Allahin apostoli (rauha hänelle) sanoi: "Se, joka kasvattaa kahta tytärtä ja kohtelee heitä lempeästi, häntä sojellaan Helvetin tulelta."
(Muslim, kirja 32, 6362)
Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi: "Jos jollakulla on kolme tytärtä ja hän on kärsivällinen heidän kanssaan ja vaatettaa heidät omaisuudestaan, he tulevat olemaan hänelle kilpi Helvetin tulta vastaan."
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 4, Hadith 76, Sahih)
Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi:
"Hän, joka kasvattaa kahta tytärtä, kunnes he kasvavat aikuisksi, hän ja minä tulemme olemaan hyvin lähellä toisiamme Ylösnousemuksen päivänä" ja hän laittoi yhteen kaksi sormeaan (ilmaisten kuinka lähellä hän ja se henkilö ovat toisiaan."
(Muslim, kirja 32, 6364)
Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi: "Jokainen, jolla on kolme tytärtä ja elättää heitä, vaatettaa heidät ja osoittaa heille armoa, todellakin pääsee Puutarhaan."
Mies ihmisten joukosta sanoi: "Ja kaksi tytärtä, Allahin lähettiläs (rauha hänelle)?" Hän sanoi: "Ja kaksi."
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 4, Hadith 78, hasan)
Allahin lähettiläs sanoi: "Jokainen, jolla on kolme tytärtä tai siskoa ja joka on hyvä heille, pääsee Paratiisiin."
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 4, hadith 79, hasan)
Profeetan vaimo kertoi: Nainen tuli kahden tyttärensä kanssa pyytämään minulta almuja, muttei löytänyt minun kanssani muuta kuin yhden taatelin, jonka annoin hänelle ja hän jakoi sen kahden tyttärensä kanssa, eikä syönyt mitään itse, sitten hän nousi ja lähti pois. Sitten Profeetta tuli sisään ja kerroin hänelle tämän tarinan. Hän sanoi: "Se, joka joutuu tuomiolle näiden tytärten takia ja hän kohtelee heitä anteliaasti (hyväntahtoisesti), sitten nämä tyttäret suojaavat häntä Helvetin tulelta.
(Sahih Bukhari, Volume 2, kirja 24, hadith 499)
Tyttölasten vanhemmuus
12
191
Vastaukset
- juuuyuiyhui
tämä kannattaa katsoa, hybin opettavainen ja todellinen tarina
https://www.youtube.com/watch?v=RwluC6GoKLE - Anonyymi
Uskonto on se, mitä on sanottu Koraanissa ja sunnassa. Ei se, mitä joku ehkä tekee.
Näidenkin äärelle on hyvä istahtaa alas ja perehtyä lähestyvän Ramadaninkin kunniaksi. Profeetan (rauha hänelle) sunnasta eli elämäntavasta ja opeista riittää ammennettavaa joka jampalle. Lapset, jos niitä on, ovat arvokas lahja Jumalalta, eivät itsestäänselvyys, olivatpa tyttöjä tai poikia.
- Anonyymi
https://enviromuslims.ca/eco-ramadan-challenge-2/
Kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen
ramadanin aikana. Anonyymi kirjoitti:
https://enviromuslims.ca/eco-ramadan-challenge-2/
Kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen
ramadanin aikana.Siinä on hyvää luettavaa. Myös ympäristöstä huolehtiminen kuuluu islamiin.
- Anonyymi
“…Lapsiavioliitto ryöstää tytöltä hänen lapsuusaikansa, jonka hän välttämättä tarvitsee kehittyäkseen fyysisesti, henkisesti ja psykologisesti. Itse asiassa aikainen avioliitto aiheuttaa suurta henkistä painetta, kun nuori nainen siirretään vanhempiensa kodista puolisonsa perheen kotiin. Hänen aviomiehellään, joka poikkeuksetta on häntä monta vuotta vanhempi, on hyvin vähän yhteistä nuoren teini-ikäisen kanssa. Tämän vieraan miehen kanssa tytön täytyy rakentaa intiimi henkinen ja fyysinen suhde. Hän on velvoitettu yhdyntään, vaikka hän ei fyysisesti olisi täysin kehittynyt…
TÄTÄHÄN SE NÄITEN KANSSA ONIslamissa avioliitto ja sukupuolinen kanssakäyminen edellyttää molempien osapuolten suostumusta. Islamin mukaan Allah tarkoitti seksin aviomiehen ja -vaimon väliseksi rakkauden teoksi, joka edellyttää molempien osapuolten suostumusta.
Raiskauksesta on hyvin ankara tuomio niin tässä elämässä kuin Tuonpuoleisessa. Mikään olosuhteissa taikka uhrin käytöksessä tai olemuksessa ei vaikuta siihen.
Profeetta Muhammad (rauha hänelle) elinaikana eräs nainen raiskattiin. Raiskaaja katui tekoaan, mutta siinä vaiheessa ei katumus enää riitä: Profeetta (rh) sanoi: "Kivittäkää hänet kuoliaaksi."
(Sunan Abu Dawud, kirja 39, hadith 4366)
Seksuaaliväkivallan uhri saa puolustaa itseään tilanteen vaatimalla tavalla. Kun eräs toinen nainen oli vähällä joutua raiskauksen uhriksi, hän heitti miestä aiheuttaen tämän kuoleman. Naisen ei katsottu tehneen mitään väärää.Yusraaa kirjoitti:
Islamissa avioliitto ja sukupuolinen kanssakäyminen edellyttää molempien osapuolten suostumusta. Islamin mukaan Allah tarkoitti seksin aviomiehen ja -vaimon väliseksi rakkauden teoksi, joka edellyttää molempien osapuolten suostumusta.
Raiskauksesta on hyvin ankara tuomio niin tässä elämässä kuin Tuonpuoleisessa. Mikään olosuhteissa taikka uhrin käytöksessä tai olemuksessa ei vaikuta siihen.
Profeetta Muhammad (rauha hänelle) elinaikana eräs nainen raiskattiin. Raiskaaja katui tekoaan, mutta siinä vaiheessa ei katumus enää riitä: Profeetta (rh) sanoi: "Kivittäkää hänet kuoliaaksi."
(Sunan Abu Dawud, kirja 39, hadith 4366)
Seksuaaliväkivallan uhri saa puolustaa itseään tilanteen vaatimalla tavalla. Kun eräs toinen nainen oli vähällä joutua raiskauksen uhriksi, hän heitti miestä aiheuttaen tämän kuoleman. Naisen ei katsottu tehneen mitään väärää.Islam on asettanut naimisiinmenon alaikärajaksi sen, että ihminen on saavuttanut fyysisen murrosiän ja on henkisesti varttunut, henkisesti kypsä, aikuisen velvollisuuksista selviävä.
Milloin ihminen sitten alkaa olla henkisesti niin kypsä, että häntä aletaan pitää islamissa täysikasvuisena, täysi-ikäisenä? Kun eräät 14-vuotiaat pojat pyysivät Muhammadilta (rh) päästä sotaan puolustamaan muslimeita heidän kimppuun hyökkäneiltä, Muhammad (rh) ei päästänyt heitä, koska piti heitä lapsina. Hän salli vain täysi-ikäisten osallistua sotaan tai mennä naimisiin. Koraanin jakeessa 4:6 mainitaan käsite "naimaikä" ja tulee ilmi, että lapsi ei siinä iässä vielä ole.
Nykymaailmassa pärjätäkseen ihminen tarvitsee jossain suhteessa enemmän tietoja ja taitoja kuin siihen aikaan. Joten nykypäivänä vielä esim. 15-vuotias on liian epäkypsä naimisiin mennäkseen. Hieman tilanteesta ja ihmisestä riippuu, missä vaiheessa sitä vanhempi on riittävän kypsä ja vastuullinen mennäkseen naimisiin.- Anonyymi
JÄRKYTTÄVYYS SENKUIN JATKUU, VAIKKAS MITÄ PUHUVAT.
- Anonyymi
Jihadin säännöt:
1) Allah on pyhittänyt jihadin. Korkeampaa auktoriteettia ei ole, joten se on aina sallittua.
2) Älä kunnioita mitään sääntöä tai rajoitusta, päämäärä pyhittää minkä tahansa keinon - vaikka kuinka järkyttävän. Jihad voi olla mitä tahansa, mikä edistää islamia tai heikentää kafireita, joko yksilöä tai ryhmää. Jopa rahan lahjoittaminen jonkun toisen suorittaman jihadin tukemiseksi on eräs jihadin muoto.
3) Esitä aina uhria. Muhammed käänsi tilanteensa ympäri. Vaikka hän hyökkäsi viattomia ihmisiä vastaan ilman mitään syytä, hän syytti heitä siitä, että "he olivat estäneet muita tulemasta muslimeiksi" ja olivat harjoittaneet kuvainpalvontaa. Hyökkäys oli uhrien syytä ja muslimit olivat uhreja, eivät vääräuskoiset (kafirit).
4) Toista tätä niin kauan, että ihmiset alkavat lopulta uskoa siihen. Jos saat uhrin hyväksymään syytökset, olet voittanut, koska kosto vaatii kokemusta epäoikeudenmukaisuudesta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581081Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75775- 53614
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83563Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45512Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv35486Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43483Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36466