Pelastaako parta Paraisten lastensuojelun?

Attulainen

Paraisten uusi sosiaalisihteeri Sami Salmivirta painottaa Paraisten kuulutuksissa, ettei hän yksin pysty saamaan aikaiseksi kokonaisvaltaista muutosta.
"– Mutta poliitikkojen ja kollegoiden vahvalla tuella se on mahdollista. Mikäli olen ymmärtänyt asian oikein, sosiaalityöntekijöitä itsessään ei ole kritisoitu."
Taas odotetaan ja hehkutetaan suuria, aivan kuten 2013 kun Erja Wiili-Peltola valittiin sosiaalijohtajaksi. Taisi olla liian pätevä lastensuojeluasioissa, aina kateellisille fittas sossu tantoille oli varmaan liikaa, kun Wiili-Peltola järjesti seminaarin koskien Paraisilla tapahtuneita useita nuorten itsemurhia. Sellainen pilaa Paraisten maineen turvallisena ja houkuttelevana asuinpaikkana!
Ainoa ero edellisiin ulos savustettuihin on Salmivirran sukupuoli. Toivottavasti hänen muhkea partansa saa ämmät hiljaisiksi.

17

2857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vedenkuluttaja

      Ei Paraista johdeta paraisilta vaan houtskarissa on todellinen johtaja joka laukoo viisaita utopistisia visioita kuinka paraista pitäisi johtaa-vaan ne visiot eivät saisi toteutuessaan maksaa siellä kuntaliitoksen tuomille saarille mitään.Laulua muunnellen: Maksamme infraa-maksamme infraa-vaan saaristolaiset hyödyn saa!

    • Taralainen

      "Kovaa kritiikkiä Paraisten sosiaalityölle" otsikoi Turun Sanomat tänään. Ei taida edes parta pelastaa Paraista, koska johdon mukaan vika on alaisissa ja alaisten mukaan johdossa. Vuosikymmenien vääristynyt ajattelutapa on niin sisäistetty hallinnossa, että se tihkuu kaupungintalon betoniseinistäkin.
      Ketään johtajaa ei koskaan eroteta vaikka syyllistyisi minkälaisiin väärinkäytöksiin tahansa. Voisin luetella puoli tusinaa nimeä sosiaali- ja sivistyspuolelta, jotka ovat vuosikymmeniä terrorisoineet muita. Osa on jo muissa tehtävissä tai eläkkeellä, mutta muutama kelvoton ketku jatkaa terroriaan. 1970-luvulla palkatun ns. nappulaliigan tuhoja ei konsultilla korjata.

      • Anonyymi

        Mihin mahtoivat alaiset siirtyä töihin?


    • exsydänystävä

      Paraisten tuhon yksi pääarkkitehdeistä omalla toiminnallaan on ollut ex rakennusviranomainen hänellä on tilillään monenlaisia omapäisyystoimia joihin aikanaan kukaan ei puuttunut ja vahinkoa tuli joissain tapauksissa peruuttamattomia jotkin asiat on syyttömät omalla kustannuksellaan korjanneet teki tuhoa jo muualla ennen tänne siirtymistään kymmeniä vuosia sitten ilmeisesti oli sopiva virkaan josta kaikki sai kärsiä

    • iuytyjhghn

      Ei pelasta, koska ylempi johto on edelleen sama ja se vielä sallii erityistyöntekijä-kanslistille työtehtäviä johon hänellä ei ole minkäänlaista pätevyyttä ja muita työntekijöitä ei enää ole.

    • Huomasinmyös

      Ei muuten pelasta, se on aivan totta...

    • Einiin

      No ei todellakaan , se pitää paikkansa

    • Raaka-Raisio

      Kome parta ja fiksu kaveri! Jollei Sami saa Paraisten asioita kuntoon niin ei sitten ketään.

    • laiton_laillinen_

      Mites Samilla on sujunut? Joko on Paraisten lastensuojelu saatu lailliseksi? Entä onko laittomat huostaanotot jo purettu? (Ne Aluehallintoviraston toteamat laittomat huostaanotot...)

      • Ölppäri

        Ei oo purettu, samalla lailla niitä laittomia on jatkettu.


    • yhbyhbyhb

      Entä onko laittomat huostaanotot jo purettu? Ne Aluehallintoviraston toteamat laittomat huostaanotot...

    • sopivastisopiva

      Paraisillahan valitaan hommiin aina se sopiva ( se ettei ole pätevä on ihan sivuseikka).

    • Yllättynyt

      No ei todellakaan ole edes yritetty tehdä yhtään mitään, koska se on tuottoisa bisnes, rahaa tulee ovista ja ikkunoista ( valtiolta)

      • KalaMaja

        Mistä sitä rahaa tulee?


      • Anonyymi

        Rahaa ei todellakaan tule sijoituksista valtiolta. Kyllä kyse on melkoisen huonosta bisneksestä, koska tappiota tulee tolkuttomasti.


    • Anonyymi

      Talous alkaa olla niin kuralla että täällä pian ei mikään homma toimi, todelliset osaajat puuttuu ringistä

    • Anonyymi

      Se täällä Paraisilla on nyt selvästi nähty mihin kun VAIN ruotsinkielisten asukkaiden tarpeiden ja hyvinvointi ovat olleet ensisijalla ja mihin se on alkanut johtaa kielestä riippumatta.
      Eli nuoret häipyvät muualla ja tänne jää vain vanhusväestö, sitä saa mitä tilaa jne jne .

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe