Et ansaitse mua!

EnMurruEnää

Jossain ihmissuhdeoppaassa neuvottiin, että jos ei saa tunteilleen vastakaikua, ei pidä alkaa häpeilemään ja nolostumaan tunteistaan, vaan pitää ja saa ajatella, että ihminen joka ei kykene vastarakkauteen, ei ole ansainnut tätä rakastavaa ihmistä. Nyt otan neuvosta vaarin ja sallin itselleni vihan tunteet ja myös kyseisen ajatuksen. Oot varsinainen tampio kun et näe, mitä kaikkea nenäsi edessä oli!

Olen vieläkin ihan hajalla, mutta sinulle en sitä tule näyttämään. Ole vain siinä hölmössä luulossa, että kaikki on ookoo.

6

465

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sullejust

      Miltä vuosisadalta moinen ihmissuhdeopas on? Syytä olis päivittää enemmän tähän päivään sopivaksi? Maailma muuttuu ja ihmiset sen mukana. Ennen asiat oli mustavalkoisempia, oli erilaisia haasteita, tasa-arvoakin vähemmän kuin tänä päivänä. En tätä pahalla tuo julki, mut mainitsemasi opas suosii pelureita enemmän kuin sydämellä ajattelevia. Ne tunteet?

    • maksakootsittyönkivaik

      Ehkä voisit selvästi ilmasta kiinnostukses, se että alat yks kaks vihaamaan ilman syytä niin eiköhän se toinenkin muutu hiljaseksi ja alkaa miettiin mitä olen tehny pahaa hänelle, niinku nyt taas viikonloppu pilalle ja sitä ennen ollut joka viikonloppu kun meittiny miksi nainen muuttu viimevuoden loppupuolella sellaseksi, ei ees ihmisten ilmoilla mun kans enää viiti käydä vaikka mun työ on auttaa ja tietää että autan mielelläni, no jos et maanantaina avaa suutasi niin minä avaan olin väärässä tai en niin asia selvitetään että voi edes mennä eteenpäin.

    • Quuuuuuuu

      Rakkauden ja vihan tunteet on hyvin lähellä toisiaan. Vihan tunteet pitää myös käydä läpi.

    • Nenäniedessävierasmies

      En tiedä kuka olet, ja millaisia asioita käyt läpi elämässäsi. /
      Mutta tuo ihmissuhdeoppaasi, vaikuttaa olevan menneeltä muinaisajalta.
      Ihmisiin tutustutaan, ihmisille puhutaan normaalissa elämässä.
      Ja jos sä olet kiinnostunut toisesta ihmisestä oikeasti ja aidosti, niin sä näytät tunteesi ja kiinnostuksesi toiselle ihmiselle. Kellään ei ole oikeutta syyttää toista ihmistä, vastarakkaudettomuudesta ja tunteettomuudesta.
      Jos sä itse puskista mukamas rakastat, puhumatta henkilölle yhtään mitään -
      ja kuvittelet toisen ymmärtävän järkesi juoksua.
      Vihan tunteet siis kyseenalaistan eikä ne tee hyvää sinulle itsellesikään!

    • Epäselväelefantti

      Ootkos ihan varma, että vihasi kohde on samaa mieltä kanssasi? Toteat hänen olevan tampio, koska ei huomannu, mitä kaikkea edessä oli. Se, ettei huomaa, mitä kaikkea edessä on, ei välttämättä tarkoita samaa kuin ettei vastaisi tunteisiisi. Toteat myös, että annat kyseisen henkilön olla hölmössä luulossaan, että kaikki on ok. Etkö tuossa oikeastaan kaikessa totea, että tämä kyseinen henkilö ei oikeastaan edes tiedä, missä mennään. Ei huomaa ja sitten vielä hämäät häntä luulemaan jotain muuta. Ymmärtäisin, jos olisi selvä peli ja olisit täysin kirkkaasti ilmaissut asian niin, ettei asiasta voisi jäädä epäselvyyttä. Ymmärtäisin, jos olisit jossakin läheisessä suhteessa kohteeseesi ja siinä saisit koko ajan torjuntaa. Silti jäisi se epävarmuus, että voi olla myös aiheellisia syitä kyseiselle passiivisuudelle. Tästä ilmaisustasi jää kuitenkin se epäselvyys, miksi oikeastaan oletat, että toinen olisi varma pyrkimyksistäsi, vaikka itse viestit jotain muuta kuin selvyyttä asiassa.

    • Monet hemmot ovat rautaisen äitinsä hemmottelemia,niin että uskovat vielä ränsistyneinä viiskymppisinäkin että ovat jotain ihmeellistä yläluokkaa, vaikka ovat tavisperheestä eivätkä ole erikoisen koulutettujakaan.

      Näille miehille sopiikin alaluokkainen, koulujakäymätön nainen jostain kehitysmaasta. Hiljainen passaaja, jolla ei ole vaatimuksia eikä oletuksia, tai ei ainakaan uskalla sellaisia ilmaista, vaikka ukon henki haisisi ja läheisyys rajoittuisi ruokailuun - jos mies nyt viitsii nousta sohvalta. Etua on myös se, että kun toinen ei osaa kieltä, ei tarvitse vaivautua neuvottelemaan mistään, eikä kovin syvälliseen sanaharkkaankaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1109
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1000
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe