hihnaongelma

alottavavolvotar

Hei,

Naiselle apua ennen korjaamolle vientiä :)
Eli volvo v70 98 tdi on autona. hihna(moniurahihna?) joka on moottorin pelkääjän puolen sivussa ääntää. eli sen ison pyörän(vauhtipyörän?) yläpuolella oleva rulla, onko se sitten joku kiristin niin se ei pyöri ollenkaan.
Saako sen pyörimään kotikonstein? kun ei pyöri niin kuluttaa siitä hihnasta varmaakin sitä pintaa? eli mitäs sitten tapahtuu? hihna poikki ja kallis remontti? APUA!

7

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alottavavolvotar

      eikö kukaan tiedä?

    • Pepshukka

      Huomenia=)
      Ei sitä kotikonstein oikein korjata voi koska siitä on mennyt laakeri eli se on sen vuoksi pyörimätön rulla nyt ja kyllä,se kuluttaa hihnaa aikalailla enkä suosittele ajamaan kuin korjaamolle.
      Yleinen vika ja V70 Volvoissa hyvinkin yleinen,ei iso juttu vaihtaa eikä iso remontti hinnaltaankaan=kulutusosa ja oletan että 10v dieselissäsi on jo aikalailla km joten samalla kun viet korjaamolle niin vaihdata se apuhihnakin uuteen niin huolettomia kilometrejä taas ainakin tuon osalta.

    • alottavavolvotar

      kiitos vastauksesta, mitäs nyt siten jos se hihna menee poikki? mitä tapahtuu?

    • Pepshukka

      Se on apulaitehihna joten vesipumppu lakkaa toimimasta=lämmöt rupeaa nousemaan moottorissa nopsaan,tarkkaile lämpömittaria ja sammuta jos rupeaa nousemaan punaiselle.
      Tuo on se vaarallisin vaikutus kukkarole,jos mottori ylilämpiää niin isompaa remonttia pukkaa.

      Pyörittää yleensä myös laturia=lataus lakkaa jolloin ajelet akun virtamäärällä niin kauan kuin sitä piisaa joten sitähän kuluttaa erityisesti lämmityslaitteen puhallin,istuinlämmitys,lasinpyyhkijät,valot ....ei hyvä juttu ja kyllä sillä pääsee virransäästöstäsi riippuen ehkä 50km mutta sitten vaan rupeaa peli hiipumaan ja valopuoli himmenemään kuin sähkölaitteiden pyörintä hiipuu kunnes auto sammuu ja olet tienposkessa hinausautoa soittamassa.
      Tuossa tärkeimmät ja joissain moottoreissa siihen on voitu yhdistää jopa ohjaustehostin,yleensä eri hihnalla kylläkin.
      Kun en tiedä miten tee-se-itse nainen olet ja taitojasi korjata tuo itse tai missä asustat korjaamoiden suhteen niin oletetaan että sinun on korjautettava se joten luuri käteen tai kurvaat korjaamolle kauppareissulla ja selität hädän niin hommaavat osat etukäteen ja saat vaihtoajan.
      Ei ole iso juttu,pari tuntia max.
      Ole Hyvä=)

    • alottavavolvotar

      kiitos, juuri tuon tiedon halusin et onko laaki ja vainaa vai pystyykö kitkuttamaan muutama 10 kilsaa vaikka menisi ajossa poikki. kiitos sullle. :)

      • näintekisin

        Ohjaustehostin siellä voi olla sen hihnan takana, eli jos olet Lahden seudulla asuja niin motarilla kannattaa varoa jos napsahtaa, niin ohjaus on het hyvin raskas. Lahden seudulla on älyvapaimmat kuskit ja motarilla ne luulee olevansa vaikka mitä... vaikka ovatkin semmosia saatananmoisia sössöjä vaan.
        Ei siellä yleensä vesipumppu pyöri urahihnan takana, joten kyllä sillä jotenkin menee akun varassa ilman latausta. Parempi olis kutsuu dreiska kahville, ja antaa kurkistaa paikkoja.


    • Pepshukka

      Juu,tutkailin netistä ja vesipummpua se ei tuossa autossasi käytä tuo apulaitehihna vaan jakohihna vesipumppuyhdistelmähän tuossa on elikääs ei lämmöt nouse vaikka tuo hihna poikkeasikin mikä sinulla murheena.
      Pikkasen nämä eri moottoreissa eri tavoin järjestetty millä tavoin vesipummpu saa vetonsa mutta tuossa noin ja ainut isompi murhe on siis latauksen katoaminen ja jos tuo ohjaustehostin lakkaa toimimasta hihnan katkeamisen myötä mutta ei se käsistä mihinkään lähde,tosi raskaaksi kylläkin tulee varsinkin taajama-ajossa.
      Pystyy kitkuttamaan muutama kymmenen kilsaa kunhan vähennät sähkövehkeet minimiin päältä jos katkeaa tuo hihna,siitä taasen ilmoittaa punainen latausvalo joka syttyy kojelautaan ja tuo ohjauksen muuttuminen jäykäksi ellei muuten tapahtumasta ääniä kuulu sisään.
      Kyllä se siitä,hyvää kevättä Volvonaiselle sinne johonkin=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2104
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1486
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      852
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe