Tervemenoa! Eikä jää kukaan kaipaamaan. Toivottavasti tilalle tullee fiksumpi opetuspomo joka ei kyykytä yhteistyökumppaneita. Ja tämä ahne virkamies muuten kehtas esittää itelleen jopa kuuden tonnin kuukausipalkkaa muutama vuosi sitten. Onneksi kunnan henkilöstöjaosto hylykäsi korotusanomuksen kunnanjohtaja Alatossavan lausunnon perusteella.
Vesan Anttila Tyrnävälle kunnanjohtajaksi
3
1896
Vastaukset
- D_uunari
No, enpä ossaa sanua onko tuo herra Anttila sen pösilömpi, kuin muutkaan virkamieskiipeilijät.
Joistain aloitetaan , vaikkapa opettajasta, sitten erityisopettajaksi, sitten aluerehtoriksi, opetuspäälliköksi, sivistystoimenjohtajaksi, kunnanjohtajaksi, maakuntajohtajaksi, ministeriksi, presidentiksi, kuninkaaksi ja lopuksi diktaattoriksi. Niin se vaan menee.
Onhan näitä nähty, niin Iissä kuin muuallakin.
Pikkukunnat, kuten Ii, toimivat ponnahduslautana kohti suurempia sfäärejä.
Ja tuosta palkkaukseta vielä, kyllähän ne haluaa kohtuutonta palkkaa kaikki virkamiehet, jos itse saisivat päättää, mutta eikös sitä päättäjien pitäis vähän päältä kattua.
Olihan tässä muutama vuosi sitten nämä alurehtorivelikullat, jotka saivat päälle viiden tonnin palkkaa, mutta kun olivat hyviä, niin mikä siinä oli maksaessa. ( laskikohan palkka, kun virkanimike vaihtui takaisin rehtoriksi?)
Ja vielä, Iissä on aina ollut opetustoimen päällikkö tuulisella paikalla. Johtuuko pilttien vanhemmista vai mistä. Virkkus Liisaakin moitittiin, mutta asiansa hoiti ja kulut pysyi kasassa, oli sitten monen moista ukkoa Liisan jälkeen ja yritettiinpä yhtä fiksua naistakin paikallle, mutta hänethän hiillostettiin muiden virkamiesten toimesta pois toimesta.
Tuntuu vain, että kunta-alalla kaikki vakanssit ovat kiehtovia , mutta toimet tympeitä.- Anonyymi
Kuusi tonnia reipas on palakka edelleen 👌oisko sun kannattanut koulussa aikoinaan olla vähän hököllään😄
- R_uunari
Rehtoreiden palkka maksetaan virkaehtosopimuksen mukaan. Taitaa vasemmistoliiton Vesa Anttilan kanssa ajamista koulunjohtajista osa tienata parasta aikaa myös yli viisi tonnia. Kalliiksi tulee, koulut junnaa ja veronmaksajat maksaa. Iissähän vasemmistolaiset eivät ikinä ole ymmärtäneet kulujen hillitsemisen päälle. Ja jos yrittää tosiasioita kertoa, on oman edun tavoittelija tai paskan puhuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303908
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5991- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356878Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26861En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39861