Ilomantsin kunnan hallintojohtaja on jäämässä eläkkeelle tämän vuoden aikana. Miten kunta aikoo valita hänelle seuraajan? Laitetaanko virka avoimeen hakuun ja etsitään pätevä, uusia ajatuksia Ilomantsiin tuova ihminen? Vai jatketaanko viime aikojen suhmurointia ja sisäpiiritoimintaa ja siirretään vaivihkaa hallintojohtajaksi kunnanjohtajan suosikki?
Uusi hallintojohtaja?
kukahallintojohtajaksi
362280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ahokas seuraajaksi!
Nyt olisi tarvittu vahvaa kunnanhallitusta heikkojen viranhaltijoiden tueksi! Toivottavasti Ilomantsi liittyy Joensuuhun ja nopeasti!!
Yleissääntö on kunnallisesta viranhaltijasta annetun lain mukaan, että kunnalliseen virkasuhteeseen ottaminen edellyttää julkista hakumenettelyä. Tästä voidaan poiketa lähinnä sijaisuuden ja määräaikaisuuden kohdalla. Ilmoitus on julkaistava vähintäänkin ilmoitustaululla. Julkisuusvaatimuksen toteutumisen kannalta ilmoitustaulumenettely on riittämätön, joten näinkin korkea tehtävä kuin hallintojohtaja tulisi nähdäkseni ilmoittaa kunnan ilmoitustaulun ja nettisivujen lisäksi riittävän laajalevikkisessä sanomalehdessä ja mieluusti myös paikallislehdessä. Kuntalaisten kannattaa olla tarkkana virkojen täyttämisen prosesseista, koska suhmuroinnilla pystytään menemään sieltä missä aita on matalin. Tällä en tarkoita Ilomantsia vaan koskee mitä tahansa kuntaa. Kannattaa selvittää myös se, mikä rooli on kunnanvaltuustolla, kun hakemusta laaditaan ja julki pannaan, virkaa hakeneita haastatellaan ja heitä vertaillaan nimityksen pohjaksi laadittavassa muistiossa. Toivottavasti rekrytointi hoidetaan mahdollisimman läpinäkyvästi ja noudattaen aidosti lakien ja kuntasäännösten määräyksiä ja antamatta mitään aihetta syyttää valitsijoita nurkkakuntaisuudesta, nepotismista tahi "hyvä veli" -asenteesta.
Aamen! Näin juuri.
Mutta valitettavasti toisinkin voidaan toimia kuten viime aikoina on toimittu. Ahokkaan valinta kunnanjohtajaksi oli sovittu ja suunniteltu jo vuosia sitten. Hakuprosessi oli vain pakollinen paha ja se saatiin eri tavoin manipuloimalla mieluiseen lopputulokseen. Näin voidaan toimia myös hallintojohtajan valinnassa.
Tai sitten toimitaan niinkuin sivistysjohtajan viran suhteen. Tehdään vaivihkaa sisäisiä tehtävänsiirtoja ym muutoksia ja sitten vaan ilmoitetaan, että kunnanjohtaja hoitaakin nyt näitä ja näitä aiemmin hallintojohtajalle kuuluneita hommia ja hallintojohtajan tehtäviä hoitamaan siirtyy joku henkilö x, joka on kunnanjohtajalle kuuliainen ja turvallinen oikea käsi.
Onko niin, että kuntaan ei haluta uusia aivoja ja silmiä ja korvia, jotka voisivat hoksata, että kaikki ei ole viime aikoina mennyt kunnassa ihan taiteen sääntöjen mukaan eikä mene edelleenkään esim. siinä että entinen kunnanjohtaja on yhä aktiviisesti mukana kunnan yhtiöiden johdossa? Hallintojohtajaksi pitäisi valita ihminen, jolla on ylempi korkeakoulututkinto ja on opiskellut hallintotiedettä, valtiotiedettä, oikeustiedettä tms. ja on muualtakin kokemusta kunta-alalta. Vähän tuntuu siltä että tämmöistä uutta henkilöä ei haluta kuntaan hankaloittamaan nykyisten johtajien elämää ja näkemään asioita uusin silmin. Poliittinen valta Ilomantsissa on jo aika päiviä keskittynyt keskustan poliitikoille (lue Hoskoselle) ja nyt näköjään keskitetään myös viranhaltijavaltaa yksille ja samoille ihmisille.
Jos virka aiotaan täyttää avoimesti ja reilusti, se pitää laittaa auki tämän kevään aikana. Jos näin ei tapahdu, on selvää että ei pelata avoimin kortein ja hyvä veli/sisko -verkosto toimii.
Hoskonen pitäisi syrjäyttää valtuuston puheenjohtajan paikalta, koska suhmuroi näitä viranhaltijavalintoja ja asiat tuodaan valtuustoon vain muodollisesti hyväksyttäväksi.
Miten se kaikkein suurinta kannatusta suurimmassa ryhmässä nauttivan syrjäyttäminen toteutetaan. Olisi mukava tietää, pitänee ottaa keinoiksi epädemokraattisia keinoja. Voisitko esitellä ne, ole hyvä.
Melkein naurattaa kun samassa yhteydessä puhutaan Ilomantsin kunnallispolitiikasta ja demokratiasta. Käytännössä on vallalla yksipuoluejärjestelmä ja harvainvalta. Se on tietysti yhtä lailla muiden puolueiden heikkoutta kuin yhden vahvuutta.
Onko Hoskosen politiikan keinot olleet demokraattisia? Jonninjoutavaa öyhöttämistä, manipulointia, painostusta ja uhkailua. Hoskonen on pahimman luokan populisti ja populistit eivät edes tajua mitä demokratia tarkoittaa.
Ehei ensinkään Hilkan jatkajan valinta ole roplemaattinen verrattuna ex kunnanjohtajan ja nykyisen valintaan liittyneet suhmuroinnit. Kaikki virastolla työssäolleet ja luottamushenkilönä toimineet tiesivät tasan tarkkaan 10 vuoden aikana mitä kaikkea tapahtui. Jos olitte mukana vaikka valtuustomatkoilla niin olihan sen näkeminen aikamoista.
No kerrohan näin jälkikäteen...
Onpas teillä ennakoivaa tietoa vai onko ruvettu ajamaan hyvää ja pitkäaikaista hallintojohtajaa pois paikaltaan ennen aikojaan. Hänellä on mahdollisuus toimia virassaan vielä monia armorikkaita vuosia.
Nykyinen hallintojohtaja olisi voinut jo jäädä eläkkeelle ja joka tapauksessa jää eläkkeelle lähiaikoina. Se on tosiasia.
Kun on seurannut Ilomantsin kunnan toimintaa viime aikoina, niin kuntalaisten on syytä tiedostaa tämäkin hallintojohtajan valinta-asia. Ennakointi on enemmän kuin tarpeen!
Uusi hallintojohta varmaankin jo valittu kunnan nykyisten sihteerien keskuudesta ja päätökset juntataan läpi myöhemmin.
No mitäs sitä murehtimaan, jos kerran varmaa tietoa. Taidat olla katkeroitunut, miten ovat omat asiasi ?
Jos minun asioista kysyit niin niistä ei nyt ollut kyse vaan Ilomantsin kunnan asioista, joiden pitäisi kiinnostaa kaikkia kuntalaisia.
Eipä tämä henkilökohtaisuuksiin meno ja ähäskuttimentaliteetti hyvältä näytä tällä palstalla.
Jo on aika jäädä tämän.... pois. Ei ole saanut aikaan kun mielipahaa.
hulavula tarkoitat varmaankin Hoskosta. Hoskonen ja Lappalainen ovat paha pari. Luulin Lappalaisesta muuta, mutta vuodet näyttivät sen oikean karvan. Yhä roikkuu kunnan asioita "hoitamassa".
siis hallintojohtajalle.... nyt jo äkkilähdöt...
tämä on arkistokieltä...
Minusta hallintojohtaja on aivan asiallinen ihminen, ja hoitanut työnsä hyvin.
niin on. on ollut viisaalla tavalla asioiden yläpuolella eikä ole sekaantunut suhmurointiin.
Et tiedä asioista mitään. Suhmuroinut on ja pahasti ja yrittänyt sotkea vaikka mitä..
Onko ollut Lappalaisen ja Ahokkaan juoksutyttö?
Mikä on hallintojohtajan toimenkuva. Onko virka tarpeellinen? Pätevä kunnanjohtaja riittää.
Kiva olisi jos olisi pätevä kunnanjohtaja...
Olen samaa mieltä kanssasi. Toiset kunnat säästävät täällä vaan tuhlataan. Virka ei ole tarpeellinen. Toimistoväkeä on muutenkin liikaa.Ne jotka uskaltavat sanoa, sanovat töitä olevan joskus liian vähän. Hallintojohtaja on kyllä kantanut kortensa kekoon lisäämällä ihmisiä toimistoihin.
Meillähän on pätevä kunnanjohtaja. Hän napakasti paneutuu asioihin ja koettaa löytää kunnan menojen hillitsemiskeinoja.
Kokemukseni ei tue mielikuvaa napakasta kunnanjohtajasta. Pätevästä puhumattakaan.
Just. Säästetään lillukanvarsista kuten matkakorvauksista. Tilataan konsultti suunnittelemaan Ilomantsin kouluverkkoa, joka tällä hetkellä on peräti kolme alakoulua, yksi yläkoulu ja lukio. Siinä sitä on suunnittelemista. Osoittaisi pätevyytensä sillä, että esittäisi uusia avauksia Ilomatnsin kunnan kehittämiseksi eikä kuoliaaksi säästämiseksi.
On takavuosina luvattu vahvalle kylän päättäjälle, että hänen kylänsä koulua ei lakkauteta. Ei taideta uskaltaa vieläkään. Konsultin selän taakse turvaan päätöstä tekemään.
Konsulttiin turvaaminen on usein järjen sekä omien taitojen käytön korvike. Hyvin usein henkilö, joka ei ole pärjännyt työelämässä omalla alallaan, ryhtyy konsultiksi. Voi surkeus tätä konsulttivetoista menoa.
Toivottavasti luottamushenkilöt pitävät ainakin sen huolen, että siihen paikkaan tulee mies kaikkien niiden naisten keskelle! Hohoi, missä tasa-arvo nyt on???
Pakko sanoa että olen samaa mieltä vaikka nainen olenkin. Ja mielellään tukevasti ja onnellisesti parisuhteessa....
Nimenomaan näin. Vakauttaa työpaikan ilmapiiiriä huomattavasti. Fokus silloin työhön eikä muuhun vallankäyttöön ja vehtaamiseen.
E,E ja M. Tässä kova kolmikko.
Luulenpa, että tuosta kolmikosta vain yksi on siihen hommaan pyrkimässä ja onkin jo varma valinnastaan... Samalla tavalla kepu lupasi myös nykyiselle kunnanjohtajalle hänen nykyisen työnsä.
Kunnan ja kuntalaisten kannalta katsoen valinta oli täydellinen.