Jopa pääsi pakkohoitoon.

Ihanan rauhallista jällkeen.
501821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Mikä sitä vaivaa?

Äänestä
  • Ahdistus omat puri, demujen tupailloissa ei uskottu jopan manifestiä.

    Äänestä

  • er9ureu0u9reure

    Äänestä

erdyugoi

Äänestä
  • edrftyghuij

    Äänestä

  • dxvhjbknjlkm kirjoitti:

    edrftyghuij

    tcfygvthbjnk,lö

    Äänestä

  • dxvhjbknjlkm kirjoitti:

    edrftyghuij

    gyuhuikj

    Äänestä

  • edrftygvhbnijokm,l

    Äänestä

  • xdcfgvhnmjlk kirjoitti:

    tcfygvthbjnk,lö

    edrtyhbuikmj

    Äänestä

  • edrtfyhbnjkm

    Äänestä

  • xdcfgvhnmjlk kirjoitti:

    tcfygvthbjnk,lö

    cfhnikj,lö

    Äänestä

  • gtvuhikjöl

    Äänestä

  • xdcfgvhnmjlk kirjoitti:

    tcfygvthbjnk,lö

    dftygvyhbunijkm

    Äänestä

  • xdtcfgvbhinjkm,l

    Äänestä

  • xdfvghbjnk kirjoitti:

    dftygvyhbunijkm

    wesrdftyguhij

    Äänestä

  • edrtfgyhijkolp

    Äänestä

  • dxvhjbknjlkm kirjoitti:

    edrftyghuij

    waestrdcghuojipkl

    Äänestä

  • dxvhjbknjlkm kirjoitti:

    edrftyghuij

    erdtfyhuik

    Äänestä

  • dxvhjbknjlkm kirjoitti:

    edrftyghuij

    rftyguhikopsddsihuo

    Äänestä

  • dxvhjbknjlkm kirjoitti:

    edrftyghuij

    yftvuyghiol

    Äänestä

  • fpodopfdopfdop

    Äänestä

  • drftyguyhiujik kirjoitti:

    gyuhuikj

    uygihoiojpio

    Äänestä

  • erstdyufghjk

    Äänestä

  • xdcfgvhnmjlk kirjoitti:

    tcfygvthbjnk,lö

    w9e9ewewi0we

    Äänestä

  • dftchnjkltyguhuj kirjoitti:

    xdtcfgvbhinjkm,l

    srdtfiguojl

    Äänestä

  • ewiuewoijewpoeo

    Äänestä

  • xdcfgvhnmjlk kirjoitti:

    tcfygvthbjnk,lö

    weihiwoeoiwowei

    Äänestä

  • dxvhjbknjlkm kirjoitti:

    edrftyghuij

    idsjooooooooo

    Äänestä

  • rdutfgojipöäl

    Äänestä

  • eiwepoowepowe

    Äänestä

rftgyuhioj

Äänestä
  • p0ojilkjåpoöjlk

    Äänestä

  • sxdcgfvhbjnk

    Äänestä

  • tfvyghbnjkiuhok kirjoitti:

    p0ojilkjåpoöjlk

    cfgvhjnk,lö

    Äänestä

tdrtyghui

Äänestä

xrctyvybnjlkm

Äänestä

cvbjnkl,.ö

Äänestä

dthbjnkm

Äänestä

Mikä sitä vaivaa? Joko kapitaatio puraisi?

Äänestä

Tekoäly voi opettaa ja avustaa ihmistä, jonka omat puutteelliset taidot ja tiedot estäisivät
työn tekemisen. Tällainen tukiäly
helpottaa erittäin monien töiden tekemistä.

Äänestä
  • Lopettakaa. Ei enempää.

    Äänestä

Miksi Jopa on koko ajan pakkohoidossa? Eikö hoito tepsi promilleen?

Äänestä
  • Promilleen käytetään ns promillelääkkeitä. Ne tehoavat vain promilleen....

    Äänestä

Oon vankina täällä.

Saisko omat paperit ja asianajajan.

Äänestä

Miksi että kerro miksi elämäni varastettu? Haluan minäkin elää. En olisi varmaan edes päässyt vankilaan yli 10v sitten jos olisin tarha ikäisestä asti kertonut kaiken poliisille! Nyt vuodet vierii kuritushuoneessa.

Aarniokin lusinut kohta elinkautisen ja seurannut sitä itse vankeudestani. Vuodet vierii eikä loppua näy. Kysyin monesti 2015 täälläkin palstoilla vapautumispäivämäärää.

En ole pakkohoidossa kun minulle ei ole kerrottu. En saa omia papereitani mistään. Kävin eilenkin poliisi, oikeuslaitos ja jopa migri!

Kävin maistraatti Suomi.fi ja nämä läpi enkä ole holhouksessakaan.

Hain passin ja sain passinkin. Migrissä sanottiin että olen Suomalainen eikä tietoja ole minusta.

En käsitä miksi en saa elää elämääni!

Kertokaa vapaudunko ikinä?

Äänestä

Voisko mun elämänlaatua kenties parantaa vuosia lukenut noita pilkkaviestejä.

Rauha sopu jo!

Äänestä

"Hengellinen väkivalta voi hiipiä mihin tahansa kirkossa. Se on opittava tunnistamaan. Mikään uskontulkinta ei oikeuta asettumaan toisen ihmisen yläpuolelle. Mikään uskontulkinta tai mikään omaksuttu totuus ei oikeuta nujertamaan, alistamaan tai rikkomaan ihmisen sisimpää. Jokaisessa särkyneessä ihmisessä Kristus itse särkyy". Näin totesi arkkipiispa Kari Mäkinen avajaispuheessaan kirkolliskokouksessa. 2012.

"Terve usko tuo elämään eheyttä ja iloa. Ahtaassa uskonnollisessa yhteisössä ihminen pahimmillaan sairastuu ja menettää uskonsa. Ahtaalla yhteisöllä on tietyt tuntomerkit. Kolme väkivaltaa kokenutta kertoo tarinansa."

Ei voi olla 2 herraa.

En minä voi uskostani itse luopua kun ei uskoon itse tulla. Mutta jos te kaipaatte ihmisessä Kristus itse särkyy. Kyllähän se voi näinkin olla.

Äänestä

"3.4.2018 kello 08:43 - Kari Uoti

En yleensä uppoudu pappien teksteihin, ehkä pitäisi, sillä arkkipiispa, kohta emeritus Kari Mäkinen, piti hienon ja isolla kädellä periaatteellisen puheen tuoreeltaan, joka löytyy kirkon sivuilta http://www.arkkipiispa.fi/eurooppalaiset-takapihat/ Mäkinen kuvaa poliittista tarkoituksenmukaisuusharkintaa, jolla kavennetaan pakolaisille taattuja oikeuksia. Tämä tapahtuu lakeja muuttamalla sekä yksinkertaisesti uudistuneella viranomaisharkinnalla tapauksissa, joissa laki mahdollistaa viranomaiselle avoimen säännöksen perusteella antaa laille sisältöä suhteellisen vapaasti. Arkkipiispan puheessa tämän poliittisen harkinnan taustamotiivina nähdään utilitaristiset motiivit, supistetaan sellaisten "hyödyttömien" pakolaisten ja maahanmuuttajien oikeuksia tulkinnalla, joiden ei katsota voivan hyödyttää yhteiskuntaa tai jotka voivat olla haitaksi, rasitukseksi. Mäkinen kirjoittaa: "Suhtautuminen pakolaisiin ja turvapaikanhakijoihin on osoittautunut siksi kohdaksi, jossa joutuu koetteille se, mikä on eurooppalaisten yhteiskuntien rakennuspuiden eettinen kunto. Rakenteista vahvimmat ovat julkisen vallan instituutiot, oikeuslaitos, hallinto, viranomaistoiminta. Niiden vahvuus on Euroopan vahvuutta. Niiden tehtävä on antaa ihmisille suoja. Niiden täytyy kestää poliittiset muutokset."
Mäkisen havainto on oikea ja siitä on valitettavasti muitakin esimerkkejä. Kyse on laillisuuden ja Rule of Law -periaatteen mätänemisestä. Yhteiskunta ei kunnioita perustuslakiin ja ihmisoikeussopimuksiin perustuvia velvoitteitaan. Tämä ei koske yksin pakolaiskysymystä, tämä ongelma liittyy myös edelleen vireillä olevaan 1980- ja 1990-luvun pankkikriisin selvittämiseen. Valtiovarainministeriö Petteri Orpon johdolla jatkaa lakiin perustumattoman selvitysintressin perusteella ihmisten tuhoamista kohta 30 vuoden takaisten tapahtumien perusteella vastoin perustuslakiin kirjattuja määräyksiä. Tässäkin on kyse poliittisesta harkinnasta, jolla rikotaan ihmisten oikeuksia. Petteri Orpo on täysin tietoinen menettelystä, mutta ei välitä aiheuttamastaan tuhosta. Hän jatkaa esimerkiksi yhden tavallisen tallaajan tuhoamista synneistä, joita ei oikein edes ole. Ihminen ja monet muutkin ovat tuhoutuneet tässä vainossa. Arkkipiispa muistuttaa puheessaan natsiaikojen vainoista, joissa ihmisiltä poistettiin valtion suoja ja heidät sallittiin tuhota. Valtiovarainministeriön toiminta ei paljon tuosta poikkea. Tässä olisi myös asia, joka olisi perusteltua nostaa nyt vaikka kirkon agendalle. "

Hyvä ja tärkeä aihe. Olenko minäkin tärkeä? Onko Suomella varaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


heikoinpromille kirjoitti:

Ihanan rauhallista jällkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu