Luin tutkimuksesta, että se olisi yksi tehokkaimmista nykykatsannossa; verrattavissa paroksetiiniin, vaikka mekanismi on eri.
Itselläni 90-luvulta lähtien paroksetiini oli melko tehokas mielialan kirkastaja/aktivoija ja sosiaalisen fobian poistaja, mutta näin vanhemmiten teho hiipunut, vaikka olen pitkiä taukoja pitänyt. Sitä en enää halua. Venlafaksiini oli minulla myös hyvin siedetty ja painokin putosi, mutta sitten vastetta ei juuri enää tullut 75-150 mg:n annoksella.
Tuo agomelatiini kiinnostaisi , eikä olisi kai libidon lamautin. Nukutuksi tosin saan aika hyvin.
Agomelatiinista kokemuksia?
1
848
Vastaukset
- 34534643
Itsellä agomelatiini tehonnut selvimmin kaikista kokeilemistani lääkkeistä, eikä mitään sivuoireita tullut. Aiemmin kokeilin pari SSRI (citalopram, sertraliini), moklobemidi ja venlafaksiini. Venlaa en pystynyt sivuoireiden takia käyttämään, noissa muissa ei sivuoireita (paitsi SSRI:llä laihdutus hankalaa ja erektio huono) mutta ei selvästi havaittavaa tehoa yli 6kk käytössäkään.
Tosin masennukseni oli pahimmillaan juuri agomelatiinin aloittaessa joten ehkä siksi tehon huomasi selvimmin. Makasi päivät sängyssä eikä pystynyt töihin/opiskeluun, illat meni alkoholin avulla kun selvinpäin ei sietänyt oloa. Mutta jo toisena tai kolmantena viikkona alkoi mieliala parantumaan ja työnteko sujumaan, alkoholin käyttökin väheni. Noin 4kk käytin ja lopetin kun psykiatri unohti uusia reseptin ja opiskelijalle oli siihen aikaan kallis lääke, joten en kysellyt perään. Sen jälkeen olen nyt ollut 3 vuotta ilman lääkkeitä ja hyvin on pärjännyt.
Varsinaisesti uniongelmia minullakaan ei ollut, mutta vähän agomelatiini helpotti nukahtamista. Annos oli 50mg.
Ainakin pahempaan masennukseen tuo tehosi hyvin joten suosittelen kokeilemaan, vielä kun ei ensimmäistäkään sivuoiretta tullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2522672Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172187Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3281912- 1031639
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois901566Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001260- 671210
- 251131
- 501093
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731036