Lieksassa on kaksi isoa kauppaliikettä

EroKulttuurissa

Toisessa tervehditään asiakkaita ystävällisesti, toisessa enimmäkseen ei. Mistähän johtuu? Tiedän ainakin itse kummassa kaupassa on mukavampi asioida.

27

830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaksik

      Minä suosin näistä teboulin kylmäasemaa.

    • tasan.menevät

      Kummassakin liikkeessä on sekä mykkiä että puheliaita ihmisiä töissä.

    • Aurinkoahuomiseksi

      Olkaa onnellisia, että teillä vielä toistaiseksi on useampi kauppa, missä asioida, älkääkä jatkuvasti valittako, pankithan on jo suurin piirtein puhdistettu kaupungista.

    • natsimarketparas

      Parempi vaan kun eivät tervehi ja muutenkaan sotkeudu asiakkaiden elämiin. Nopeammiin selviytyy kaupasta ulos kunnei jää sinne seurustelemaan turhia.

    • On se veikeetä.
      Täällä Syvässä Etelässä ovat suurtenkin markettien henkilökunta hyvin ystävällistä ja auttavaista, jos jotain kysyy, niin heti neuvovat.
      Henkilökunnan käytös on paljon kiinni kauppiaista.
      Tietysti kyllä täälläkin löytyy muutama "härskijä" joukosta.

    • Sawonmualla kyllä tervehdys tulee joka liikkeessä reippaasti myyjiltä,välillä aivan säikähtää sitä ystävällisyyttä.

      • 484739495

        Savolaisten kanssa touhunneena karjalaisena en ymmärrä milloin he juttelevat keskenään tosissaan ja milloin tarinointi on humoristista huulen heittoa. Aika venkuloita.


    • Niin-MinähänOonJulkkis

      Minua tervehitään lähes aina ja kaikkialla. Istuskelen kahvijoissa ja kauppojen eteisissä ja kesällä pyörätelineillä ja hymmyillen ohikulkijoille. Oon aika kuulusa. Pitävät minua ilosena kaverina. Saattaa johtua tuosta silmänvilkkeestä, ne ei tiijä jotta se on elohiiri:-)

    • Tatti.otsassa

      Minä kävin eile tokmannilla ja tervehdin yhtä myyjää, koska oli firman vaatteet päällä! Vastauksen mulkaisu,,,että jos katse vosis tapaa, olisin kuollut!
      Jotkut siellä on ihan mukavia, tervehtivätkin!
      Olisko ollut joku harjoittelija tai muu orja työkokeilussa, ja siksi oli tatti otsassa!

    • Tatti.otsassa

      Tarkennus,,,Siis myyjällä oli firman, eili tokmannin vaatteet päällä, ei minulla!

    • Vihreä.Lieksasta

      Natseille kenkää Lieksan liikkeistä!

      • ÄläMeeKauppaan

        Kaikissa käydään. Aiotko boikotoida?


      • voi.ku.paranis

        Taas tällä on hallusinaatioita, näkee natseja joka paikassa.


      • Eehheheheeh
        voi.ku.paranis kirjoitti:

        Taas tällä on hallusinaatioita, näkee natseja joka paikassa.

        Lieksan ainut viherpiiperö siellä burkhaa pahaa oloaan... 😁


    • 47508576

      Olen tehnyt kerran sellaisen tempun että kun kassahenkilö ei tervehtinyt niin jätin ostokseni hihnalle ja poistuin maksamatta. Kyseisen liikkeen kierrän kaukaa.

      • OotSääUmpi

        Jätit ostokset hihnalle? Vaotsivao, ihan uskomaton temppu. Tuliko sellanen jäntevän sankarillinen olo? Saitko orgasmin? Oletko oikeesti noin tyhmä?


      • 47508576
        OotSääUmpi kirjoitti:

        Jätit ostokset hihnalle? Vaotsivao, ihan uskomaton temppu. Tuliko sellanen jäntevän sankarillinen olo? Saitko orgasmin? Oletko oikeesti noin tyhmä?

        Kyllä tuli, ja erittäin jäntevän sankarillinen olo tulikin! Sen jälkeen piti tehdä käsitöitä ihan useampi tunti, sillä orgasmia orgasmin jälkeen tuntui tulevan loputtomiin.
        Olen katsellut lähes kaikki mahdolliset internetistä löytyvät pornofilmit, mutta ne ei edes yhdessä ole vaikuttaneet yhtä vahvasti kuin tuo kauppaliikkeestä poistuminen takavasemmalle. Perkele. Ollaan tässä sen verran omanarvon tuntevia ettei minua jätetä tervehtimättä missään kaupassa, tai en enää ikuna vie sinne sosiaalitoimen ja Kelan maksamia tukia. Tai no, ehkä viinakaupan suhteen voin tehdä poikkeuksen ja jostainhan sitä on hiivaa ja sokeria hankittava näissä kiljumestarin hommissa. Pitänee siirtyä nettitilauksiin.


    • Silloin kun olin vielä työnantaja, niin yritykseni (ei kauppa) henkilökunnalla oli tiukat ohjeet tervehtiä kaikkia, joiden kanssa joutui työssään tekemisiin, sekä olla ystävällisiä.
      Koko aikana vain yhden henkilö kanssa oli ongelmia, mutta hän suuttui kohteliasuusohjeesta, ja läksi pois kesken ensimmäisen päivän.
      Oli lyhyt työsuhde, koska halusi käyttäytyä kuten oli tottunut.

      • ja.tämä.on.totta

        Lieksassa korkean ja tärkeän arvonsa tuntevat kaupungin virkamiehet eivät tervehdi edes alaisiaan (lue alamaisiaan). Esimerkkinä pahimmasta päästä eräs lapsenkasvoinen filosofian tohtori.


      • Vielähioottelen

        Tämä arvon tohtori ei myöskään näe aiheelliseksi vastata sähköposteihin, hiukan ihmetyttää hänen viestintätaitonsa.


      • Päällikkökö

    • laki.sanoo.niin

      Ei ole pakko tervehtiä alamaisia jos on kusi noussut päähän!

    • liiterirules

      Natsimarketissahan nuo tervehtii ja siellä on halvempi ruokakin.

    • nczxbnfbgzdvf

      Sinne ei kannata mennä jos on vähäkään suvakismiin viittaava luonne!

      • Rasismia on myös tuo että nimitellään saksalaisia natseiksi.


      • adioslepido
        Uuninpankko kirjoitti:

        Rasismia on myös tuo että nimitellään saksalaisia natseiksi.

        Onko uuninpankon elämän kohokohta viihtyä Lieksan palstalla? Aina ja iankaikkisesti. Itse olen ollut täältä poissa hyvän tovin, mutta jos avaat satunnaisesti sivun tämä tyyppi tuntuu olevan aina paikalla.


    • Muskonetti

      Aiwan sama tervehditäänkö vai ei. Kunhan saa safkaa edullisesti. Kaikki nämä kaupat ovat siinä vieri vieressä. Pikkasen kun kävelee....
      Ja jos haluaa asioida edempänä...on Muskotti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1306
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      973
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      907
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      789
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe