osittain varhennettu vanhuuseläke ja sairaus

ottaako

Olen ikäni puolesta oikeutettu hakemaan tuota OVEa, mutta mietin sen järkevyyttä koska olen sairas työtön ja työmarkkinatuella. Vaikuttaako alle kahden sadan euron eläketulo työmarkkinatuen suuruuteen?
Entä, loppuuko toimeentulotuki sitten kokonaan? Sitä olen joutunut hakemaan aina silloin tällöin. Ei ole järkevää syödä tulevaa pientä eläkettä, jos sen nosto samalla vie pois muut tuet. Verotetaanko sitäkin pientäkin summaa vielä kaiken lisäksi?

Olen työkyvytön ja pitkäaikaissairas, työkyvyttömyyseläkettä olen hakenut toistuvasti, mutta hakemukset ovat tulleet hylättyinä. Nyt viimeinen hakemus on vakuutusoikeuden käsittelyssä.
Vaikuttaako osittain varhennetun eläkkeen hakemus tähän käsittelyyn?

Järkevintä on varmasti odottaa vakuutusoikeuden päätös, mutta sen käsittely kestää vielä melkein vuoden. Rahan tarve on suuri, joten siksikin mietin tätäkin eläkeratkaisua jokapäiväisten menojen kattamiseksi. Ruokaan, laskuihin ja lääkkeisiin.

1

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 167-176

      Minäkin olisin saanut tuota OVEa jo jonkin aikaa mutta ei sitä kannata ottaa koska se vaikuttaa asumis- ja toimeentuloukeen niin ettei siitä jää muuta jäljelle kun se varsinaisen eläkkeen pienenminen. Ei ole ihme että siinä on sellainen sääntö ettei sitä voi perua jos on sen ottanut, kusetusta koko touhu ja monet huomaavat sen liian myöhään. Työssä käyvälle tuo saattaa olla joissain tapauksissa kannattavaa mutta entäs sitten kun tulee loparit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1403
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      103
      799
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe