Kultturiministeri Sampo Terho ei suostunut luovuttamaan Jussi patsasta Aku Louhimiehelle.
Aku on svekomaanien rahoilla porsastellut elokuvien ihmeellisessä maailmassa. Hän on elokuvien Jha Hurme tai politikasta otettu Paavo Lipponen tai Kimmo Sasi. Oksettava otus joka tapauksessa.
Tappio svekomaaneille!
1
78
Vastaukset
Wallin: Käänsi selkänsä yleisön suosikille
Kulttuuri- ja urheiluministerinä vuodesta 2007 kesäkuuhun 2011 saakka toiminut rkp:n kansanedustaja Stefan Wallin näkee Terhon päätöksen jättää palkinto luovuttamatta eri tavalla.
Wallinin mukaan Terhon olisi tullut ottaa huomioon muun muassa se, että kyseinen palkinto oli yleisön äänestämä.
– Mielestäni kulttuuriministeri Sampo Terho asettui kulttuuripalkintogaalan arvokkuuden sekä vahvan kansalaismielipiteen yläpuolelle kun hän käänsi selkänsä yleisön suosikiksi äänestetyn ja miljoonan suomalaisen näkemän sinivalkoisen elokuvaklassikon saamalle palkinnolle. Hallituksen ministeri osallistuu kulttuuripalkintotilaisuuksiin viran puolesta eikä poliittisten irtopisteiden kerääjänä.
Wallin lisää, että palkinto on kunnianosoitus Louhimiehen lisäksi myös kaikille muille elokuvan teossa mukana olleille.
– Lisäksi tällainen palkinto on aina kunnianosoitus koko elokuvan tuotantotiimille eikä yksinomaan ohjaajalle, Wallin kommentoi.
Wallinille kelpaa millainen käytös tahansa, kun se on ruotsin kielisten puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917495- 373987
- 453520
- 2372822
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402672- 452492
- 1322411
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292299Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212264- 451982