Hyvä elokuva, Pohjanmaa, tuli Tv 1 knavalta

Antti Tuurin romaaniin perustuva elokuva, Pohjanmaa, jonka on ohjannut Pekka Parikka, on hyvä elokuva. Antti Tuuri ja Pekka Parikka tosin kaunistelevat eteläpohjalaisten touhuja, kyllä nämä Tolliskomaan uhoavat miehen kuvatukseta ovat muutenkin vielä hullumpia kuin tämä elokuva esittää.
Maalaisliittolaisten, kepu tai Suomen keskusta, mikä milloinkin on tämän rikollisjärjestön nimi, niin siellä mieletön uhoaminen ja perusteeton itsekehu ja leuhkeminen ovat näille tolliskoille jo syntymässä saatuja ominaisuuksia. Jääräpäisyys, tosiasioiden kieltäminen viimeiseen asti ja vain omien, siis kepupamppujen ja pamputtarien valeet nämä tolliskot pitävät ainoina oikeina totuuksia. Onpahan kyse mistä tahansa, niin aina tällä(kin) saitilla keputolliskoiden tietämättömyys on aivan käsittämättömän suurta, tässä' muutamia esimerkkejä:
- maatalouden tukeminen verorahoista, vuotuinen summa on jo yli 5 miljardia, kun Älypelin järjenjättiläiset puhuvat muutamasta sadasta miljoonasta.
- Suomen historia ennen itsenäistymistä ja sen jälkeen.
- Lapuan liike ja sen terroristinen luonne, muilutuksineen, pahoinpitelyine, julkisen ja yksityisen omaisuuden sotkeminen ja tuhoaminen, murhapolttoine ja murhineen. Kun kirjoitin näistä rikoksista niin tolliskot kirjoittivat: "Älä tuu tänne valehteloon.."
- Suomalaisen ruuan puhtaus, tai "puhtaus". Elohopeapitoisuus ja muut kasvinsuojeluaineiden jäämät, ne ovat todella suuret.
- Turpeen käyttö polttonaineena, sen epätaloudellisuus ja se on erittäin suuri ympäristön pilaaminen alkaen soiden ojituksesta, sen nostamisesta, pöllytyksestä, kuljetuksesta, poltosta ja lopputuloksena saamme radioaktiivisestin säteilevää tuhkaa. Turpeen noston jälkeen turve suot päästävät 14 kg metaania/ha vuosi vähintään 20 vuoden ajan.
Pitänee etsiä ne sadat tappotuomiot ja -uhkaukset mitä' te arvoisat keskustalaiset olette minulle vuosien varrella antaneet.

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opastetaan-poloista

      Osmium rukka on taas raapustanut palstalle 25 riviä käsittämätöntä tolliskototuuttansa.
      Ei saisi päästää hollouksenalaista tietokoneelle.
      Vielä kehtaa haukkua kansallisomaisuuttamme TURVETTA . Mitä pahaa se turve on sinulle tehnyt? Rahan arvoista luonnon hyödykettä se on, etkö sinä onneton tollisko sitä ymmärrä.
      On kasvuturvetta, maanparannus-turvesekoitetta, polttoturvetta, sun muuta.
      Pois se siltä suolta kannattaa korjata, rahanarvoinen tavara.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      110
      5212
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      272
      2158
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1746
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1210
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      81
      999
    Aihe