Toivoo etelämmäksi työn perässä muuttanut. PS. Oikea elämä on jossain muualla kuin Joensuussa.
Olokeehan aktiivisia Jojoensuussa!
Kehoittaja
9171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Toivottavasti viihdyt. Kyllä täällä Jenssissäkin elää, ja töitäkin on toistaiseksi riittänyt. Asuminenkin on halpaa kuin saippua. Oikeaa elämää on toki vähänlaisesti, mutta mitäpä keski-ikäistyvä päivittäin tarvitseekaan..tahi ehtii.
Helsinki ja sen keikkatarjonta ei ole kuitenkaan kuin tunnin päässä mikäli Kerubi ei ole kiertueen varrella, Lontooseenkin ehtii vielä aamupala-aikaan kun kuuden koneeseen hyppää ja pörssiin pääsee lankoja pitkin.
Katsotaas kuinka käy, kuihtuuko koko kylä vai voiko yhä useammanlaisia duuneja tehdä etänä sitä ennen. Töiden perässä muuttamiseen ja sen pakollisuuteen vaikuttaa molemmat.
Eihän tämän nykyisen Helsingin pormestarin Vapaavuoren mielestä muuta suomea olekkaan kuin Helsinki. Tästä pormestarista on tainnut tulla Suomen Putin,kun tänäänkin esiintyi televisiossa halventamalla muita keskustelioita,kuin heidän mielipiteellään ei olisi mitään merkitystä.
Milloinkas itse meinasit aktivoitua? Työttömänä sossupummina joudat tännekin kirjoittelemaan kun ei reppanalla muuta tekemistä ole. Mutta hyvä kun saat elämänsisältöä tästäkin...
Kaksi viikkoa tilipäivään. Kiva kun saa omaa rahaa, vielä näin ikämiehenäkin.
Loistohomma, että pääsit vielä ikämiehenä palkkapussiin kiinni! Moni ikämies ei täältä uskalla lähteä mihinkään, jos tuntuu ettei tuloja saa kuin kelasta.
Kaksi viikkoa tilipäivään? KEVAn eläkeläinen? Kapiainen evp?
Tai sitten ne monet ikämiehet haluavat nauttia eläkkeellä olosta, eivätkä juokse rahan perässä.
Joillakin on muutakin elämää kuin työnteko.
Ei löytynyt mulle oikea elämä etelästä. Muutin lappiin, koska alkoi vituttamaan etelän lämpimät talvet. Nyt on löytynyt "oikea elämä" lapin luonnosta sekä talvesta.
Meitä nykyisiä ikäihmisiä kun ei aikoinaan käyty rapunpielestä taksilla hakemassa,niin piti itse jo silloin kouluiässä olla tavallaan yrittäjä. Piti päättää,että pääsenkö kouluun pyörällä,kävellen vai suksella vuodenajasta riippuen ja matkaa saattoi olla puolenkymmentä kilometriä.