutuveneellä voisi käydä ongella tai uistelemassa, käyttää mökillä souteluun, sorsatuksessa.

12

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adfs542

      Veneeseen painoa taakse niin seurailee. Suuri vastus.

    • Kokeiltu

      Siellähän se tulee. Haasteita tulee satamiin rantautumisissa. Kolisee kylkeenn ellei ole hyvin irti veneestä. Meillä oli joskus terhi 385 peräveneenä, mutta nykyinen kumivene paljon helpompi käsitellä eikä kolise kylkeen.

    • PukataPukata

      Perään ei tarvitse painoa kun vetopiste edessä on tarpeeksi alhaalla, vesirajassa. Kokan yläosasta vedettäessä kiemurtelee kuin haukivaappu. Pitää joko laittaa ylimääräinen rosterinen vetolenkki tai viritellä naruista (hankaimiin kiinni) vetopiste tarpeeksi alas.

    • On tullut vedettyä tasaperäistä 3,8m soutuvenettä perässä satunnaisesti kovassa ja rauhallisessa kelissä. Ihan hyvin toimii. Oma veneeni painaa 9 tonnia ja soutuvene ehkä 70 kiloa. Sama soutuvene 2 tonnin painoisen veneen perässä oli jonkun verran häiritsevä nykimisen takia. Kiinnityspiste tosiaan mielellään vesirajaan, niin tulee nätimmin perässä. Hankaluutena noissa on kovassa kelissä ja vauhdissa aaltojen roiskeet, joita voi kertyä soutuveneeseen, samalla paino lisääntyy. Vettä on mahdoton poistaa soutuveneestä ajon aikana, kun ei sitä voi nostaa ylös. Meillä on perheessä 6 henkeä, joten soutuvene mahdollistaa koko perheen kulkemisen kerralla ja pidempiä matkoja.

    • kevätkunnostukseenpäin

      Täällä Perämeren perukoilla on pakko olla perävene mikäli aikoo rantautua muualle kuin muutamaan suojasatamaan.Hinausköyden pituudella olen saanut veneen asettumaan hinaukseen.Aika paljon näkee myös kevyitä kumiveneitä hytinkatoilla ja purkkareiden kannella.

    • Omega36

      Tuli hommattua Walker Bay (8). Siihen on saatavissa kellukkeet, ei siis mitään tuhdon alle, vaan veneen kylkiä ulkopuolella kiertävät (RID). Ovat kyllä aika kalliit tuubit, kalliimmat kuin moni kumivene, netin perusteella 500 - 800 €.
      Ne jos hankkisi niin kokonaisuus taitaisi olla melkoisen hyvä perävene ja paljon turvallisempi ylisoutujolla poijulle. Onko kellään kokemuksia? Captains Shop edustaa Walker Bayta, laitoin sinne sähköpostia ja kyselin tuubeja. Eipä ole reilun kuukauden odotuksella vastausta kuulunut. Jos joku on tuubit ostanut, niin mistä?
      Edellisessä veneessä oli 240 pituinen Mercury kumppari keulakannella, nyt se sijoitus ei toimi st-fokan kanssa.
      Kova perävene (soutuvene tai jolla) on tosiaan aika hankala rantautumisissa. Kumivene hinauksessa on kerran pyörähtänyt ympäri avomerellä, parin metrin aallokko, 12-15 m/s avotuulella. Siinä tilanteessa testataan kumpparin vetonarun kunto ja kiinnityspisteiden kestävyys.

      • perässävetäjä

        " Captains Shop edustaa Walker Bayta, laitoin sinne sähköpostia ja kyselin tuubeja. Eipä ole reilun kuukauden odotuksella vastausta kuulunut."
        Tyypillistä kotimaista verkkokauppa toimintaa


    • TS36

      Hankin varmaan tavallisen soutuveneen Päijän471, Veto5 tai vastaava
      Miksi soutuvene, niin
      - Tarve luultavasti vähäistä purjehduksen yhteydessä, jollekin hiekkarannalle voisi joku kaunis kesäpäivä mennä.
      - Voisin käydä poikani kanssa ongella tai uistelemassa, vaikken olisikaan purjehtimassa tai purjehduksen yhteydessä jossain saaressa.
      - Mökillä, jos ei halua moottorilla ajaa. Osa mökkiläisistä meloo, joten siihen porukkaan mukaan pääsy.
      - Sorsastus syksyllä.
      - Voisi syksyllä sievällä ilmalla käydä verkoillakin.
      - Kumivene vaatii aina moottorin? Pienessä purkkarissa moottorin säilytys ongelmallista, kun ei ole kunnollisia takakaiteita. Purkkarina 28 jalkainen, 2.5 tonnia painava vene.

      Pitänee hankkia kuomutonkin peräkärry toimintasäteen laajentamiseksi.

    • Drag1

      Omia havaintoja soutuveneen hinaamisesta on kertynyt n. 50 vuoden ajalta. Mummola oli Saimaalla saaressa ja se tarkoitti, että kaikki kuljetettiin veneillä - hevoset ja teaktorit mukaan lukien.
      Erityisesti panin merkille tukkilaisten touhut, joita seurasin suurella mielenkiinnolla. He hinasivat soutu- ja keluveneitään erikokoisilla aluksilla - osa oli tavallisen moottoriveneen näköisiäkin.
      Yhteistä noille kaikille hinauksille näytti olevan se, että hinausköysi oli hyvin lyhyt - salvästi alle kaksi metriä. Tuo mahdollisti sen, että hinattavan keulaosa oli hinaavan aluksen peräaallon päällä stabiilissa asenoossa - ei siis vatkannut edestakaisin.
      Itse olen soveltanut noita edellä mainittuja malleja oman kumiveneeni hinaukseen purjeveellä - ei kovissa keleissä.
      Olen pannut merkille kuinka jotkut hinaavat jollaansa pitkällä köydellä ja kuinka se muljuaa siellä laajassa kaaressa. Voi hyvin arvata mitä tapahtuu isommassa aallokossa kun sopiva puuska osuu kohdalle.

      • PukataPukata

        Tuo muljuaminen johtuu juuri vetopisteen väärästä paikasta. Korkealla oleva kiinnityspiste painaa kokkaa alas, mikä saa sen muljahtamaan sivulle. Alhaalla, hyvin alhaalla (vesirajassa) oleva vetopiste ikäänkuin nostaa soutupaattia/jollaa plaanintapaiseen, joka saa sen kulkemaan suoraan.


      • eikämikäänjolla
        PukataPukata kirjoitti:

        Tuo muljuaminen johtuu juuri vetopisteen väärästä paikasta. Korkealla oleva kiinnityspiste painaa kokkaa alas, mikä saa sen muljahtamaan sivulle. Alhaalla, hyvin alhaalla (vesirajassa) oleva vetopiste ikäänkuin nostaa soutupaattia/jollaa plaanintapaiseen, joka saa sen kulkemaan suoraan.

        Tuo on totta,kiinnityspiste alhaalla niin nuljuaminen loppuu ja köysi sopivalle pituudelle,jopa tulee perässä siististi.


      • PukataPukata

        Onpa sellainenkin ihme nähty (valokuvassa), että apuveneeksi tarkoitetussa jollassa on vetopiste valmiina vesirajassa, eli kaksi lenkkiä. Toinen ylhäällä kiinnittymiseen, toinen hinaukseen. Taisikin olla amerikkalaisten oivallus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1144
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      735
    Aihe