Älä opiskele sairaanhoitajaksi tai vaihda alaa

Eimitäänjärkeätässä

Itsellä monen vuoden kokemus sairaanhoitajan töistä eri sairaaloista. Todella kova vastuu, hirveä kiire ja mitään positiivista palautetta et koskaan kuule. Kaikestä tästä saat vielä todella huonoa palkkaa työn vaativuuteen nähden.
Niin ja kesälomista et saa itse päättää ja max. 3 viikkoa saat pitää putkeen lomaa. Normaalisti 1 viikko pidetään touko tai syyskuussa.
Ylitöitä joutuu pakosti tekemään, koska et voi jättää potilasta oman onnensa nojaan. Myös kun työt on kiireesti saatu hoidettua ja työpäivä päättymässä...pitää kaikki tehty työ kirjata huolellisesti potilastietojärjestelmään. Kirjaamisen takia tulet helposti istumaan joka päivä tunnin ylitöissä. Rahana et ylitöitäsi saa vaan melkein pakottamalla joudut ottamaan ylityötunnit tunteina takaisin. Missään muualla tämä ei kävisi....hoitajia kyykytetään.

Kannattaa 100 kertaa miettiä kannattaako sairaanhoitajaksi ryhtyä

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • retytyuy

      Ei kuulosta kovin mukavalta. Silti työttömien tilanne on vielä huonompi. Kiitos, jos jaksat olla inhimillinen hoitaja. Kyllä ainakin jotkut potilaat osaavat arvostaa sinua. Jospa muistaisimme enemmän jakaa kiitosta niille, jotka meitä hyvin hoitavat. On myös tylyjä ja taitamattomia hoitajia. Ei tosin itselleni ole sellaisia monta sattunut.

    • knkwndknkjdhkjhn

      voivoi...sit itket täällä on pikkutyttö???
      osta itelles uus elämä s marketista!
      ja vedä vitulla päähän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe