Oliskohan jo aika asentaa

Jokohan kannattaisi asentaa Ubuntu 2018 LTS
Kiinostais jo kokeilla.
18567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Saahan sitä kokeilla.
26.04.2018 on kuitenkin julkaisupäivä.

Äänestä

Ei ole vielä aika asentaa.

Äänestä

hyvin on toiminut toistaiseksi kun kuukauden verran olen käyttänyt. päivityksiä tietenkin tulee runsaasti.

mutta kuten sanottua niin kohtahan sen on julkaisukunnossa joten kannattaa odottaa kuun loppuun.

Äänestä

Ubuntun omilla sivuilla suositellaan käyttöönottoa huomisesta lähtien, jolloin julkaistaan ns. "final beta" versio. Se toimii jo ihan hyvin, ja siihen tulee enää pieniä päivityksiä.

"April 5th, 2018 – Final Beta release. This is also a good day to start using the new release."

19. päivä tulee ns. final freeze -versio jolloin myös painetaan valmiit DVD-levyt virallista julkaisupäivää varten. Eli official = final freeze = final beta pari pientä päivitystä.

Äänestä
  • Onko merkitystä mistä on kirjoittanut Ubuntun DVD:lle?
    Minäkin hätäilin ja otin 18,04:n jo kuukausi sitten, "jostakin" mutta en ole sitä vielä asentanut.
    Olisko niin, että päivitykset hoitaa kaiken ajan tasalle?

    Äänestä

  • huputuntu kirjoitti:

    Onko merkitystä mistä on kirjoittanut Ubuntun DVD:lle?
    Minäkin hätäilin ja otin 18,04:n jo kuukausi sitten, "jostakin" mutta en ole sitä vielä asentanut.
    Olisko niin, että päivitykset hoitaa kaiken ajan tasalle?

    Ilman muuta kannattaa asentaa se vanha keskeneräinen. Höh höö

    Äänestä

Mu on ollut koneena jota käytän koulussa päivittäin tuo 18.04 jo pari viikkoa. En ole törmännyt ongelmiin. Tosin itellä on server asennus ja siinä riisuttu kde.

Äänestä

Asenna ihmeessä, ja kerro kaikille mitä et osannut tehdä pistäen ne Ubuntu 2018 LTS toimimattomuuden piikkiin.

Äänestä

Kehittäjille on ollut jotain puoilivuotta? ubuntu kokeiltavana. Nyt huomattavasti kehittynyt, mutta edelleen on paljon työnsarkaa. Voit toki asentaa ja ilmoittaa mahdolliset ongelmat ylläpitäjille. Täällä toimii suht ok. toki rautakin on sellainen jonka Unity-liittymä suht tuki. Teemojen kanssa on varsinkin ongelmia, mutta sehän ei ole Ubuntun ongelma(ia).

Äänestä
  • nyt on pojat ja tytöt oppineet julkaisemaan käyttiksen! Koko alpha1:n jälkeen järjestelmää ei ole kertaakaan rikottu, toisin kuin aina ennen. ja muutenkin tämä on kaikista valmiimmaksi saatu versio ennen beta-vaihetta, lupaa hyvää uudelta käyttikseltä!

    Äänestä

Mitäs uutta siinä on. Jos selainta vain käytät koneella, onko tällä silloin mitään merkitystä?

Ihan turhaa odottelua, kun voisitte käyttää aikanne johonkin muuhun hyödyllisempään. Joka päivä lukea samat asiat ja käydä googlessa googlaamassa onko mitään uutta aiheesta. Saako jo ladattua. Varmaan useasti viikon aikana käytte vilkaisemassa, tuliko jo. Tällä tiedolla ette tee mitään. Sillä suurimmalle osalle se on ihan sama onko monta vuotta vanha käyttis, mikä saa päivitys tukea.

Äänestä
  • Paljonkin on uutta, mutta kaikki ei ainakaan hiirelle ole hyväksi. Positiivista on ainakin mokkuloiden toiminta, gnome3.x verrattuna unityyyn. Ei tosin tuokaan mikään ongelma ole, vaan se pin-kysely jonka toki saa pois. Paskaakin on esim. hiiren toiminta käynnistimen kuvakkeiden valikossa, ei osaa klikata kun vapauttaa painikkeen, kuten unityssä. Budgie-tp-ympäristökin tuon osaa, voisi olla jopa parempi ;-).

    Äänestä

eikö sulla ole muuta tekemistä kuin ubuntujen kokeilu. Vai onko se asia ainoa mihin ubuntua voi käyttää.

Äänestä

Tuli kokeiltua htpc:ssä. Areena hieman pysähteli oletus selaimessa. LUbuntu versiossa taas äänet oli hukassa HDMI-liitännässä.

Kiva vaihtoehto tuo minimal asennus, jossa voi sittsen itse valita ohjalmat joita käyttää. Ei siinä työpöydän lisäksi paljoa muuta tule kuin selain. LUbuntussa oli sentään tuttu Firefox.

Turha vielä asentaa jos käyttää ulkopuolisia repoja. Niiden päivitittyminen kestää aikansa. Wifi ainakin itsellä löytyi heti. Debianissa olisi pitänyt etsiä sopivaa firmispakettia. On se helppo asentaa ja löysi muutkin käyttöjärjestelmät.

Helpoin tapa kokeilla on pitää yhtä osiota sitä varten ja varsinkin minimal versio asentuu nopeasti. Ei kokeilu koko päivää vaadi.

Äänestä

Kokeilla voi asennusmedialta. Asentaa sitten kuun lopulla pysyvästi kun julkaistaan virallinen versio.

Äänestä
  • Jos vaihtoehdot on asentaa joko CentOS tai Ubuntu 18 LTS, ei ole yli viikkoa aikaa odotella ja tarvitsee heti linuksin jossa ei ole typerää unityä vaan Gnome, niin ihan hyvin voi asentaa myös Ubuntu 18:n.

    Tekijät vakuuttavat että siinä ei ole enää mitään pahoja showstopper-bugeja eikä asennusbugeja jäljellä, joten ihan hyvin sen voi jo asentaa. Jos pari kosmeettista bugia löytyy, ne korjataan viikon aikana jolloin tulee myös valmis versio ja viralliset asennusimaget 19. päivä.
    https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-announce/2018-April/000230.html

    Äänestä

  • ei_syytä_odotella kirjoitti:

    Jos vaihtoehdot on asentaa joko CentOS tai Ubuntu 18 LTS, ei ole yli viikkoa aikaa odotella ja tarvitsee heti linuksin jossa ei ole typerää unityä vaan Gnome, niin ihan hyvin voi asentaa myös Ubuntu 18:n.

    Tekijät vakuuttavat että siinä ei ole enää mitään pahoja showstopper-bugeja eikä asennusbugeja jäljellä, joten ihan hyvin sen voi jo asentaa. Jos pari kosmeettista bugia löytyy, ne korjataan viikon aikana jolloin tulee myös valmis versio ja viralliset asennusimaget 19. päivä.
    https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-announce/2018-April/000230.html

    Ubuntuun on aina voinut asentaa vaihtoehtoisen työpöydän. Unityä ei ole ollut pakko käyttää, jos siitä ei erityisemmin pidä.

    Äänestä

Kannattaa muistaa että uudessa Ubuntussa ei ole Unityä jos on siihen mieltynyt. Itse pitäydyn 16.04:ssä ja katselen sitten aikanaan jatkanko Ubuntulla vai siirrynkö johonkin toiseen jakeluun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Olen-malttamaton kirjoitti:

Jokohan kannattaisi asentaa Ubuntu 2018 LTS
Kiinostais jo kokeilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu