Seuraavissa vaaleissa selvitetään vaaliehdokkaan korruptio kytkennät porotalouteen ja ensimmäinen vaalitentti kysymys ehdokkaalle on.
Aikooko ehdokas ottaa paikallisen poro ongelman hoidettavakseen?
Aikooko ehdokas ottaa paikallisen poro ongelman hoidettavakseen?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oikein , niin kysellään,,!
Lisää poroja Puolangalle, sitä vaatii Pororaja matkailu. Kysykää Seppäseltä Mielikuvasta.
Se on hyvä asia että keräilee harrastuksena kaikenlaisia ikäviä tapauksia joita porot on aiheuttaneet ja julkaisee niitä kaikelle kansalle. Kyllä kansa tietää miten silloin pitää suhtautua. Säkkishelena kaipaa vallankumousta. Kun keräilee ahkerasti niin lopulta valtio palkitsee eläkkeellä.
Kuka se on niin köyhä puilankalainen, että varastaa hirvinauhat toisten metistä? Seuraavalla keikalla odottaa ylläri.
Poronhoitajat keräilevät yksityismetsistäkin kaiken matkaansa.
Vesilintupyynnin aikaan jokivarteen puunoksaan venepaikalta kelpasi asepussikin ja varma tieto on kuka kävi varkaissa.
niin, poromiehet pitää luonnon siistinä, turhaa valittaa. Keräävät vain kaikki ns" roskat pois yksityisten mailtakin luonnosta. Kelvannut kuuleman mukaan vanha käyntikelvoton moottorisakin naureskeli maanomistaja vuosisitten.
no,kananedustajaksi tietysti valitaan joka sellaiseksi tunnustautuu.