Paraisilta on siis muutaman vuoden sisään irtisanoutunut 18 sosiaalipuolen ammattilaista.
Mutta johto senkuin porskuttaa...
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005630386.html
Nyt jo valtamediassakin Parainen
29
1000
Vastaukset
- suhteita
Mikä tyyppi on tämä perhetyönjohtaja tms ? Onko suhteilla saatu työpaikka, vai miksi tälläinen ihminen on kyseisessä virassa.
- PerästäKuuluu
No Niin nyt ollaan oikein valtakunnan uutisissa,
Hyvä Parainen Hyvä Paraisten VIrkamiehet, tätäkö olette odotelleet.
Nyt se Kunnian Kukko pian laulaa Teillekin.- Pargas
Parainen mainittu.
- Pasitoinenanssi
Nythän se on hyvä jäädä eläkkeelle kun toimisto on tyhjennetty. Hyvä suomalainen muija!
- Suntilta_kajahtaa
Kaikki paikalliset johtajat tukevat toisiaan. Kun yksi on jäämässä kiinni laittomuuksista, toiset rientävät hätiin vakuuttamaan luottamustaan tähän uhattuun hyvään veljeen/sisareen.
Tällä kertaa juna onkin niin raskaassa lastissa, että sitä ei enää pysäytä mikään. Pakko tästä on joku veli tai sisko uhrata yhteisen johtajien edun hyväksi. Kuka lähtee ensimmäisenä johtoportaasta?- tervemenoa_teille
Ensimmäisenä putoaa vähin äänin takavasemmalle kanslisti-erityistyöntekijä. Sitten lähtee Sundqvist.
- Onaikoihineletty
Paraisten sossussa ja muillakin paikkakunnilla on se vika että ei siellä ne sossujen työolot ole niitä pahimpia ( johdon tuki jne...) vaan siellä kohdellaan lapsia aivan törkeästi , sekä vanhempia.Tehdään huostaanottoja laittomasti vääriin ja valheellisiin ” tietoihin” perustuen , jonka jälkeen se ei ole enää lastensuojelua vaan päinvastoin ! Lasten riistämistä ja rääkkäystä !
Kuka uskaltaa puuttua tällaiseen toimintaan. Valitusasiat pitää saada käräjäoiketeen, sossut vastuuseen virheistään ja laittomuuksistaan. J n e....
- onko-se-näin-
Isompikin siivous olisi paikallaan koko organisaatiossa, jotta saataisiin tehtyä ne toimet joita ei vaaleissa ole saatu toteutettua. Tarkoitan mielipiteelläni sitä että epäpätevistä luovuttaisiin ja potentiaalionen joukko jatkokoulutukseen tai osaamistaan vastaaviin tehtäviin. Jatkossa avoimempi hakuprosessi jossa osaajat eturivissä ja sidosryhmät toisarvoiseen asemaan ilman vaikutusmahdollisuuksia. Nämä tavoitteet ovat lähinnä verrattavissa lottovoiton tavoitteluun, mutta nyt kun noppa on lähtenyt pyörimään on ainutkertainen mahdollisuus antaa asioille lisäpotkua ja saada jotain kongreettista tulosta aikaan.
- Hertsileijaa
Olemme avustamassa sitä suursiivousta , mutta tarvittaisiin apua ja tukea .
Ei tällainen saa jatkua. Kaikki laittomuudet syyniin, rangaistus laittomuuksia tekeville .
Tehkää tekin jotain muuten täällä ei voi enää asua kukaan.
Oikeus ja rehellisyys voittakoon! - Taralainen
Tämän saman asian sanoi, hieman eri sanoin, uusi sosiaalipäällikkö Salmivirta Paraisten Kuulutusten viime viikon lehdessä. Ensimmäisenä Paraisten virkamiehenä! Hurraa!
Tarvittiin siis työntekijä muualta Suomesta nostamaan kissa pöydälle, vaikka kaupunginjohtaja kehui itse niin tekevänsä. On niitä kissan pöydälle nostajia ennenkin Paraisilla ollut, mutta heitä ei ole kuunneltu, koska ei ole ollut lain edessä ihan pakko.
- kaupungilla-tuulee
Täällä Paraisilla ei taida olla kaupungin millään hallinon haaralla puhtaita papereita asioiden puolueettomasta hoidosta. Asian voi todeta kokouksien pöytäkirjoista ja muista viitteistä tutkimalla hieman syvemmältä niitä käsiteltujä juttuja vuosien varrelta.
- Taralainen
Miksi paikallislehti kertoo Paraisten asioista muiden medioiden kautta ja jälkijunassa? Varmasti toimituksessa tiedetään ja kuullaan kaikenlaista ennen Turun Sanomia ja muita, mutta ei oteta asioista selvää vaan toimitaan samoin kuin kaupungin johtokin: salataan. Ollen siis kanssarikollisia. Kyllä jonkin sortin tutkiva journalismi kuuluu kotiseutuhymistelyyn erikoistuneelle paikallislehdellekin.
- salaista_asiaa
Jälkijunassa se parainen tuleekin kaikissa asioissa, nyt on nniiä menossa salattavia asioita mm. lautakuntien kokouksissa. Pääsisipä paskakärpäsenä kattoon ja kuunteleen mitkä asiat taas piilotellaan paikallisilta ja ulopuolisilta..
- LöydäViisiVirhettä
Tässäpä kaunis iltasatu viikonlopun ratoksi. Kuunnelkaamme herran epistolaa.
https://www.youtube.com/watch?v=0D_gtu7rhpg- TervisetPersuustasta
Tämä osui ja upposi eipä parempaa juttua voisi olla tällaisesta asiat varsinkaan täällä Paraisilla.
Sopii muuten p*rseellisen hyvin tähänkin asiaan P*raisilla
- hehettäjokuasiaparanisi
Oho olen ihan ymmyrskäisenä että jotkut työntekijät ymmärtävät pitää kunnassa omaa puoltaan ja eroavat. Suurin osa joka kunnan väli- ja muustakin esimiestasosta on epäpäteviä ja jotenkin häiriintyneitä ihmisiä. Aivan sama kylläkin korvataanko heitä koska esimiehet jotka tulevat tilalle ovat poikkeuksetta vielä vaikeampia, häiriintyneempiä, kieroutuneempia ja henk.sairaita. Joten kunnassa on status quo , pysyvä tiivistynyt tyhmyys aina ja iankaikkisesti amen. Ei se Parainen tuosta suosta tule nousemaan kun ei siitä suosta ole mikään muukaan paikka päässyt irti. Samat huonot esimiesvoimat jyllää jollei tilalle tule vielä sitäkin huonommat.. että valinta nykyisen huonon ja tulevan superhuonon välillä sitten edessä.. Onnee!
- OnhanSenKaikkiTienneet
Osui ja upposi. en voi olla mitenkään eri mieltä kanssasi.
Kyllä se vielä nähdään mitä tulee tapahtumaan, sitä odotellessa, toivotaan parasta ja pelätään vielä pahempaa... - piiripienipyörii
Paraisten systeemeissa on syvällä se että pieni piirii valtisee keskenääm heille sopivan ehdokkaan ja niin se piiri pyörii ja kaikki sen ympärillä pyörii jne jne..
- ParExcellence
Par aisten kaupunginjohto vie kuntalaisilta rahoja ja on hyvin pahoja. Viini virtaa ja laulu raikas. Samaan aikaan teinit tappaa itsensä koska johdossa vika.
- NäkisVaan
Heittäkää ne hemmettiin sitten! Tehkää kapina! Pystyttekö?
- ByeByePojat
Ei ehkä tarvitse enää tehdä kapinaa sillä ovat ne "isotpojat" sitoneet sellaisen hirttosilmukan jo kaulaansa että varmaan se hoitaa tehtävänsä loppuun.
- ParaistenKalkkis
Parainen, niin kuin varmaan monet muutkin kunnat, haluaisivat olla kuin Kauniainen: kaikki puhuvat ruotsia ja kaikilla on rahaa ja hyvinvointia niin että sossua ei tarvita. Mutta kun tuo Paraisten Kalkki meni pilaamaan koko idyllin ja hommasi suomenkielisiä moukkia töihin. Ja nyt niistä on enemmän harmia kuin hyötyä, eivät osaa mukuloitansakaan hoitaa, eivät edes jouluna osta Paraisten piparkakkuja ja heittäytyvät kunnan eläteiksi. Pilaavat kunnan maineen, kuka rahamies tänne nyt muuttaisi veronmaksajaksi. Muuttaisivat köyhät muualle.
- olin_sielläkin
kalkissa kävi niin että hillotolppa heikkeni sen verran että täytyi ruveta tekemään oikeaa tulosta ja siihen tarvittiin kaupallista ajattelua johon kaveriketju ei yltänyt riittävästi
- Tappi_falskaa
Toi P*rsreikäjuttu on todella ajankohtainen ja sopii juuri tännen P*raisten P*rsreikään.
- Kalkkisparainen
Rahalla yritetään paikata huonoa johtamiskulttuuria. Ei se paljon auta kun alkaa voimaan pahoin kun työpaikkaan tulee ja lisäksi vanha meno jatkuu kun eripuran syytä ei ole eliminoitu. Eikö pienintäkään asiaa osata tehdä itse, tosin suojatyöpaikan purkajan oma hillotolppa vaarassa kun valintakriteerit samat, joten ei muutosta.
- ApuvaTänne
Taitaisi olla jo aika hakea se valtakunnan sovittelijat tänne, täällä meillä Paraisilla on hyvä ja pitkäaikainen työmaa tarjolla heille , nyt ne koettaa itse vaan kaivella sitä omaa kuravelliään eikä siinä muuta kuin paikat tulee vain entistä paskaisemmiksi.
- MorjensParainen
Heheheh! Katsohan minkälainen nainen tämä "valtakunnansovittelija" Helle on...
Ehkä muunlaista kaipailisin, mutta johan se teidän Parainen on jo menetetty, kun ei teistä siellä mihinkään ole. Ette kertakaikkiaan saa aikaan minkäänlaista vastarintaa typeryspäättäjillenne.
Siis kärsikää! Ja estäkää monilta halukkailta turisteilta mahdollisuus tutustua Paraisiin ja sen lähisaaristoon, tuoda tuloja alueen kaupoille, ravintoloille, hotelleille ja majoitukseen...
Idiots! Från Pargas, förstås.
- keskusta_pystyyn_kuollut
Paraisten on turha odotella ryntäystä matkailijoista ym tulijoista, ohi porhaltavat ne lujaa koko Tuppukylän kuolleen keskustan mahdollisimman nopeasti....
- SollidenSika
Ohi ajavat, koska kävivät jo Kaarinassa Lidlissä. Paraisten paremman väen ylläpitämä K-kauppa saa joitakin porvariasiakkaita, koska on onnistunut järjestämään Alkon ja apteekin tiloihinsa ja pitämään Lidlin poissa Paraisilta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?927200Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277129Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1196628Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975598Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t635546Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35394Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655265Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435148Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274646