Tiedän että pystymyllyissä tuotto pyyhkäisypinta-alaa kohti on hyvä, mutta valitettavasti pyyhkäisypinta-ala jää niin pieneksi, että todellinen tuotto on vaatimaton.
Jos kuitenkin unohtaa sen, millaisen tuoton rahalla saa, niin millaisia nuo ovat käytössä? Ovatko ne oikeasti äänettömiä? Jos ovat, niin voisihan sellaista harkita. Tuottaisihan se edes jotakin harmia aiheuttamatta.
Tarkoitan siis tämän tyylisiä myllyjä, mutta pienempinä.
http://www.windside.com/fi
Ja ihan vain heittona. Jos suunnittelisi asuttavaksi veneeksi ketsiä, niin miten painavan myllyn noin 40-jalkaisen ketsin mesaanimastoon uskaltaisi nostaa?
Pystysuuntaiset tuulimyllyt
8
540
Vastaukset
- HAWT.on.tehokkaampi
Noiden VAWT:ien (=vertical axis wind turbine) etu on melko hiljainen ääni, mutta haitta on heikko teho ja pieni tuulialue. Purjeveneisiin sopivan kokoinen malli voisi olla Windkinetic Polar 20W. Tyyppimerkintä jo kertoo sen maksimitehon. VAWT ongelmaksi kerrotaan, että turbiinin kierrosluku jää pakosti liian matalaksi sähköntuoton kannalta. Kovaa tuulta varten VAWT on ilmeisesti varustettava tehokkaalla jarrulla laakerivaurion estämiseksi.
Aiheesta on käyty keskusteluja ainakin cruisers.forumilla. Youtubissa esitetty veneen isokokoinen VAWT näytti mielestäni koomiselta.
Tuuligenerattoreiden vertailutesteissäkään VAWT ei ole tainnut viime vuosina näkyä - ehkä edellä kertomastani syystä. 40-jalkaisen ketsin mesaanimastoon voit asentaa minkä tahansa nykykaikaisen horisontaaliakselisen tuuligenun (HAWT). Esim. Ampair on äänetön ja luotettava. Silent Windiä on kehuttu, mutta en itse tunne sitä. - fads4444
"Windkinetic Polar 20W"
Onpas pskalafka kun tuotteista ei tunnu löytyvän mitään järkevää tietoa. En löytänyt edes painoa, saati tuottoa.- HAWT.on.tehokkaampi
Tiedot tuosta 20W turbiinista löysin jonkun foorumin linkistä, mutta en tallentanut. Tässä toinen saman kokoluokan pystyakselinen tuuligeneraattori:
https://www.leadingedgepower.com/shop/products/wind-turbines/leading-edge-le-v50-vertical-1013843.html
Siinä teho on tuplasti, mutta mielestäni aivan liian vähän cruising-veneen tarpeille. Mieluummin valitsisin aurinkopaneelit ja vaaka-akselisen tuuligenun.
Noita esimerkiksi ottamiani 20 ja 50 watin tuuligenuja tehokkaammat mallit ovat yllättävän isokokoisia ja silti heikkotehoisempia kuin kompaktit vaaka-akseliset. - fads4444
Löysin itsekin noista myöhemmin tietoja venäjänkielisiltä sivuilta. 20 watin malli painaa neljä kiloa ja on 30 senttiä pitkä, 50 watin malli painaa kahdeksan kiloa.
***"Siinä teho on tuplasti, mutta mielestäni aivan liian vähän cruising-veneen tarpeille. "
En minä tällaisia ratkaisuja ajattelekaan ensisijaisina. Suhtaudun niihin sillä tavalla, että jos ihmisellä on liikaa rahaa, hän voi hankkia järjestelmän, josta on edes jotain apua.
Jos on myllyjä, jotka ovat huomaamattomia ja luotettavia, niin aina niistä jotain apua on, vaikka tuotto olisikin heikko.
- 36ft
Tällainen kotimainen on kehitteillä
https://www.windester.com- PeukkuTälle
Vaikuttaa tosi mielenkiintoiselta! Toivottavasti menestyy. Olisi mielenkiintoista päästä näkemään tuo livenä. Videoista ei käynyt ilmi millainen ääni tuosta lähtee. Onkohan kuinka äänekäs?
- fdjölkajöflkj
Ei taida enää olla kehitteillä. Suomalainen Sigurd Savonius kehitti laitteen 1920-luvulla.
Vaikuttaa hyvältä. Se kannattaa laittaa ylös, jolloin äänikin on vähän pienempi. Toki se lisää kallistusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560