Miksiköhän valmistaja on laittanut 36 Ah akun S-crossiin. tämä on liian pieni suomen pakkaskeleihin ja auto kyykkää muutaman vuoden sisällä akun hajoamiseen. Kertokaa miksi jos tiedätte asiasta jotakin. Trollit vaietkoon.
Miksi s-crossissa on pieni akku
24
379
Vastaukset
- Scrossia
Halpaan autoon ei voi laittaa kallista akkua, kaikessa pitää tinkiä. Tosin kolmelle pienelle sylinerille riittää pienitehoinen akku.
- Ei_vaivaa
Kannattaa aina uskoa mitä netistä löytää.
Uusissa SXnelosissa on 60Ah Exide-akku. Ainakaan siitä ei tule ongelmia, että virta ei riittäisi. Suzukiahan ei muutenkaan osta sellaiset, joilla on itsetunto-ongelmia. ;-) - yyif
Mutta kun Suzukin ostaa niin itsetunto-ongelma on taattu.
- Ei_vaivaa
yyif kirjoitti:
Mutta kun Suzukin ostaa niin itsetunto-ongelma on taattu.
Myönteinen rahoituspäätös on asia, joka lopussa ratkaisee.
- Jalba
Minulla on isolohko 1.6 bensa s-crossi jossa on 36 Ah akku. Kyllä valmistajan pitäisi tietää että tämä on liian pieni akku autoon kuin autoon.
- paskhkaaahh
Mitä välii, ku tollanen ongelma ei montaakaan henkilöä kosketa. Niin vähän vaan myyty.
- Jalban.veli
Tämä S Crossi se vasta onkin varsinainen myyntimenestys. Heh heh buahahasss. Todella kysytty ja haluttu auto. Buahahashassssss, kieh kieh, heh heh heeeehh!!
- jalba
S Crossissahan on sama surullisen kuuluisa ohjaus, kuin Vitarassa.
- Porilaisten_Marssi
Upeaa !!!!
Miten uskomaton määrä Vitara- kateellisia täällä onkaan.
Vielä muutama kateellinen lisää niin voi Pekka Tiilikaisen tapaan pyytää: "Pasila, Porilaisten Marssi" !!
- Älä_jauha_p
TM numero 17 vuodelta 2016 sen kertoo oikein moottoritilasta otetussa valokuvassa:
akkuna on tässäkin mallissa Exide 60Ah.
Että se siitä. - masentaja27
vanhemman mallin crossi, siis ennen faceliftiä, akku on 36 Ah. Näissä autoissa ei ole start stop systeemiä ja akku exide 36 Ah.
- Älä-jauha_p
Sitten kun akunvaihdon aika tulee niin lienee paras laittaa 60Ah akku entisen tilalle. Tulee niin kuin facelift siltä osin tehtyä.
- Vaeltaakokovin
Onko ohjaus tosiaan yhtä huono kuin muissa Suzukeissa?
- Upeeta
Jälleen uusi Suzuki-kateellinen !!
- Kjuy67
Upeeta kirjoitti:
Jälleen uusi Suzuki-kateellinen !!
TROLLI!! HUOM TROLLI!!!
Nimimerkille "Vaeltaakokovin" tiedoksi, että ohjaus täysin samanlainen kuin Vitarassa. Auto ei kulje suoraan ja tuulelle ajo muuttuu ikäväksi kokemukseksi.
Onneksi minulla on 47 tuhatta euroa käytettynä maksanut auto, tosin olisihantuolla rahalla saanut 2 kpl uusia S Crossejakin, jos olisi mopoautoja havitellut.
Nykyinen autoni kulkee myös suoraan ja akku 88Ah.
- Vaeltaakokovin
Kiitos informaatiosta. Voi, nyt olen kovin kateellinen sinulle.
- Kjuy67
Sinun kuuluukin olla kateellinen.
Katsos, varallisuus ja varattomuus on ihan oikeasti jokaisen itsensä valittavissa oleva asia ja minä olen valinnut tuon ensinmainitun. - jalba
Minä olen valinnut Suzukin ja laitoin säästöön jääneet rahat poikimaan.
- jalba
jalba kirjoitti:
Minä olen valinnut Suzukin ja laitoin säästöön jääneet rahat poikimaan.
Anteeksi, ei poikimaan, vaan poikiin.
- Selkäkeikkanaurut
Kjuy67 kirjoitti:
Sinun kuuluukin olla kateellinen.
Katsos, varallisuus ja varattomuus on ihan oikeasti jokaisen itsensä valittavissa oleva asia ja minä olen valinnut tuon ensinmainitun."Katsos, varallisuus ja varattomuus on ihan oikeasti jokaisen itsensä valittavissa oleva asia ja minä olen valinnut tuon ensinmainitun"
"Onneksi minulla on 47 tuhatta euroa käytettynä maksanut auto"
Siinähän oikea huumorinpläjäys on DDD!!! - käytettyautokäytetty
Joku autojobbari vetänyt huulesta ja huolella. Sille on myyty varmaan joku ylihintainen vanha taksi.
- Selkäkeikkanaurut
käytettyautokäytetty kirjoitti:
Joku autojobbari vetänyt huulesta ja huolella. Sille on myyty varmaan joku ylihintainen vanha taksi.
"Joku autojobbari vetänyt huulesta ja huolella. Sille on myyty varmaan joku ylihintainen vanha taksi."
Sama tuli itselle mieleen. Motonetin pihassa kerran vaihdettiin sellaiseen kermankeltaiseen vanhaan saksalaistaksiin jut tuollaista 88Ah akkua. On tainnu jeppe sellaisen haksahtua.
http://autobild.fi/uutiset/kovan-luokan-taksi-mittarissa-jo-yli-13-miljoonaa-ajokilometria - VarakasEKL
Selkäkeikkanaurut kirjoitti:
"Katsos, varallisuus ja varattomuus on ihan oikeasti jokaisen itsensä valittavissa oleva asia ja minä olen valinnut tuon ensinmainitun"
"Onneksi minulla on 47 tuhatta euroa käytettynä maksanut auto"
Siinähän oikea huumorinpläjäys on DDD!!!Missä kohtaa löytyy huumoria?
"Katsos, varallisuus ja varattomuus on ihan oikeasti jokaisen itsensä valittavissa oleva asia ja minä olen valinnut tuon ensinmainitun"
Asiahan on juuri näin, vai voitko muutoin väittää?
"Onneksi minulla on 47 tuhatta euroa käytettynä maksanut auto"
Tämäkin asia on juuri näin, vai voito väittää muuta? - HuohHuoh
"Onneksi minulla on 47 tuhatta euroa käytettynä maksanut auto"
Just noita vanhoja saksalaisia lähes loppuun ajettuja taksimersuja koijattiin hyväuskoisille suomalaisille vasta taannoin. Pyyntihinnat oli jossain aivan törkeät kokonaisuuteen nähden 55-donaa josta sitten tingittiin asevelihintaan 47-tuhanteen. Ja asiakas oli tooodella tyytyväinen, uusi akku ja kaikki ja edullisesti lähti. Kun myyjä olisi malttanut empiä niin pyyntihinta olisi tuossa tuokiossa vaihtanut omistajaa, varakas herra kerran mielestään on...
Satutko muuten tietämään että tuo 88Ah akku tuohon vehkeeseen on aivan alimitoitettu ja laukeaa ja jättää tielle ensimmäisen vuoden aikana? Vaan kannatti vaiohtaa uusi halpisakku konepellin alle niin "peruskunnostus"-väite sai kummasti uskottavuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1935691Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035594Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1874589Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514023Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613910Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313556En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.181385Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1301340- 171008
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33950