MOTOX öljyissä ei ole LAINKAAN täyssynteettistä perusöljyä. Analyysi osoittaa, että polyalfaolefiini puuttuu.
Tulos on verifioitu ja täysin todennettu.
MOTOX öljyt on vetykrakattuja mineraaliöljyjä.
27
1305
Vastaukset
- motoxitku
Nyt suututat palstan motonetmiehen
- 8dga
Mitään öljyistä ymmärrä, mutta mikäs tää on Liqui Moly Leicht High Tech 5W-40
- Kurax
Laatuöljyä, toisin kuin motox.
- mainoksellaonvoimaa
Se on ihan oma valinta haluutko maksaa hienosta kannusta ja seksikkään kuuloisesta tuotemerkistä 20-30 euroa ylimääräistä.
Tarkista että öljy täyttää autosi vaatiman viskositeetin ja luokituksen. Muut ominaisuudet voitelee vaan kuluttajan korvienväliä
- rhe8v
Tekniikka kato kehittyy kokoajan.
Ei nykyaikaisissa moottoriöljyissä enää käytetä mitään 10 vuotta vanhaa lähinnä isoihin ilmastointikompuroihin tarkoitettua pao:a- Ekke45
Tekniikka kehittyy ja krakatut mineraaliöljyt ei kestä nykymoottoreissa. Se ei haittaa koska saadaan nopeammin myytyä uusi auto ja varaosia.
https://www.hs.fi/autot/art-2000005243858.html
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/485605-asiantuntija-autoja-ei-enaa-suunnitella-20-vuoden-kayttoa-varten-nama-viat-voivat
Lentokoneen moottoreissa KÄYTETÄÄN AINA PARASTA SYNTEETTISTÄ ÖLJYÄ.
Professori opetti, että Suomessa on aina käytettävä synteettistä öljyä.
Nykyisin sen ostaminen on Suomessa lähes mahdotonta. Kuitenkin KL varaosat Oy myy aitoa Saksasta tuotua synteettistä (Vollsynthese) 0W-30 Castrolia 5L purkissa.
http://www.tuulilasi.fi/kysymykset/tayssynteettista-vai-ei - menisit.töihin
Ekke45 kirjoitti:
Tekniikka kehittyy ja krakatut mineraaliöljyt ei kestä nykymoottoreissa. Se ei haittaa koska saadaan nopeammin myytyä uusi auto ja varaosia.
https://www.hs.fi/autot/art-2000005243858.html
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/485605-asiantuntija-autoja-ei-enaa-suunnitella-20-vuoden-kayttoa-varten-nama-viat-voivat
Lentokoneen moottoreissa KÄYTETÄÄN AINA PARASTA SYNTEETTISTÄ ÖLJYÄ.
Professori opetti, että Suomessa on aina käytettävä synteettistä öljyä.
Nykyisin sen ostaminen on Suomessa lähes mahdotonta. Kuitenkin KL varaosat Oy myy aitoa Saksasta tuotua synteettistä (Vollsynthese) 0W-30 Castrolia 5L purkissa.
http://www.tuulilasi.fi/kysymykset/tayssynteettista-vai-eiKrakatut kestävät aivan mainiosti, kehari. Itsekin totesit että 95% öljyistä on vetykrakattuja. Niillä ajetaan pelkästään suomessa pohjolan olosuhteissa vuosittain kymmenien miljardien yhteenlaskettu kilometrisuorite ilman mitään ongelmia. Öljyt kestävät, moottorit kestävät. Missään ei ole mittavia pinoja tuhoutuneita moottoreita, vaan yksittäisillä autoilla ajellaan puoli miljoonaa ihan ilman mitään ongelmia, vetykrakatulla. Todistit oman pakkomielteesi turhaksi, mutta olet niin kehari että et edes tajua sitä.
Henkilöautot eivät ole lentokoneita, idari.
- ittrg74
No on se hyvä että yksi öljynvalmistaja tekee nykyautonmoottoriin sopivaa moottoriöljyä :)
Kyllä tietääkseni usampikin öljynvalmistaja tekee suihkuturbiinikoneisiin voiteluöljyä. Niissäkään ei tietääkseni käytetä pao:a
Myös raskaankaluston öljyt joilla voidellut isot dieselmoottorit kulkee jopa sen 1 700 000 KM ilman moottorinaukaisua on jotain ihan muuta kun kompressoriöljy pao:a - Ekke45
Raskaat Caterpillar dumpperit ja rekat käyttää arktista PAO pohjaista synteettistä moottoriöljyä Kanadassa ja Alaskassa.
Sitä käytetään myös Suomessa Talvivaarassa sekä Kittilässä kaivosdumppereissa.
http://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/PEHP7062-04- kjfno9
Vähän epäilyttää että missään kittilä / talvivaara kaivoksessa mitään kalliita erikoisöljyjä käytettäis dumppereissa tai kiviautoissa. Suomessa mitään -60 asteen pakkasia oo ja koneet pyörii kaivoksella kolmessa vuorossa. Niillä mitään kylmäkäynnistyksiä siellä ole.
Lisäksi jotkut 30-40 litraset kiviauton teollisuusmoottorit ei varmasti ole mitään ranttuja voiteluaineelle satojen litrojen öljytilavuudella. - Ekke45
PAO kestää.
https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C10604636 Vaihtoväli pitenee kolminkertaiseksi. - ytdk8
Ekke45 kirjoitti:
PAO kestää.
https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C10604636 Vaihtoväli pitenee kolminkertaiseksi.Silti vaihtavat öljyt kerran kuukaudessa???
Täysperäyhdistelmää ajetaan aivan normaalilla Teboilin super hpd 10w40 öljyllä ympäri vuorokauden 200 000km vuodessa ja öljyt vaihdetaan 2 kertaa vuodessa.
www.maaseuduntulevaisuus.fi/suomalainen-maaseutu/tämä-menopeli-hörppää-4-000-litraa-löpöä-päivässä-on-silti-kustannustehokas-1.145976 - kuyf8
Ekke45 kirjoitti:
PAO kestää.
https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C10604636 Vaihtoväli pitenee kolminkertaiseksi.Tossa linkissä puhutaan voimansiirto ja peräöljystä ;)
- Ekke45
Voimansiirrossa ja perässä PAO:n ylivoima on kiistatonta.
Samoin moottorissa PAO pohjainen synteettinen dieselmoottoriöljy säästää konetta ja rahaa.
https://www.finning.com/content/dam/finning/en_gb/Images/Parts/NewParts/MaintenanceAndConsumables/HEHS3003-03Cat-Fluids-Oils-3-11-lo-res.pdf - lähihistoriaa
Myös CAT SYN 5W-40 on synteettiseen polyalfaolefiini (PAO pohjaan perustuva moottoriöljy).
Kuten Teboil Diamond vielä 2000 luvun alussa.
Tämä PAO oli mainittu siinä Mobil Diamond 5W-40 purkissa "perustuu synteettisen PAO perusöljyn käyttöön". - vertausta
Vielä 2000 luvun alussa moottorit kesti ja öljyt oli parempia. Nykyautojen turbot ja moottorit ei kestä. Osasyy on nykyiset "synteettisinä "myytävät mineraaliöljyt, joita yritetään parantaa vahvalla lisäaineistuksella. Nykymoottoreissa pintapaineet laakeripinnoissa on suurentuneet.
Teboil Diamond vuodelta 2000 oli nykyistä paljon parempaa. - OletKehari
vertausta kirjoitti:
Vielä 2000 luvun alussa moottorit kesti ja öljyt oli parempia. Nykyautojen turbot ja moottorit ei kestä. Osasyy on nykyiset "synteettisinä "myytävät mineraaliöljyt, joita yritetään parantaa vahvalla lisäaineistuksella. Nykymoottoreissa pintapaineet laakeripinnoissa on suurentuneet.
Teboil Diamond vuodelta 2000 oli nykyistä paljon parempaa.Missäs ne näyttösi ovat siitä että nykymoottorit eivät kestäisi? Tai että jokin, mikä tahansa öljy aiheuttaisi kulumista?
Siis oikeasti kelpaava tilastollinen näyttö ja tutkimustulos.
Aivan, ei missään. Äläkä taas ala massapostaamaan kirjanmerkeistäsi niitä ajat sitten kuolleita linkkejä, aivokääpiö.
- Ekke45
Jet-öljyissä ei käytetä PAO:ta.
https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=fi&js=y&prev=_t&hl=de&ie=UTF-8&u=http://www.dle.com.tw/en-poly.php&edit-text=&act=url - Ekke45
- Zetecvelho
Kannattaa harkita myös Delvac-öljyä Monet moottoripyöräilijät vannovat tämän traktoriöljyn nimeen. Säästyyhän siinä vuositasolla ainakin 20 euroa verrattuna aitoon moottoripyöräöljyyn.
Motonet rasva on hyvä sujauttaa autoon ennen myyntiä, näyttää öljytikussa hyvältä ja auto menee paremmin kaupaksi.- sjsgj
Ilmanmuuta kannattaa käyttää vaan kalleinta ja parasta paoöljyä. Suosittelen ehdottomasti cat:in finaldriveöljyä joka koneeseen. On niin hyvää paoöljyä että huoltovälit voi helposti triplata.
- synteettistä
Teboililta löytyy teollisuuteen PAO-voiteluöljyjä.
http://www.teboil.fi/Global/Käyttöturvallisuustiedotteet/Voiteluaineet/Teboil Fluid ES-MAX [FIN].pdf
- synteettistä
Tämä on aitoa vaihteistoöljyä.
https://www.neste.fi/tuote/neste-pro-axle-tdl-75w-90 - Synteettistä
J2360 öljyjä ei voida valmistaa krakatuista mineraaliöljyistä.
https://commercial.lubrizoladditives360.com/sae-j2360-standard/
https://msdspds.bp.com/ussds/amersdsf.nsf/0/E1B838DD211FF8C18025812900528D9E/$file/11241858.pdf - Kurax
Onko Motox Belco öljyä?
https://www.belcomotoroil.com/retail/
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27017576Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18812481Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736222MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny345158Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään775038Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.574184Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja513773Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003702NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun673486Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463169