Joko lusmut hyväksytään?

Joko Te, jotka niin aktiivimallia puolustatte, hyväksytte nämä ihmiset ihmisinä, jotka eivät syystä tai toistesta ole pystyneet aktiivimallin vaatimuksia täyttämään?

Eli jos tähän asti olette möykänneet: "Se on ihan oikein teille, jos ette mitään tee"

No, kelpaavatko he yhteiskunnan jäseniksi nyt, kun ovat taloudellisen tappion kontollensa ottaneet?

Vai jatkuuko tää? JATKUUKO?

Alatteko vaatimaan 10% pois vai mitä?

Sanokaa suoraan, jos tavoitteenne ja kantanne on, että kotona olijoille EI MITÄÄN!
11189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Noille sanojille kenkää ja heti.

Äänestä

Siis lusmuilijat eivät ole yhteiskunnan tasavertaisia jäseniä.

Vasta kun he tekevät ilmaistöitä he ovat.

Kjäh kjäh kjäh
Näin se vain on

Äänestä

Eipä tällaisen mammonakulttuurin jäsenenä niin mieltä lämmitä olla , mukava homma tosin on että suomessa on mukavan turvallista kun kansa on alistettu sääntöjen alle nuijimalla.
Itse olen kyllä aikaisemmassa elämässä tehnyt sellaisia päätöksiä että kansalais"arvoni" on ö- luokkaa :D Mutta sepä onkin yksi asia joka on mahdollistanut tämän "sivusta" katselemisen ja vapauden.
Murheelliseksi tekee joskus katsella ihmisiä ketkä juoksevat elämänsä lävitse keskittyen kaikkeen muuhun kuin itse elämiseen .... mutta tämä järjestelmä ajaakin ihmiseen totuuden " kuluttaja on kunnollinen " , pidemmällä aikavälillä tuo ajaa ihmisen sotiin ja luonnon tuhoamiseen ... se on pop nykyään :I

Äänestä

Miksi yhteiskunta elättäisi ketään, joka ei ole valmis toimimaan yhteiskunnan hyväksi? Kaikkien tukien tulisi olla vastikkeellisia

Äänestä
  • Jotkut ajattelee noin, enemmistö ei...

    Äänestä

Olen töissä kun asun Helsingissä työttömänä.

Äänestä

Vaihdan paikkakuntaa tili tyhjänä.

Äänestä

Toisekseen vaikka oliskin töitä mun rahoja ne on ja voin pyyhkiä niillä vaikka persettä.

Äänestä

Ketä kenenkään työt edes kiinnostaa, vittu niin mä sanon kyllä ettei yhtään ketään.

Äänestä
  • Se on kato kun jos on itsekin työtön sitä on aikaa pyöritellä päässään muidenkin juttuja. Ne on niitä kylähulluja sitten. Sillä tekee vain hallaa itselleen.

    Äänestä

Voihan ne tukensa jättää hakemattakin, hää hää hä hähääää !!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SylettääNIIN kirjoitti:

Joko Te, jotka niin aktiivimallia puolustatte, hyväksytte nämä ihmiset ihmisinä, jotka eivät syystä tai toistesta ole pystyneet aktiivimallin vaatimuksia täyttämään?

Eli jos tähän asti olette möykänneet: "Se on ihan oikein teille, jos ette mitään tee"

No, kelpaavatko he yhteiskunnan jäseniksi nyt, kun ovat taloudellisen tappion kontollensa ottaneet?

Vai jatkuuko tää? JATKUUKO?

Alatteko vaatimaan 10% pois vai mitä?

Sanokaa suoraan, jos tavoitteenne ja kantanne on, että kotona olijoille EI MITÄÄN!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu