Ettikää mulle säädin.

Nyt kun vapautuu vanhat paneelit (2x50W) niin aion käyttää ne 12 voltin litium akun lataamiseen, joka tulee 12v sähköperämoottoriin. Elikkä siis säädin pitäs löytää tuolle akulle ja paneeleille? Ja mikä akku olisi paras?
6517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikö kukaan löydä mitään?

Äänestä
  • Et kertonut minkä kemian litiumakuista on kyse. Kaikilla niillä on oma latausproseduuri.

    Äänestä

Ei mulla edes ole mitään akkua vielä, miten mä voisin kertoa sen latauselämästä yhtään mitään?

Äänestä
  • Et sinä sitten mitään säädintäkään tarvitse.

    Äänestä

En vielä, mutta kesällä tarvitaan. Mutta vene kuitenki on jo ostettu.

Äänestä

Elektroniikkaliikkeestä saa edullisesti sopivat osat säätimeen ja googlaamalla löytyy sopivat kytkennät. Kesään on sen verran aikaa, että pari iltaa kannattaa uhrata hyvään säätimeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säädintätatvitaan kirjoitti:

Nyt kun vapautuu vanhat paneelit (2x50W) niin aion käyttää ne 12 voltin litium akun lataamiseen, joka tulee 12v sähköperämoottoriin. Elikkä siis säädin pitäs löytää tuolle akulle ja paneeleille? Ja mikä akku olisi paras?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu