Putin meni vihdoin liian pitkälle

i687i5

Pitkään Venäjää seurannut Institute of International Affairs Praguen tutkija ja New Yorkin yliopiston entinen professori Mark Galeotti arvioi Venäjän presidentin Vladimir Putinin arvioineen länsimaiden reaktiot väärin Salisburyn hermomyrkkyiskun osalta.

–Vladimir Putin meni vihdoin liian pitkälle, Galeotti toteaa asiaa käsittelevän kirjoituksensa otsikossa The Atlantic –lehdessä.

Hän kuvailee Putinin osanneen vuosien ajan taiteilla kansainvälisten sääntöjen rikkomisessa ”punaisen linjan” rajamailla. Putin on Galeottin mukaan tähän asti myös hyötynyt siitä, etteivät länsimaat ole vastareaktioissaan olleet kovin yhtenäisiä.


Tällä kertaa hän (Putin) arvioi tilanteen väärin, Galeotti kommentoi.

Tiistaina sotilasliitto Nato kertoi venäläisdiplomaattien akkreditointien peruuttamisesta päämajassaan. Maanantaina yli 20 maata ilmoitti Venäjän vastaisista toimista, pääosin diplomaattien karkotuksista. Suomi karkottaa yhden venäläisen diplomaatin.

Toimet ovat reaktio Salisburyssä tapahtuneeseen myrkkyiskuun, josta länsimaat syyttävät Venäjää. Entinen venäläisagentti myrkytettiin venäläisperäisellä hermomyrkyllä Ison-Britannian maaperällä. Venäjä kiistää syytteet.

Galeotti huomauttaa, että länsimaat reagoivat nyt ensimmäisen kerran yhdessä.

Karkotukset muuttavat geopoliittista maisemaa. Aikaisemmissa tapauksissa, kuten Aleksander Litvinenkon myrkytyksessä vuonna 2006, Moskova joutui tekemisiin yhden maan vastalauseen kanssa kerrallaan. Tällä kertaa lännen viesti on poikkeuksellisen yhtenäinen.

7

155

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7o6776i

      Niinhän siinä yleensä käy. Roisto menee liian pitkälle ja häkki heilahtaa.

    • Bbbbbbbbb

      Natoon ja äkkiä!

    • NATO ei ole pystynyt esittämään ainuttakaan todistetta, että Venäjä olisi syyllinen myrkytystapahtumaan. Kaikki merkit näyttävät viittaavan siihen, että Britannian tiedustelupalvelu itse myrkytti Sergei ja Julia Skripalin ja sai Britannian pääministerin syyttämään siitä Venäjää. Tarkoituksena lienee nimenomaan se, että välit lännen ja idän välillä saataisiin kiristymään, mikä on tarpeen, jotta saadaan syy sodan aloittamiseen.

      Tapaus muistuttaa suuresti Suomen talvisodan syttymistä. Silloin Neuvostoliitto käytti samaa taktiikkaa. Se ampui Mainilan laukaukset ja syytti niistä Suomea ja sai siitä syyn aloittaa sota Suomea vastaan.
      Nyt Britannia käyttää samaa taktiikkaa, sodan aloittamiseksi Venäjää vastaan. Englanninkielessä tätä taktiikkaa kutsutaan nimellä "False flag".

      Kun Neuvostoliitto silloin syytti Suomea Mainilan laukausten ampumisesta, Suomi pyysi kansainvälistä tutkintaa asiasta, mutta Neuvostoliitto ei suostunut siihen.
      Nyt, Skripalien myrkytyksessäkin sama toistuu. Venäjä on pyytänyt kansainvälistä tutkintaa, mutta Britannia on kieltäytynyt siitä. Britannia käyttäytyy nyt samalla tavalla Venäjää kohtaan, kuin Neuvostoliitto käyttäytyi Suomea kohtaan.

      • todistetodiste

        Onkohan ihan itse James Bond ollut myrkyttäjänä?

        Uskotko itsekkään noihin höpinöihin? Ainahan Venäjä pyytää lisää todisteita. Näin on ollut MH-17 tapauksen kanssa. vaikka todisteita on kuinka paljon tahansa, nii se ei ole koskaan tarpeeksi Venäjälle. Totta kai ilmiselvä syyllinen haluaa aina "lisää todisteita".


      • dkbn

        "Venäjä on pyytänyt kansainvälistä tutkintaa, mutta Britannia on kieltäytynyt siitä."

        Venäjältä on pyydetty selvitystä Venäjällä käytössä olleen novichok-hermomyrkyn osalta tietoja ja vastauksena on kuultu pilkkaa ja herjaamista, mikä ei millään tavalla kerro halukkuudesta avun antoon.


        "Britannia käyttäytyy nyt samalla tavalla Venäjää kohtaan, kuin Neuvostoliitto käyttäytyi Suomea kohtaan."

        Kirjoittaja latelee silkkaa potaskaa. Mitään Neuvostoliitto-Suomi -suhteeseen viittavaakaan ei nyt ole nähtävissä.

        Tällä videolla vuodelta 2010 Putin uhkaa suorasanaisesti niitä, jotka pettävät Venäjän.

        https://www.independent.co.uk/news/world/europe/vladimir-putin-traitors-kick-bucket-sergei-skripal-latest-video-30-pieces-silver-a8243206.html

        Nyt Venäjän Britannian Salisburyssä myrkyttämä entinen GRU:n eversti Sergei Skripal jäi kiinni kaksoisagenttina ja vaihdettiin vuonna 2010 kymmeneen Yhdysvalloissa pidätettyyn venäläisvakoojaan, mikä on ollut varsin tavanomainen tapa vakoilijoiden tapauksessa.


      • Sakari24

        Ootko nähnyt tiltu todistusaineiston? Olet varmaan niin merkittävä henkilö Suomessa että ne näyttää sen sinulle ensimmäisenä,kuulehan ruplanasse kaivauduhan takaisin sinne lieksan peräkammariin ja lopeta turhanpäiväinen paskanjauhanta


    • Putinonsotahullu

      Putin on mennyt liian pitkälle jo aikoja sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      52
      2417
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      703
      1586
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      117
      1298
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      132
      1095
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      983
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      72
      948
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      17
      794
    8. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      118
      753
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      704
    10. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      23
      678
    Aihe