Furesis ja veden juonti?

fuseri

Minulle on tehty sydämen ohitusleikkaus vuonna 2015. Minulle määrättiin viime kuussa nesteenpoistolääke, kun oli turvotusta nilkoissa. Mutta ei puhuttu mitään paljonko saa juoda nesteitä.
Onko joku rajoitus juomiseen?

2

2759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poistaanestettä

      Kannattaa juoda paljon kuivumisen estämiseksi.

    • Kivennäisvesitär

      Punnitse itsesi viikottain samana päivänä. Jos painosi on noussut yli kaksi kiloa, on nestekuormaa liikaa.

      Itselläni Furesis jo vuosia ja kardiologi on korostanut painon vaihteluja seuraamaan. Mitään juoma/litramääriä en ole saanut, mutta 1,5 - 2,0 litraa kaiketi pitäisi juoda. Helteillä suolatasapaino ei tule pelkästä vedestä...Wichyä vähän sekaan.
      Kaikkea hyvää Sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8018
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3842
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1290
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1123
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      30
      1057
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      840
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      752
    Aihe