Tärkein ero saamelaisten ja suomalaisten välillä on se, että suomalaiset eivät muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta tiedä saamelaista yhtään mitään.
Saamelaiset taas tietävät suomalaisista kaiken. He ovat käyneet suomalaisten koulut ja elävät suomalaisten yhteiskuntajärjestelmän osana. He hallitsevat suomen kielen ja tietävät kaiken mitä nuo puhuvat ja miltä taustalta he puhuvat. Saamelaiset tuntevat suomalaisten hyvät ja varsinkin huonot puolet.
Suomalaiset eivät ole oppineet koulussa juuri mitään saamelaisista. He eivät pysty seuraamaan saamelaista mediaa (1898 alkaen), eivät lukemaan saamelaisia kirjoja, eivät keskustelemaan saamelaisten kanssa.. Kielitaidon puute on vakava asia kanssakäymisessä toisen kansan kanssa.
Suomalaisten tulisi ymmärtää puutteensa ja antaa saamelaisten itsensä päättää asioistaan. Tietämättömät päätöksentekijät ovat tehneet tarpeeksi vahinkoa saamelaisille ja heidän tulisi luopua saamelaisina kohdistuvasta vallankäytöstä.
Suomalaisten tieto saamelaisista
2
549
Vastaukset
- Demoa
Näen, että kansanedustajien suuri enemmistö, ministerit ja KHO tekevät saamelaisia koskevia päätöksiä ennakkoluulojensa luomien tunnetilojen vallassa.
.Lapin kuulemiskiertueilla ja valiokunnissa kuullaan saamelaisina esiintyviä suomalaisia ja "statuksettoman" lapinkyläväen uhriutumistarinoita.
- Tämä on Avaskarin ja Kärnän käsitys demokratiasta : syrjäytetään kuulemisesta saamelaiset ja otetaan tilalle saamelaiskäräjien vaalilautakuntaan pyrkiviä suomalaisia.- Riekkotäti
Saamelaiskäräjille väkisin pyrkivien heikkous on juuri tämä. Koko itäinen Lapin lääni ja Peltovuoma ovat saamelaisten silmin nähtynä roolileikkiin ryhtynyt lapsilauma. Eivät leikkivät lapsetkaan ymmärrä, miltä heidän leikkinsä aikuisten mielestä näyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869