seurustelusta

Ahdistunut

mun porukat on menny kolmen kympin kieppeillä naimisiin ja ne pitää tosi pahana nuorena seurustelemista..mä ite aloin seurustella 17 vuotiaana ja oon seurustellu kohta puol toista vuotta..

ollaan mun jätkäkaverin kaa puhuttu jo jotai että kohta mentäis kihloihi ja sillee.mut pelottaa ku meiän isä on nii "ankara" ja eniten vastaan meiän seurustelua, ni se ei varmaa anna "lupaa"..vaikka se ei nyt oo ees mikää este..mut ahistaa joka päivä ajatella että mite ne suhtautuu siihe sit ku kihlaudutaan jne..

meiän perheestä ei oo viel kukaa avioitunu ja vanhin on 26 vuotta..varmaa vanhempien sana on ollu paljon vaikuttamassa siihe ettei ne oo viel naimisis..muutama kyl ihme seurustelee mun lisäks...mun poikakaverin porukat kokoaja haluaa että me mentäis pian kihloihin..mukava aina niillä haaveilla mun ja rakkaani tulevaisuudesta mutta kotona masentaa ja ehkä vähä pelottaa..

mä oon niinku lukiosta kohta valmistumassa..seki on kauhee iso juttu mun vanhemmille, että jos kerkeen mennä naimisiin enne ku mulal on ammatti..ja mä oon viel iha varma että me mennään vuoden siällä naimisiin (toivottavasti) ni porukat aattelee että mä seurustelisin viel jotai 4 vuotta..ei onnistu ainakaa mun luonteiselta ihmiseltä!ammatti on mun porukoille tärkein,..ite ne melkee "pakotti" mut ekaks lukioon tai muita vaihtoehtoja en saanu varmaa ees aatella..sit ku ei ammattii tuu lukiosta, ni pitäis käydä viel se joku 4 vuotta kouluu ja sit vasta mennä naimisiin..hohhoijaa..kyllästyttää..

mun oma asiahan tää seurustelu on ja oon onnkes täysikänen ni ei oo naimisiin menoon mitää esteitä =) kertokaa jotai omia kokemuksia jos teil on samanlai ollu joskus.. suuri kiitos!!

6

972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikuinen vl

      mutta se, että on 18 ja paperilla täysi-ikäinen, ei tarkoita, että olisi kypsä avioliittoon. Se on ALAikäraja eikä todellakaan mikään suositus.

      Mutta...itse teet ratkaisunne teette eikä seurustelua kannata muiden takia lopettaa (eikä aloittaa). Vanhempienne huolen ymmärtää siinä mielessä, että ei ole välttämättä kovin ruusuista alkaa heti kasvattamaan perhettä kun itsekin on vielä aika lapsi mitä 18-vuotias yleensä on.

    • isosisko

      Olen 26v. ja naimisis, kolme lasta tullu putkeen. Ei olis menty niin nuorena naimisiin mut oli "pakko", kävi vahinko.. Eli jos tosissaan siltä tuntuu ettei housut pysy jalois vaikka kaikkensa yrittää, niin kokemuksesta voin sanoa ettei sitä kovin hyvällä katsota jos lapsi ilmoittaa tulostaan ennen avioliittoa. Mutta mutta.. tunnetko olevas valmis ottaan vastaan lapsia mahd. vuoden välein, jo noin nuorena? Tiedän ettei kaikille tule niin tiuhaan lapsia mut hyvin monelle kyllä.. Ja tiedätkö, kuin raskasta on olla monen pienen vanhempi? Se on todella raskasta. Ihan sen takia, sinun parastasi ajatellen sun vanhenpasi toivoo, ettet niin nuorena menisi naimisiin. Ehkä heillä on itsellään kovia kokemuksia? mutta se on varmaa että sama mitä teet niin kyllä he sen hyväksyvät, he vain toivovat että et tekisi liian hätiköityä päätöstä niin isosta asiasta. Ja lapsenahan he sinua varmasti vielä pitävät, sen tajuaa sitte kun on itse viitisen vuotta vanhenpi, ettei sitä vielä ihan aikuinen siinä iäs ollutkaan..
      Mun pikkusisko on 19v. ja menos pian naimisiin, hirvittää sen puolesta.. se ei tosiaankaan tajua mitä on tekemäs. Nimittäin aina ku oon lapsineni hänen seuras ja jos pyydän jotenki autteleen niin ei millään jaksais. Mitenhän sit ku joutuuki joka sekunti oleen niissä kiinni!? Oon hänelle kyllä kertonu millasta elämä pienten kans on, että pikku lenkki päiväs tai kaupassa käynti saattaa olla ainoa meno viikkoon.. Mut tietysti oon sanonu että ite saa valintansa tehdä, eihän se minun elämääni vaikuta. Ehkä tarvin joskus valtavasti itsekuria etten päästäisi suustani sanoja: "mä oon tainnut sua joskus varoitella.."
      Mutta toivon sinulle kaikkea hyvää, mitä sitte päätätteki. Nuoren uskovaisen elämä on niin vaikeaa.. Rukoile Jumalaa että päätöksesi olisi oikea, yksin ei niitäkään tarvitse tehdä! :)

    • xxx

      Eikö siellä opeteta kirjoittamaan.

    • Luota siihen, että meet just oikealla ajalla naimisiin. Jos olette epävarmoja naimisiin menosta, niin eihän sitä ole pakko mennä. Eihän seurustelu voi olla niin tiivistä ja pakkopullaista, että just pitäs häät ja naimisiinmeno olla tiedossa. Jos tuntuu, että ottaa taukoa seurusteluun, niin miksei sitä vaihtoehtoa käyttäis? Mutta sitten kun tietää, että tuossa se oikea on (sen kans viihtyy, tuntee olonsa kivaksi, on samalla aaltopituudella jne) ja tuota rakastan, ja tahdon sen kans naimisiin, niin miksei sitten vois suunnitellakin häitä ja yhteistä elämää? Miksi ei? Ihmiselämä on kuitenkin rajallinen.

    • Kicki 112

      Sinä olet pian 18 vuotias ja silloin olet aikuinen ainakain paperilla. Ja sinulla on oikeus päättää itse. Mutta vanhempien huolen ymmärrän kuitenkin. Olet vielä nuori.
      Mutta on siinäkin omat vaaransa jos on yksin.
      Sitä kun on kahdestaan, sitä on vahvempi kuin yksin.

      • Aikuinen vl

        avioliittoon paeta, jos ei ole vielä henkisesti aikuinen? Pitäisikö olla aikuinen ja vahva ensin eikä paeta teiniongelmiaan elinikäiseen liittoon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      82
      4444
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      201
      3571
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      137
      3405
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      229
      2693
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2311
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2298
    7. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      71
      2143
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      48
      2083
    9. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2076
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1963
    Aihe