Miten tulkitaan Koraanin suurat 3:28 ja 16:106?

Anitta

Voisiko joku asiasta tietävä tulkita nuo suurat?

3

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei saa suosia myöhemmin uskoon tulevia ennen niitä jotka ovat jo aiemmin tulleet uskoon. Esim. Roomalaiskirjeessä sanotaan, että juutalaiset ovat JUURI JOKA KANNATTELEE PUUTA. He olivat uskossa ennen kuin kukaan muu lukuunottamatta Profeetta Nooaa.

      Eli ei saa hylätä niitä, jotka ovat esikoisia tai ensi hedelmää Jumalalle uskovaisina niiden kustannuksella jotka ovat vasta jälkeenpäin saaneet uskon.

    • En tiedä, onko sinulla mielessä jokin tietty spesifi seikka, johon kaipaat selvennystä, mutta katsotaan joka tapauksessa, mitä Ibn Kathirin Koraanin selitysoppaassa suunnilleen sanotaan... ( http://www.qtafsir.com/index.php )

      "16:106: Niitä, jotka kieltävät Jumalan ensin Häneen uskottuaan - emme tarkoita niitä, jotka siihen pakotetaan, vaikkakin heidän sydämensä pysyvät uskossa, vaan niitä, jotka avaavat sydämensä epäuskolle - niitä kohtaa Jumalan viha ja niitä kohtaa suuri rangaistus.

      Allah kertoo meille olevansa vihainen niille, jotka vapaaehtoisesti epäuskovat Häneen uskottuaan selvästi Häneen, joka avaa heidän sydämensä epäuskolle , koska he ymmärsivät uskon ja silti kääntyivät siitä pois. He kärsivät ankaran rangaistuksen Tuonpuoleisessa, koska suosivat tätä elämää Tuonpuoleisen sijaan ja jättivät uskon tämän maailman vuoksi."

      "3:28 »Salaattepa te, mitä teillä on sydämessänne, tai ilmaisette sen, Jumala sen kuitenkin tietää.» Hän tietää, mitä on taivaassa ja mitä on maan päällä; Jumala on kaikkivaltias.

      Allah kertoo palvelijoilleen, että tietää salaisuudet ja näkyvät asiat, eikä mikään heitä koskeva pakene Hänen tietonsa piiristä. Hänen tietonsa kattaa heidät kaikissa olosuhteissa, ajanjaksoissa, päivissä ja tilanteissa." jne...

    • Sulaymaan

      Mietin, että tolla 3:28 tarkoitat ehkä sitä, mikä on englannin kielisessä käännöksessä toi (vaikka suomenkielisessä se on yksi taaksepäin). No se homma on kuitenkin selitetty täällä
      http://www.islamicity.org/4659/can-muslims-be-friends-with-jews-and-christians/
      Niin kuten tossa tekstissä sanotaan "From the above verses, we learn that we are only discouraged from befriending those who fight Muslims because of their religion."
      eli se tarkoittaa sitä, että meille sanotaan (Jumala sanoo) ettei meidän pidä olla niiden ystäviä, jotka taistelee muslimeja vastaan heidän uskonnon takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      134
      17256
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      44
      9953
    3. Vasemmistoaate on aatteista jaloin

      Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?
      Maailman menoa
      18
      3626
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3143
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2840
    6. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2762
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      52
      2638
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2513
    9. Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen

      "Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen
      Maailman menoa
      34
      1757
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      118
      1647
    Aihe