Ihmisoikeuksien alasajoa Euroopassa.

Kansanedustaja Kärnä kysyy http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201803252200836117_ul.shtml : "Onko Espanjassa ihmisoikeuksia?"

Saati Suomessakaan? Sääli Eurooppaa.

Kannattaisi tutustua historiaan, onko ihmisoikeuksia Saksassa tai Ranskassakaan. Tällaista on tapahtunut ihan muutama vuosi sitten, josta kirjoitin aamusivuihinikin 14.7.2015 näin:

"Sähköpostiin ei ollut tullut mitään erikoista, paitsi että Mercolan sivuilta vastaus toivomukseeni päivittää saksalaisesta lääkäristä Dr. Hamerista vuonna 2007 julkaistu juttu, joka päättyi siihen, että Hamer elää pakolaisena Espanjassa, vaikka hänet on samana vuonna karkotettu sieltäkin eläen pakolaisena nykyään Norjassa. Hän on jo vanha mies, äitini ikäluokkaa. Hän joutui vaikeuksiin jo synnyinmaassaan Saksassa.

Piti luntata kännykällä netistä. Yrittäessään saada työnsä tunnustetuksi Tübingenin yliopistossa siihen ei suostuttu, tutkimaan hänen väitteitään psyyken, aivojen ja elinten yhteydestä sairastumisessa. Henkisestä traumasta jää merkki aivoihin, joka on yhteydessä fyysiseen sairauteen. Aivolesiota kutsutaan nimellä 'Hamer Focus' tai 'HH - Hamerscher Herd', jonka olemassaolon Siemensin laitevalmistaja on myöntänyt. Kaiken huipuksi vuonna 1986 oikeuden määräyksellä Hamerilta vietiin lääkärinoikeudet, vaikkei hänen tieteellistä työtään ole koskaan mitätöity. Vuonna 1997 Hamer pidätettiin ja laitettiin 19 kuukaudeksi vankilaan lääketieteellisten neuvojen antamisesta ilman lääkärin lisenssiä. Oikeudenkäynnin aikana yleinen syyttäjä joutui myöntämään, että yli viiden vuoden kuluttua 6500:sta terminaalivaiheen syöpää sairastaneesta yli 6000 oli edelleen elossa. Kuitenkin Tübingenin yliopisto on kieltäytynyt oikeuden määräyksistä 1986 ja 1994 huolimatta testaamasta Hamerin tieteellistä työtä. Syyskuun 9. päivänä vuonna 2004 Hamer pidätettiin kotonaan Espanjassa. Eurooppalaisella karkotusmääräyksellä hänet karkotettiin Ranskaan, jossa hänet laitettiin kolmeksi vuodeksi vankilaan laittoman lääketieteen harjoittamisesta. Hänet katsottiin syylliseksi ranskalaisten kuolemiin, koska hänen julkaisujaan on saatavilla myös Ranskassa. Hamer vapautettiin vankilasta helmikuussa 2006. Maaliskuussa 2007 hänet pakotettiin muuttamaan Espanjasta, ja vanha vuonna 1935 syntynyt Hamer elää nykyään Norjassa. - Kyllä minunkin on kirjoitettava hänestä vielä Sanasinkoon. Luin pitkät rimpsut kaikkea taas ihan pelkällä kännykällä vaan. Hamerin kohtelu nykyaikana on ollut järkkyä, miten Espanjassa ja Ranskassa on kehdattukin Saksan aloitettua koko vainon keskitysleirityyliin."

Ks. myös:
https://web.archive.org/web/20161102004601/http://sanasinko.net/viewtopic.php?p=11924#11924
https://web.archive.org/web/20161102002542/http://sanasinko.net/viewtopic.php?p=11993#11993

3

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtahan sitä nähdään, kenellä on mitäkin oikeuksia. Suomessa.

      Vääryyden ja oikeusmurhan uhreja elää keskellämme vaikka kuinka paljon. Myös vankiloissa ja mielisairaaloissa mielivallan uhrina.

      Raskaimmat ajatukset tulivat äsken kuitenkin viisaasta tutkijasta edellä, jonka nimeä en muistanut kuin vasta luntatessani äsken. Täällähän https://web.archive.org/web/20161102002542/http://sanasinko.net/viewtopic.php?p=11993#11993 kirjoitin hänestä jo näin:

      "Teologian maisteri ja lääkäri, jota oli kohdeltu todella karusti Euroopassa, vieläpä ihan nykyaikana. Hänen poikansa murhattiin, jonka jälkeen hän sairastui itse syöpään tiedostaen noiden asioiden yhteyden toisiinsa, josta hänen tutkimuksensa trauman ja shokin vaikutuksesta aivoihin alkoi."

      - Ryke Geerd Hamer, joka oman kokemuksensa perusteella alkoi tutkia henkistä traumaa aivoissa, vaimonsakin sairastuessa syöpään heidän poikansa menehdyttyä ampumisessa saatuihin vammoihin.

      "Henkisestä traumasta jää merkki aivoihin, joka on yhteydessä fyysiseen sairauteen. Aivolesiota kutsutaan nimellä 'Hamer Focus' tai 'HH - Hamerscher Herd', jonka olemassaolon Siemensin laitevalmistaja on myöntänyt", kirjoitan aamusivuissani 14.7.2015.

      Joopa joo. Olen aloittanut tämän ketjun pari kuukautta sitten, käpristellyt kaiken kanssa, kunnes aivoissani yhdistyy jotain ja jysähtää oikein toden teolla. Järkyttävää tajuta kaikki, miten nuppini ylipäätään kestää...

      Mistä tulikaan tuntemani perheenisän aivosyöpä, johon tämä menehtyi. Hänen poikansa oli vuosia, vuosia aiemmin ampunut itsensä kotonaan, jota isä ei ollut antanut uudistaa. Hirvittävä tragedia.

      Mitä Ryke Geerd Hameriin tulee, hän kuoli 2.7.2017 pakolaisena https://beatcancer.org/blog-posts/dr-ryke-geerd-hamer-creator-of-the-german-new-medicine Norjassa. Euroopalla on paljon hävettävää.

      - Näköjään leesio-sana kirjoitetaan kahdella vokaalilla, joka muistettava korjata aamusivuihin, jotka sattuneesta syystä esillä edelleen syksyn 2015 trauman ja 11 kuukauden helvetin https://keskustelu.suomi24.fi/t/15242499/torstaina-5-4-2018#comment-93480354 johdosta. Helsinki-päivänä 12.6.2018 iloitsin, että olin kaukana hullusta Helsingistä.

      • Lueskelinpa taas vähän muutakin, kun sattui mielenkiintoinen ketju https://keskustelu.suomi24.fi/t/14111506/antipsykoottien-aivotuho-tieteellisesti-todistettu tulemaan eteen luettuani itsekin vastaavasta.

        Minulla ei ole kokemusta kuin Ixelistä, jonka jouduin lopettamaan puolen vuoden käytön jälkeen vuonna 2005 saatuani hirveät rytmihäiriöt, joihin en voi käyttää edes beetasalpaajia enää aikuisiän punkinpuremien vuonna 2012 ja 2014 pahennettua lapsuudesta asti vaivannutta Raynaudia niin paljon, ettei jalkojen ja käsien huonoa ääreisverenkiertoa voi beetasalpaajilla enempää heikentää.

        Rytmihäiriöiden takia minulle oli nyt turhaa tuputtaa kipuihin vastaavalla tavalla toimivaa duloksetiiniakaan voidessani avittaa sydäntäni ainoastaan ravintolisillä kuten orapihlaja ja ubikinoni.

        Samoin koska tasapainon kanssa on häikkää en syystäkään voinut aloittaa neurologin kipuihin kirjoittamaa Lyricaa murtaessani nilkkani viime syksynä jo ilman sitäkin.

        Lähes ainoaksi avuksi onkin jäänyt kipujen hoitaminen lämmöllä, villalla ja alpakalla, joka suorastaan paahtaa lämpöä.



        Lukiessani vaan alussa mainitsemaani ketjua kiinnitin huomiota viestiin https://goo.gl/fh8agT ja siinä olevaan https://goo.gl/Yx6Lfu linkkiin.

        Mielenkiintoinen yhteensattuma kurjan kohtalon kokeneelle Ryke Geerd Hamerille, josta kirjoitan https://goo.gl/ffD7pU edellä, on se, mistä Auschwitzissä perheensä menettänyt neuropsykiatri Boris Cyrulnik tuossa Ylen jutussa kertoo:

        "– Trauma tekee ihmisestä erittäin herkän, mutta se ei ole sairaus. Sen sijaan traumasta jää aivoihin jälki ja se voidaan havainnoida toiminnallisella magneettikuvauksella. Romanian orpolapsille ei kukaan puhunut, koskettanut heitä eikä leikkinyt heidän kanssaan. He vain heiluttivat ja purivat itseään. Kun kuvasimme heidän aivonsa toiminnallisella magneettikuvauksella, näimme aivojen etulohkojen surkastuneet. Siksi lapset eivät enää erottaneet hymyä aggressiosta. He pelkäsivät ja saattoivat hyökätä, purra itseään tai hakata päätään seinään, kun heille hymyiltiin tai puhuttiin, Cyrulnik toteaa.

        Osa Romanian orpolapsista adoptoitiin Ranskaan ja heitä hoidettiin perheissä. Tulos oli yllättävä jo vuoden päästä.

        – Etulohkot olivat palautuneet samanlaisiksi kuin muillakin saman ikäisillä lapsilla. Sitä kutsutaan neurologiseksi resilienssiksi. Nyt 30 vuoden kuluttua peräti 80 prosenttia näistä lapsista on kasvanut täysin normaaleiksi ja hyvin koulutetuiksi aikuisiksi, Cyrulnik avaa.

        Traumatisoituneille lapsille pitää tarjota toisenlainen sensitiivisyys juttelemalla, hellimällä ja leikkimällä. Cyrulnik on muuttanut sekä hoitohenkilökunnan että päättäjien asenteita ja nykyään ymmärretään, että aivot, mieli ja ihmissuhteet ovat resilienssejä eli joustavia ja kehittyviä. Aiemmin esimerkiksi Romanian orvot olisi hylätty ja jätetty ilman hoitoa."



        Siis edellä todetaan sama, mitä Hamer on tutkinut jo aiemmin, että henkisestä traumasta jää merkki aivoihin ilman, että Tübingenin yliopisto olisi suostunut oikeuden määräyksistäkään 1986 ja 1994 huolimatta testaamaan Hamerin tieteellistä työtä kokiessaan https://goo.gl/f3UiXy surullisen kohtalon ihmisoikeuksia polkevassa Euroopassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4823
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3242
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1332
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1049
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      108
      1020
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      42
      1012
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      981
    Aihe