Eräs keino saada eläkkeellä enemmän käteivaroja on ottaa lainaa asuntoaan vastaan. 10 vuoden laina, korkeintaan 50 % asunnon arvosta,, mahdollistaa huolettoman elämisen, jos eläke on pienehkö.
Monet kaihtaa asunnon myymistä, vaikka pienempään muuttaminen palvelujen lähelle, olisi virkistävää. Suuri tavaramääräkin ympärillään on usein sekä rasittavaa, ja raskasta ylläpitää siisteyttä.
Vanhat omakotitalot on kaikkein hankalampia saada myydyksi, niihin kun ei pankitkaan anna juuri käänteistä, tai kotilainaa.
Monet kaihtaa asunnon myymistä, vaikka pienempään muuttaminen palvelujen lähelle, olisi virkistävää. Suuri tavaramääräkin ympärillään on usein sekä rasittavaa, ja raskasta ylläpitää siisteyttä.
Vanhat omakotitalot on kaikkein hankalampia saada myydyksi, niihin kun ei pankitkaan anna juuri käänteistä, tai kotilainaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nykyisin lainaa tyrkytetään joka tuutista!
Minulla on rantatila,1952 rakennettu rintamiestalo,1949 rakenettu navetta ja rantasaunaa ja kahden hehtaarin tontti,enkä lainkaan luule,etten saisi kaupaksi.
Sisälle tulee vesi järvestä ja kaivosta,siis tiskipöydällä kaksi hanaa,toinen pumppu kellarissa,toinen Wc:ssä.
Rantasauna,pesuhuoneessa lattialämmitys,uusitut ikkunat,lämpövuoraus tehty kuutisen vuotta sitten,siis päärakennukseen.
Minulta on jo kysytty,koska myyt ja millä hinnalla,että minulla ei lainkaan ole tarvetta käänteiselle asuntolainalle?
Aloituksesi oli jotenkin kömpelö,mutta emme anna sen häiritä tulevaisuutamme?
Eläminen velaksi,ei ole minun juttuni ja minulla on todella pieni eläke!
Eivät ne suuret tulot,vaan pienet menot pitävät minut tasapainoitetussa elintasossa??
Ilmeisesti vastaaja käsitti lainan olevan lainan ottajan takaisinmaksettava.
Se ei ole tarkoitus, vaan lainasumman korko tuottaa pankissa saman kuin kk. maksu. Näin ollen se on vain osa kiinteästä omaisuudesta muutettuna käyttövaroiksi.
Aloitus oli oikein hyvä ja asiallinen, tuo uutta näkökulmaa talousasioihin, jos ei ole tiennyt käänteisestä asuntolainasta.
Ongelma on todellakin nyt vain se, että omakotitalojen arvo on romahtanut, näin ollen lainaakaan ei paljon saa.
Käänteinen asuntolaina ei ollenkaan tarkoita velaksi elämistä.
Fiksu aloitus !