Pelastaako parta Paraisten lastensuojelun?

Attulainen

Paraisten uusi sosiaalisihteeri Sami Salmivirta painottaa Paraisten kuulutuksissa, ettei hän yksin pysty saamaan aikaiseksi kokonaisvaltaista muutosta.
"– Mutta poliitikkojen ja kollegoiden vahvalla tuella se on mahdollista. Mikäli olen ymmärtänyt asian oikein, sosiaalityöntekijöitä itsessään ei ole kritisoitu."
Taas odotetaan ja hehkutetaan suuria, aivan kuten 2013 kun Erja Wiili-Peltola valittiin sosiaalijohtajaksi. Taisi olla liian pätevä lastensuojeluasioissa, aina kateellisille fittas sossu tantoille oli varmaan liikaa, kun Wiili-Peltola järjesti seminaarin koskien Paraisilla tapahtuneita useita nuorten itsemurhia. Sellainen pilaa Paraisten maineen turvallisena ja houkuttelevana asuinpaikkana!
Ainoa ero edellisiin ulos savustettuihin on Salmivirran sukupuoli. Toivottavasti hänen muhkea partansa saa ämmät hiljaisiksi.

17

2937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vedenkuluttaja

      Ei Paraista johdeta paraisilta vaan houtskarissa on todellinen johtaja joka laukoo viisaita utopistisia visioita kuinka paraista pitäisi johtaa-vaan ne visiot eivät saisi toteutuessaan maksaa siellä kuntaliitoksen tuomille saarille mitään.Laulua muunnellen: Maksamme infraa-maksamme infraa-vaan saaristolaiset hyödyn saa!

    • Taralainen

      "Kovaa kritiikkiä Paraisten sosiaalityölle" otsikoi Turun Sanomat tänään. Ei taida edes parta pelastaa Paraista, koska johdon mukaan vika on alaisissa ja alaisten mukaan johdossa. Vuosikymmenien vääristynyt ajattelutapa on niin sisäistetty hallinnossa, että se tihkuu kaupungintalon betoniseinistäkin.
      Ketään johtajaa ei koskaan eroteta vaikka syyllistyisi minkälaisiin väärinkäytöksiin tahansa. Voisin luetella puoli tusinaa nimeä sosiaali- ja sivistyspuolelta, jotka ovat vuosikymmeniä terrorisoineet muita. Osa on jo muissa tehtävissä tai eläkkeellä, mutta muutama kelvoton ketku jatkaa terroriaan. 1970-luvulla palkatun ns. nappulaliigan tuhoja ei konsultilla korjata.

      • Anonyymi

        Mihin mahtoivat alaiset siirtyä töihin?


    • exsydänystävä

      Paraisten tuhon yksi pääarkkitehdeistä omalla toiminnallaan on ollut ex rakennusviranomainen hänellä on tilillään monenlaisia omapäisyystoimia joihin aikanaan kukaan ei puuttunut ja vahinkoa tuli joissain tapauksissa peruuttamattomia jotkin asiat on syyttömät omalla kustannuksellaan korjanneet teki tuhoa jo muualla ennen tänne siirtymistään kymmeniä vuosia sitten ilmeisesti oli sopiva virkaan josta kaikki sai kärsiä

    • iuytyjhghn

      Ei pelasta, koska ylempi johto on edelleen sama ja se vielä sallii erityistyöntekijä-kanslistille työtehtäviä johon hänellä ei ole minkäänlaista pätevyyttä ja muita työntekijöitä ei enää ole.

    • Huomasinmyös

      Ei muuten pelasta, se on aivan totta...

    • Einiin

      No ei todellakaan , se pitää paikkansa

    • Raaka-Raisio

      Kome parta ja fiksu kaveri! Jollei Sami saa Paraisten asioita kuntoon niin ei sitten ketään.

    • laiton_laillinen_

      Mites Samilla on sujunut? Joko on Paraisten lastensuojelu saatu lailliseksi? Entä onko laittomat huostaanotot jo purettu? (Ne Aluehallintoviraston toteamat laittomat huostaanotot...)

      • Ölppäri

        Ei oo purettu, samalla lailla niitä laittomia on jatkettu.


    • yhbyhbyhb

      Entä onko laittomat huostaanotot jo purettu? Ne Aluehallintoviraston toteamat laittomat huostaanotot...

    • sopivastisopiva

      Paraisillahan valitaan hommiin aina se sopiva ( se ettei ole pätevä on ihan sivuseikka).

    • Yllättynyt

      No ei todellakaan ole edes yritetty tehdä yhtään mitään, koska se on tuottoisa bisnes, rahaa tulee ovista ja ikkunoista ( valtiolta)

      • KalaMaja

        Mistä sitä rahaa tulee?


      • Anonyymi

        Rahaa ei todellakaan tule sijoituksista valtiolta. Kyllä kyse on melkoisen huonosta bisneksestä, koska tappiota tulee tolkuttomasti.


    • Anonyymi

      Talous alkaa olla niin kuralla että täällä pian ei mikään homma toimi, todelliset osaajat puuttuu ringistä

    • Anonyymi

      Se täällä Paraisilla on nyt selvästi nähty mihin kun VAIN ruotsinkielisten asukkaiden tarpeiden ja hyvinvointi ovat olleet ensisijalla ja mihin se on alkanut johtaa kielestä riippumatta.
      Eli nuoret häipyvät muualla ja tänne jää vain vanhusväestö, sitä saa mitä tilaa jne jne .

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      170
      4964
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1539
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1421
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1183
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      42
      987
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      155
      836
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe